Be Melodramatic Konusu ve Yorumu : 2019 Kore Dizileri

Be Melodramatic Dizi İncelemesi : Nasıl Yazılıyor Bu Senaryolar? 

Herkese bir Perşembe gününden daha merhabalar. Bu hafta üniversitelilerin finallerinin bulunduğu hafta olarak fazlasıyla stres, gerginlik ve korku barındıran bir haftaydı. Tam bu haftaya uygun mezun olsan bile hayatının dertlerinin bitmeyeceğini hatırlatan bir dizi ile karşınızdayım.

Be Melodramatic son zamanlarda hasretini çektiğim aile olmayı başarabilmiş bir arkadaş grubunun benzer sektörde farklı yerlerde çalışırken yaşamlarında olanları konu alıyor. Be Melodramatic Kore Dizisi ilk bölümünden son bölümüne kadar bir çok başrol değişimine tabi tutuldu. Başrolde olacak kişi veya çift değil çiftler mevcuttu. Genel olarak bölüm başında seçilmiş olan konu tüm dizi boyunca bir sonuca bağlanıyordu.

İlk bölümde tüm karakterlerin kimler olduğunu ne işle uğraştıklarını ve nasıl tanışıp bir evde yaşamaya başladıklarını izledik. Benim adıma bir diziye başlanılabilecek en güzel yoldu. Koltukta oturup dizi izlerlerken tek tek geçmişe gidip tüm karakterlerin içimize işleyebilmesini sağlamak ve merak uyandırmak kulağa zor gelmesine rağmen senarist bunu yapabilmişti.

Be Melodramatic Konusu

Dizi genel konusu bir dizi senaristi ile başarılı yönetmenin bir dizi üzerine çalışırken yaşadıklarıydı. Diğer karakterlerde bu dizinin oluşumunda farklı aşamalarda içeri giren sektörde çalışan insanlardı. Evdeki 4 insanın da bambaşka yaralara bambaşka sorunlara sahip olmasına rağmen her daim birlikte olmayı başarabilmiş acılar arası bir denge kurularak beraber kan bağı olmayan bir aile olmayı başarmış bir arkadaş topluluğu vardı.

Karakterlere şöyle bir göz atacak olursak;

Dizi Oyuncuları

 • Im Jin-Joo

Be Melodramatic

16 bölümlük dizi serüveninde yine bir drama yazarı olarak görev alan karakterimiz. İlginç bir karakteri vardı. Söylemek istediklerinden çekindiği tek bir anını bile görmedim. Yönetmenle oluşturdukları dizi için buluşmaya çıkmak veya dizide karakterlerin birbirine açılışı için birlikte yazdıkları şeylerin nasıl hissettirdiğini deneyimlemek gibi şeyler yaparken birbirlerini sevmeye başlamaları çok ince bir detaydı. Daha bir asker arkadaşı modunda takılıyordu. Özgüveni çok iyiydi gözümde. Karakterin başından beri belli olan çizgisi hiçbir zaman bozulmadı.

 • Lee Eun-Jung

Be Melodramatic korea

Karakterimiz genel olarak o evde yaşayan herkesin toplanma sebebiydi. Eşinin ölümünden sonra önce intihara kalkışmış sonrasında ise, halüsinasyon şeklinde gördüğü ölmüş eşiyle konuşmaya başlamış olan karakter, kardeşinin durumu fark etmesi ve evde yalnız bırakmak istememesi ile yavaş yavaş yanına gelip giden arkadaşları ile birlikte yaşarken buldu kendisini. Karakterimiz bir belgesel yönetmeni olarak sektörün içindeydi. Eşiyle beraber hazırladığı belgeselin başarısı ile fazlasıyla para kazanmış olan karakterin dizi başında tüm kazandığı parayı bağışlaması ve bu sebeple artık evde oturmayı bırakıp yeni bir belgesel çekmeye karar verişi ile dünyevi hayata dönüşünü izledik.

 • Hwang Han-Joo

Be Melodramatic korea

Dizimizin sevimli ve ne alakaysa lanet babasına benzeyen miniğinin annesi olan karakterimiz. Gerçekten başına gelmeyen kalmayan bekar annemiz zaten popülerliğinin yanında kendisiyle ilginç şekilde ilgilenen bir erkek görünce sevmeye karar veriyor. Çocuk dahi yaptığı kazma ‘Ben sigara alkol kullanıyorum zaten ölürüm yakın zamanda kalan zamanımı seninle harcamak istemiyorum’ diyerek daha üniversiteyi bitirmemiş kızımızı terk ediyor. Çocuğu büyütüp çalışıp aynı zamanda okulunu bitiren karakterimiz iyi bir iş veren ile çalışmaya başlayıp şartlarına rağmen fazlasıyla çabaladığını belli ediyordu hepimize.

Diğer Karakterler

 • Lee Hyo-Bong

Be Melodramatic korea

Kendisi Eun-Jung’un kardeşi olarak bulunuyor dizide. Evin küçük kardeşi olmuş olan karakter, k-dramalarda sık rastlamadığımız bir konu için bulunuyor hikayede. Korede eşcinsel çift olmanın zorluğunu bu karakter yoluyla izlemiş olduk. Aynı zamanda eşcinsel bir evlat olmanın zorluğu da işleniyordu hikayede. Bütün bu etkenlere rağmen gerçekten abla kardeş olarak yaşamayı öğrenmiş bir ikili tarafları da vardı.

 • Son Beom-Soo

Jin-Joo ile olan birlikteliğiyle tanıdığımız başarılı yönetmen karakterimiz. Jin-Joo’nun çaylak iken yazdığı bir senaryo ilgisini çekiyor ve kanalda diziyi çekmeye karar veriyor. Bununla beraber iki karakter sürekli karşılaşmaya beraber vakit geçirmeye başlıyorlar. Sonrasında aşka dönüşen ilişkilerini izlemek çok keyif veriyor izleyiciye.

 • Choo Jae-Hoon

Be Melodramatic Dizi ‘sinin en genç üyesiydi. Stajyer olarak girdiği iş yerinde Han-Joo ile olan bağıyla birlikte hikayeye dahil oldu. Sevgilisiyle olan ilişkileri dizinin bölüm başında işleyeceği konu belirlendiğinde acaba bunlar üzerinde bu konuyu nasıl gösterecekler diye düşünüyordum. Hikayeye çok güzel katıldı. Be Melodramatic dizisi genel olarak benim açımdan bir senarist harikası olarak kayıtlara geçti diyebilirim. Ellerine sağlık tüm senarist ekibin. Resmen izlediğimiz dizinin yazım ve yapım aşamasını da görmüş gibi bir his vardı içimde.

BURADAN SONRA SPOİLER DOLU BİR EVRENE GİRİYORUZ, OKUYUCUM DİKKATLE GEL İÇERİ….

Be Melodramatic Yorumu

 • Jin-Joo ve Beom-Soo çiftinin oluşumu benim açımdan fazlasıyla güzeldi. Birbirlerini hoşlanıp hoşlanmayacakları şeyleri adım adım keşfettiler. Diziyi yazma bahanesiyle çeşit çeşit buluşmaya çıktılar. Sonunda kıskandığını fark edip Beom-Soo açılmaya karar verdi. Ama bence o denemeleri yaptıkları günden beri birbirlerinin olmuşlardı çoktan. Ben bu kadar keyif aldığım çiftlere fazla bağlanıyorum. Evleninnnn…

Be Melodramatic

 • Evde yaşayan ve artık aile olmuş olan topluluğumuzun her sabah Han-Joo’nun oğlunu uyandırma sesi ile uyanmaları ve bunu her yeni günde izleyiciye göstermeleri aile draması hissini daima diri tutan etkenlerden biriydi. Her bölüm bir sabah sahnesinde bir karakterin bu alarm sesi olarak tanımlaması da güzel bir ayrıntıydı.

Be Melodramatic Korea

 • Jin-Joo’nun eski erkek arkadaşıyla sürekli kavga ederken buluyorduk kendimizi. Eski sevgiliden bir bahaneyle ayrılmış olması ve senaryosunu beğenen yönetmenin ekibinde bu eski sevgili ile karşılaşması büyük bir tesadüftü. Ama göze batırmak yerine bu ilişkide iki erkeği uzun süre kapıştırmak yerine birinin diğerini destekleyip yönetmen olma konusunda itelediğini izledik. Sonunda destekleme işi kalktığında ve herkes duygusunu açığa vurduğunda çözüm olarak yaptıkları bilek güreşinin sebebi olarak da asla bir kadını ortaya koymak olmaması yine bana efsanevi bir ayrıntı olarak görünüyordu.

Romantizm

 • Dizide çeşit çeşit aşkı çeşit çeşit yaşlardaki haliyle görüyorduk. Bir aşık ölmüş eşini atlatamıyor. Bir eski aşıklar kavga ile ayrılmış bir diğeri ise hala sevgili olmalarına rağmen aşık olmayan o ikili olarak bulunuyordu. Gerçekten düşündükçe böyle bir senaryo matematiği nasıl oluşturdular hayran kalıyorum bu hallerine.
 • Yazılan senaryoya çiftlerin yaşayacağı olayları kendileri denemeleri ve deneyimlerine göre senaryo yazmaya devam etmeleri bana diğer dizilerde de yazarlar böyle bir süreçten geçiyor olsa hangi sahneleri eşleriyle denediler acaba diye düşündürttü.
 • Choo Jae-Hoon ve sevgilisinin bulundukları hal çok garipti. İkisi de bir şeyleri hoş görmeye devam ederek ilişkilerini yürütmek için bir yola girmişlerdi. Ama zamanla birbirlerini mutsuz hissettirmekten başka bir şeye yaramadığını fark etmeleri ve ilişkilerinin girdiği çıkmazı en son kızın fark edişi ile evden ayrılışı ile bitirdiler ilişkilerini.

İlişkilerini diziyi izlerken, bitmiş kabul edilerek izliyordum. İş yerine Han-Joo ile olan iletişimi daha çok bir erkek kadın sağlıklı ilişkisi gibi gösterildi. Yani dizi senaryosunda couple olarak bilinen kişiler Han-Joo ve Jae-Hoondu. Zaten dizi tek büyük kazığını son bölümde buradan vurdu. Han-Joo başkasıyla görüşüyormuş zaten. Beni böyle aynı anda hem yıpratıp hem hayranlık uyandırtan başka bir sahne hatırlamıyorum son zaman Kore Dizilerinde.

Be Melodramatic

 • Karakter kısmında değinmediğimiz bir de dizimizin kızlarla aynı üniversitede olan karakterimiz So-Min fazla ünlü olmayan bir oyuncu rolündeydi. Menajeriyle aralarında olan ilişkinin ilk bölümünden beri düzeyinin ve dayanağının farkındaydık. Bu çiftinde buluşması ilginç bir hal aldı. Hatta ilişkiye başlamaları So-Min’in şahsi belgeseline çekildi ve sonrasında bu şekilde ilişkisini bile duyurabildi bu belgesel ile.
 • Kocasını hayalinde yaşatan Eun-Jung’un belgesel çekimleri sırasında yaptığının farkına varışı ve bunu anladıktan sonra eskiden gittiği yerleri gezmesinden sonra eve gelip arkadaşlarına ‘Ben mutsuzum bunu size söylüyorum’ deyişi beni gerçekten darmaduman etti. O an bende kalkıp o sevgi sarılışına katılmak istedim.

Sonrasında bu halinin farkına varıp bundan kurtulmak için tedavi almaya asla karşı çıkmayışı ve doktora kendisi anlatabiliyor oluşu çözüm önerileri anında uygulayışı ile dizide sorun çıkaran hiçbir ibaresi yoktu.  Yetimhaneye yaptığı bağış sonrası nefret ettiği yönetmen ile karşılaşışı ve arkadaşlıklarını ilerletişlerini izlemek çok keyifliyi.

 • İlk bölümden son bölüme kadar mutfak masası olsun veya evin koltuğu olsun 4’lü olarak toplanıp konuştukları. Birbirlerine her şeylerini anlatış şekilleri o kadar güzeldi ki izlemekten daha fazla keyif aldığım bir şey yoktu koca dizide. Benim aile ortamı oluşturmuş arkadaşlara olan düşkünlüğüm tartışılamaz bir gerçek oldu.

Dizi yorumlarıma burada bir son veriyorum. Sonuç olarak ben dizi mantığını biraz Age Of Youth’a benzettim. Dizi severlerinin bu diziden keyif alacağını düşünüyorum.

Haftaya Perşembe bir başka dizi yorumunda görüşmek üzere sizleri dizimizin afacanı ve ailesi ile uğurluyorum.

-Meya

Diğer Kore dizi incelemeleri için : Dizi İncelemeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir