Breaking Bad Konusu ve Yorumu – En Yüksek IMDb Puanlı Dizi

Breaking Bad Dizi İncelemesi

Hiç bir anda her şeyi bırakıp kirli işlere bulaşmak istediğinizi oldu mu?

Eğer cevap “evet” ise bunu yaparsanız ne olacağını Breaking Bad ’i izleyerek görebilirsiniz. Breaking Bad tüm zamanların en yüksek imdb puanlarından birine sahip Netflix ’den ulaşılabilecek bir dizi. Hal böyle olunca da insan merak ediyor, “neyi bu kadar güzel bu dizinin acaba?” diye. O zaman gelin kısaca bahsedelim bu “Breaking Bad” neymiş?

Breaking Bad

Breaking Bad

Sezon: 5

Dil: İngilizce

ImDb: 9,5/10

Suç-Drama dizisi

Konusu

Breaking Bad kanser olduğunu öğrenen ve ailesini arkasında zor durumda bırakmak istemeyen bir kimya öğretmeni ile alakalı. Bu öğretmenimiz, Walter White, ailesine güvence sağlamak için eroin işine girmeye karar verir. Bu işlere adım atarken de bir öğrencisi ona yola gösterir. Birlikte iyi bir takım olurlar.

Breaking Bad Karakterler

Ana karakterimiz, Walter White fedakar ve aslında biraz da aç gözlü bir adam. Çevresindekilere yararlı olmak istiyor. Fakat aslında istediği şey bu mu kendisi bile emin olamıyor. İç arzularını saklamak için çevresini bir yorgan gibi arzularının üstüne tutuyor.

Jesse, öğretmenine eroin işlerinde yol açan yardımsever(!) öğrencimiz. Jesse yalnız ve aslında hassas bir çocuk. Dizi boyunca ağır şeyler yaşıyor. Hayatın Jesse’yi nasıl değiştirdiğini dizi boyunca görmek mümkün.

Breaking Bad konusu

Kötü Adam veya İyi Adam

Dizi boyunca kötü adam iyi adam konuları altında büyük bir çelişki görüyoruz. Kimin aslında iyi kimin kötü olduğu asla kavranamıyor. İyi karakteri oynayan birinin zamanla nasıl gerçek yüzünün ortaya çıktığı da gösteriliyor. Ayrıca, ele alınması gereken başka bir konu da açgözlülük. İnsanoğlunun nasıl elde ettiği ile asla yetinmediği ve fazlası istediği resmediliyor. Tabi, bu açgözlülük de karakterlerin başına sürüce bela açıyor.

“İpucu” Sahneler

Dizinin bölümlerinin başlarında küçük küçük ipuçları vererek devam ediyor. Her bölüm başında daha fazlasını elde ediyorsunuz en sonunda ise hepsine ulaşılıyor. Bence, diziyi değişik ve özgün yapan şeylerden biri de bu baştaki minik ama büyük ipuçları veren sahneler.

Breaking Bad Sinematografi

Işıklar: dizide daha çok practical ışıkların kullanıldığı görüyoruz.

Peki nedir bu practical ışık?

Practical ışık günlük eşyaların, gün ışığı vb ışıkların kullanımı anlamına gelir. Dizi de günlük hayatta geçtiği için practical ışıkların yaygın olduğu söylenebilir.

Kamera açıları: Neredeyse her türlü kamera açısına denk gelsek de bu dizide yakın çekim açılar da fazlasıyla var. Çünkü dizinin dramatik bir kısmı da mevcut. Ve dramatik kısımlarda oyuncuların yüz ifadelerine odaklanmak büyük bir önem içeriyor.

Müzik/Ses: Breaking Bad’ın bazı bölümlerde başta farklı tür şarkılara denk geleceksiniz. Bu şarkılarla aslında dizide büyük ipuçları verildiğini söylemek istiyorum. Yani, müziklerin kullanımı diziyle bütünlük sağlamış ve çok güzel dizi başındaki “ipucu” veren sahnelerle uyum sağlıyor.

Breaking Bad’i Kimler İzlemeli

Breaking Bad, aslında hayatın nasıl işlediğini, ev-okul arası gidip gidilen hayattan nasıl sokak hayatına geçildiği görmek isteyen herkes için güzel bir tavsiye olacaktır.

Daha fazla dizi incelemesi için tıktık

-Pell

Pell
ily

Pell

Merhaba ben Pell. Her türlü yorumunuza ve önerinize açığım! Twitter adresimden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir