Bridgerton Konusu ve Yorumu – 2021 Dizi İncelemeleri

Bridgerton Konusu

Bridgerton Netflix Dizi Konusu : İngiltere’nin soylu bir ailesinden gelen Daphne, Kraliçe’nin gözdesi ilan edilir ve sosyetede adını duyurur. Daphne’nin hayali iyi bir koca bulmak ve çocuk sahibi olmaktır. İyi bir aileye mensup, karakteri iyi bir adamla olmasını abisi de istemektedir. Ve abisi Daphne için uygun olan adayları belirler, uygun olmayanları ise eler. Ama abisi bazen çokta iyi işler beceremez.

Simon ise varlıklı, yakışıklı bir düktür. Sosyeteden her kızın ve her annenin dikkatini çekmişti. Fakat Simon’ın gönül işlerinde pek gözü yoktur. Gözden uzak olmak için Daphne ile bir anlaşma yapar. Tabii bu anlaşma sadece Simon’ın yararına değil, Daphne’in de yararına olacaktır.

biridgerton konusu

Dizi Yorumu

Bridgerton ailesi kalabalık bir aileden oluşmaktadır. Ve Daphne bu aileden sosyeteye takdim edilen ilk kızdır. O dönemlerde zengin aileler bir bakıma toplu görücü usulü ile çocuklarını evlendiriyor diyebilirim.

Her ne kadar tarihi kurgu bir romantizm dizisi olsa da bu, sosyeteye takdim edilmek bana her zaman ürkütücü gelmiştir. Yaşı gelen her genç kızı sosyeteye takdim etmek ve artık evlenme çağında olduğunu duyurmak…

Tabii o zamanlar çoğu kadın evlenmeyi ve çocuk yapmayı büyük bir amaç olarak gördüklerinden ve öyle yetiştirildiklerinden şimdiki zaman göre kıyaslamak pek doğru olmaz. Yani izlerken 21.yy kalıplarını kenara atıp öyle izlemek gerekiyor.

8 bölümden oluşan ve ortalama olarak 1 saat süren mini bir dizi. Dizide bir Gossip Girl havası var. Her şeyden haberdar biri bütün sosyetenin dedikodusunu içeren, her bir olayda hemen yazıya döken bir yazar mevcut. Bridgerton ailesinin ikinci kızı Eloise ise bu yazarı bulmayı kafasına koyar ve hatta Kraliçe’nin de onayını alır.

Eloise, ablası Daphne’den çok daha farklı düşünen birisi. Evlenmeyi değil de okumayı daha çok istemektedir. Komşusu ve arkadaşı Penelope’da bilgili, akıllı ve çok evlenmenin derdinde olmasa da gönlünü birine kaptırmıştır. Sonu ne olacak o kızın, kestiremiyorum valla.

Twitter’da,Netflix‘de kısa sürede en çok izlenen dizi” olarak adını duyurmasıyla ben de listeye eklemiştim. Tweetler de, sırf cinselliğin fazla olması yüzünden izlendi gibi bir algı vardı.

Ben de cidden sırf çıplak vücutlar için mi bu kadar izlendi falan diye düşündüm ve çok beklemeden başladım ve sonuç; alakası bile yok!

Dizinin ilk dakikaları evet öyle başladı. Fakat sonra ki bir beş bölüme kadar fazla bir şey olmadı. Hatta ”Ee hani yetişkin içerikli bölümler?” dedim. Fakat beşten sonrası ”Tamam, varmış cinsellik ama insanların yorumları kadar her dakikasında yokmuş.” dedim.  Yani sırf cinsellik için izlenmiş olsa son üç bölüm izlenmesi gerekiyordu. Yani evli çiftlerin de bir zahmet olsun o kadar , ne bekliyordunuz ki?

Bridgerton

bridgerton konusu

Şu zamanlarda bile devam eden siyahi ırkçılığın, eski zamanlarda da olduğunu biliyoruz. Fakat dizide – hangi yy olduğundan emin değilim- o zamanlarda beyaz ve siyah ırkın barış içinde birlikte yaşadığını görmekteyiz.

İzlediğim bir sitede bu zamanlarda siyahi bir ırkın yüksek bir mevki de olması ihtimalinin az, saygı görmesinin imkansız olduğu gibi bir yorum yapmıştı. Evet o zamanlarda doğru olabilir. Ama sonuçta bu bir kurgu ve gerçeğe odaklı izlemememiz gerektiğini düşünüyorum. O zamanlarda çekik gözlü insanlar için, Kraliyetin veya insanların ne düşündüklerini bilmiyorum ama dizide arada bu insanları da görüyoruz.

Yani demem o ki bu gerçekliği yansıtmayan bir kurgu dizisi. Öyle ki Kraliçe o zamanların görgü kurallarına hitap etmeyecek şekilde oturup burnuna ot bile çekiyordu. O derece ahahahahh.

Dizi Julia Quinn’in, Yüreğe Söz Geçmiyor adlı romanından uyarlama. Serinin devamında yedi kitap daha bulunmakta ve her kitap bir Bridgerton ailesini konu almakta. Yani bu dizinin ikinci sezonu Anthony ile devam edecek. Yani eğer kitaba sadık kalırlarsa ki bence kalırlar. Çünkü dizinin finalinde her şey istenildiği gibi olmuştu zaten.

Güzel çerezlik, her bölümden zevk alacağınız güzel bir diziydi, darısı diğer sezonlara.

Sağlıcakla kalın.

Diğer dizi incelemeleri için tıklayın: Jazetel dizi incelemeleri

-Rase

Rase

HEYYOOO!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir