Cautious Hero Konusu ve Anime İncelemesi

  • İsim : Cautious Hero
  • Yönetmen: Masayuki Sakoi
  • Stüdyo: White Fox
  • Tür: Fantezi, Komedi, İsekai
  • Yapım Yılı: 2019
  • Bölüm Sayısı: 12
  • Anime Puanı: 7.4

Cautious Hero

Cautious Hero animesi bazılarının kötücül güçler tarafından tehdit edildiği binlerce paralel dünyaya sahip. Kötücül güçleri çoğunlukla şeytan krallar kontrol ediyor ve bu olaylar gerçekleşirken dünyaların kurtarılması amacıyla rastgele şekilde tanrı veya tanrıçalar seçilip yine aynı şekilde rastgele olan dünyalar üzerine görevlendiriliyorlar.

Dünyalar içerisinde bulundukları durum, kötülüklerin başındaki şeytan kralın gücü gibi kraterler sonucu bir sıralamaya tabi tutuluyor. Sıralama harfler ile belirtiliyor. Kura sonucu seçilen tanrı ya da tanrıça dünyayı kurtarması için farklı bir diyardan kahraman niteliğindeki kişileri yanlarına getiriyorlar işte animenin isekai kısmı burada ortaya çıkıyor.

İsekai nedir? İsekai, paralel bir evrene geçen kişinin hikayesini anlatan manga, night novel, anime ya da video oyunu türüdür. Bilindik bir örnek vermek gerekirse Alice Harikalar Diyarında” nın yaptığı gibi türün gelişmesini sağlayan eserlerden birini öne sürebilirim.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Anime Konusu

İşte yukarda belirttiğim durumlar sonucu seçilmiş olan Ristarte adlı tanrıçamız için bir dünya bulunması ile başlıyor hikayemiz. Ristarte oldukça şanssız bir tanrıça olduğu için karşısına S seviye bir dünya çıkıyor. Bu seviye Ristarte her ne kadar bir tanrıça olsa da zorlanmadan başa çıkabileceği bir düzeyde değil.

Dolayısıyla kahraman seçimini aşırı dikkatli ve akıllıca yapması gerekiyor. S derece dünyanın denk gelmesi sonrasında ikinci sorunumuz işte burada karşımıza çıkıyor. Ristarte hemen dünyaya gidip kurtarmak istiyor ancak kahraman bulma konusunda biraz başarısız.

Önünde duran yüzlerce adayın bilgisine sahip olan kağıtlar arasında boğulurken bir tanesi gözüne çarpıyor. Seiya Ryuuguuin adındaki bu aday 1 seviye -kahramanlar da tıpkı bir rpg karakteri gibi sınıflandırılıyor- olmasına karşın oldukça iyi istatistiklere sahip ve büyük bir potansiyeli var. Ristarte bunu görünce direkt atlıyor ve onu çağırıyor.

Cautious Hero

Ristarte hızlıca verdiği kararın sonucunu hemen alıyor çünkü kahramanların kilit özelliklerinin belirtildiği yeri okumadan geçiyor. Seiya’nın özelliği de aşırı temkinli olmak. Aslında bu kötü değil özellikle içerisinde bulunacakları dünya için bulunamaz bir nimet. Söz konusu tanrıça Ristarte içinse bu aşırı can sıkıcı bir durum.

Ristarte ile tamamen zıt olan Seiya onu yer yer özelliği nedeniyle çok bunaltıyor. Tanrıçamız olayı açıkladıktan sonra Seiya kendini çalışmaya adıyor ve bir süre sonra kurtarmaları gereken dünyaya gidiyorlar. Böylece hikayemiz başlamış oluyor.

Cautious Hero İncelemesi

  • Karakterler

Cautious Hero animesi kısa bölüm sayısına rağmen hatırı sayılır miktarda karaktere sahip. Hikaye ilerledikçe doğal olarak yeni kişiler ve tanrısal varlıklarla tanışıyoruz. Karakterler aşırı derinlemesine işlenmiyor. Bu bana kalırsa iyi bir şey çünkü aksiyonu ile öne çıkan kısa bir animede bu tür durumlar çok yer kaplayarak, seyir zevkinin düşmesine sebep olurdu.

Yine de karakterler sadece dünyaya salınıp bırakılıyor sanmayın. Karakterlerin hakkında bilgiler öğreniyoruz ve animenin yapısı sayesinde gelişimlerine de ortak oluyoruz. Ben animede insanlardan ziyade tanrı ve tanrıçaların tasarımlarını daha çok beğendim. Elbette eşsiz kişilikte ve görünüşteler diyemem ama kurtarılacak dünya içindeki insanlara göre ilgi çekiciler.

  • Mekan

Cautious Hero ‘da kısaca belirtmek gerekirse iki yer var. Birisi kutsal kişilerin içinde bulunduğu diyar ve ötekisi de kurtarılacak dünya. Öncelikle dünyayı ele alalım. 12 bölümde oldukça az yer görüyoruz ve gördüğümüz yerler beni pek etkilemedi. Karşımıza bakmaktan zevk alacağımız mekanlar pek çıkmıyor. Şehirler oldukça sıradan ve çok rahatça benzerinin bulunabileceği mekanlar.

Burada yaşayan halk içinde ilgi çekici karakterler olmasını isterdim. Fakat animenin kısa olması sonucunda buralarda fazla zaman geçirmiyoruz. Böylece potansiyel sahibi karakterlere pek rastlamıyoruz.

Cautious Hero konusu

İkinci olarak tanrıların diyarına göz atalım. Burası da diğer taraf gibi oldukça basit. Kutsal mekan denince göz önüne gelen görüntüyle neredeyse birebir uyumlu. Beyazlar içinde uçan adacıklar var ve burada tanrılar ve tanrıçalar yaşıyor. Burayı tercih etmemin sebebi görüntülerden ziyade içindeki kişiler. Tanrı ve tanrıçalar olması gerektiği gibi ilgi çekiciler ayrıca onların yanında geçen süreç daha eğlenceli. Böyle sebepler dolayısıyla tercihim kutsal tarafta oluyor.

Cautious Hero Çizim ve Müzikleri

Cautious Hero ‘nun çizimlerini karakter tasarımlarından ayırırsak beğendim. Karakterlerin büyük çoğunluğu benzer animelerde kolaylıkla görünecek karakterler. Zaten kılıçlı bir kas yığınının ne kadar farklı çizilebileceği merak konusu. Durumun böyle olması animenin kısalığı ile alakalı.

Ön plana çıkan karakterler güzel görünse de Seiya dışında kılıç kullanıp güzel görünen karakter yok. Tanrıçalar genel olarak tanrılardan daha iyi tasarlanmış zaten anime boyunca pek de tanrı görmüyoruz. Çoğunlukla kadın karakterlerin görüntüleri daha uğraşılmış ve daha fazla kişinin dikkatini çekmesi için çizilmişler.

Cautious Hero anime müziklerine gelecek olursam uzun zaman sonra neredeyse tatmin oldum diyebilirim. Genel olarak güzellerdi ve belli bir kalitenin üstünde olan yapımlardı.

Her şeyi toparlamam gerekirse bütün itibari ile zevkli bir deneyim yaşatacak, güzel ve eğlenceli bir anime. Sonu beni tatmin etti ve yeni sezona dair bir hazırlık yarattı. Tam tarihi belli olmamakla beraber -en azından ben bulamadım- içinde bulunduğumuz yılda bir ara çıkacağına dair söylentiler var. Ben en kısa zamanda yeni sezonu görmek isterim çünkü anime oldukça güzel bir yerde kesildi ve aklımda sorular yarattı.

Yapımı yazım çerçevesinde size beğendirebildiysem eğer izlemenizi tavsiye ederim. Kendinize çok iyi bakın, daha sonra görüşmek üzere hoşça kalın.

-KlopX

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir