Bungou Stray Dogs Konusu ve Anime İncelemesi

Kafka Asagiri tarafından yazılan Bungou Stray Dogs ’un anlamı ‘’Edebiyatın Sokak Köpekleri’’ olup sadece ismi ile bile insanı kendisine çeken bir yapıya sahip. (Adının neden böyle olduğuna daha sonra tekrar değineceğim.) Mangası 2013 yılında yayınlanmaya başlamış ve yayınlanmış 20 cildi bulunmaktadır.

Anime Önerileri için Buraya Tıktık Yapabilirsiniz.

Bungou Stray Dogs animesi ise 2016 yılında yayınlandı, mevcut 3 sezonu bulunmakta ve 4. Sezon onayı da geçtiğimiz günlerde geldi. Ayrıca bir de filmi var ve animeyle uyumlu bir işleyiş sırasına sahip olduğu için izlenilmesi gerekiyor. Bungou Stray Dogs 4. Sezonu heyecanla beklerken bu yazıyı yazmamın uygun olacağı kanaatine vardım çünkü anime pek çok açıdan üstünde konuşulması ve düşünülmesi gerektiğini hissettiren içeriğe sahip.

Bungou Stray Dogs Konusu

bungou stray dogs konusu

Atsushi Nakajima kaldığı yetimhaneden atılır. Ne gidecek bir yeri vardır ne de karnını doyuracak imkânı. Açlık sınırına dayanmışken intihar etmeye kalkışan tuhaf bir adamı görür ve kurtarır. Kurtardığı Osamu Dazai isimli bu adam ve onun ortağı Kunikida, aslında bir dedektiflik ajansının üyeleridir. Doğaüstü güçlere sahip bu ikili, polis ve ordu için tehlikeli olaylarla baş etmektedirler. Ve Atsushi bu bölgeye geldiği sıralarda Dazai ve Kunikida, bölgede ortaya çıkan bir kaplanın izini sürmektedir.

Bu garip olay çözülmeden önce Atsushi’nin kaplanla bir bağlantısı var gibi görünür ve bir şekilde davaya dâhil edilir. Bu sorun çözüldükten sonra Atsushi de ajansa katılır ve hikâye işlenmeye başlar. Ayrıca sık sık liman mafyası denilen başka bir grup doğaüstü güçleri olan insanlarla da savaşıyorlar. Ve liman mafyası da önemli karakterlerden oluşuyor. Aslında bize yansıtılan Atsushi’nin başrol olduğu olsa da olaylar aslında daha çok Dazai’nin etrafında dönmektedir.

Anime İncelemesi

Benim için animenin ilk ilgi çekici yanı ismi olmuştu. Büyük bir edebiyat ve klasikler aşığı olarak animenin isminin ‘’edebiyatın sokak köpekleri’’ oluşu beni heyecanlandırmıştı ve heyecanıma kesinlikle değecek harika karakter kadrosu ve kurgu ile karşıma çıktı anime. İsminin, karakterlerin isimlerinin edebi yazarlardan alması ve bu karakterlerin hepsinin bir şekilde hayat zorluklarıyla karşılaşıp tabiri caizse dibi bulup bir şekilde hayatta kalma sebeplerini arayışını anlatmak için böyle olduğu kanaatine vardım ben.

bungou stray dogs incelemesi

Başkarakterlerin adlarından da anlaşılacağı üzere serideki karakterlerin çoğu ünlü edebi yazarlar ile aynı isimlere sahip. Bunlar arasında Atsushi Nakajima, Agatha Christie, Osamu Dazai, Fyodor Dostoyevski, Rampo Edogawa, Edgar Allan Poe, Mark Twain, Natsuhiko Kyogoku, Ryūnosuke Akutagawa, Kenji Miyazawa, Doppo Kunikida ve Akiko Yosano gibi isimler yer almaktadır. Her karakterin yetenekleri de yazarlarının eserlerinden esinlenerek adlandırılıyor.

bungo stray dogs izle

Yazarların çoğunu ben tanımıyor olsam da (çünkü çoğu ünlü Japon yazar) beni bu yazarları ve eserlerini araştırmaya sevk ettiği için animeye ayrıca teşekkür borçlu hissediyorum. Doğaüstü güçlerini hangi amaçla kullanacakları konusunda karar ve kararsızlıkların olduğu karakterlerin her birinin gelişim süreci fazlasıyla incelikli. Ve ayrıntılı incelendiği için kendinizi tek bir karaktere yakın hissetmek zorunda hissetmiyorsunuz. Hatta ilk başta ‘’kötü’’ olarak tanımlanan tarafı anlıyor, onların bakış açısını görerek bazen haklı bulabiliyor sempati besleyebiliyorsunuz.

Tek bir doğrunun olmadığı bu anime, beni kendi doğrularım hakkında düşünmeye sevk ettiği için ayrıca ilgi çekici bir hal alıyor. Benim açımdan gerek müzikleri, gerek savaş sahneleri, gerek duygu yansıtımları ve hayat amaçları uğruna verilen çabaları ile anime en iyiler listemde ilk 10’a zorlanmadan yerleşti. Ve kesinlikle herkese tavsiye etmek istiyorum.

Bungou Stray Dogs Karakterleri

bungo stray dogs

Bana kalsa tüm karakterler hakkında detaylı yazı yazmak isterim. Ancak konudan kopmamak ve sizleri sıkmamak için dedektiflik ajansından ve liman mafyasından ikişer olmak üzere numunelik 4 karakter tanıtımı yapacağım.

Not: bu kısım hikaye içinde ufak spoi içermektedir.

  • Atsushi Nakajima

Atsushi Nakajima

Bungou Stray Dogs manga ve anime serilerinin ana karakteridir. Silahlı Dedektif Ajansı’nın Ay Işığı Altındaki Canavar yeteneğine sahip olan bir üyesidir. Neşeli ve tutkulu biri olan Atsushi, Silahlı Dedektiflik Ajansı üyelerine, sivillere ve kötü durumdaki insanların iyiliğine derinden önem verir. Kendine değer vermez ve saf bir yapısı vardır. Başkalarının yargılarına kendininkinden daha fazla güvenme, hatta kendi içgüdülerinden vazgeçme eğilimindedir.

Kişisel yorum: açıkçası bu özellikleri beni karakterden aşırı soğuttu. Geçmişte yaşadığı zorbalık ve işkencelerin onu bu hale getirdiğini bilsem de kendine sürekli acıyan, haksız gören, ezen bir karakterin başkarakter olması bana katlanılmaz hissettirdi sık sık. Bir noktada düşman tarafından öldürülse üzülmeyeceğimi bile hissettim.

  • Osamu Dazai

Osamu Dazai

Silahlı Dedektif Ajansı’nın bir üyesidir ve şehrin en kötü yeraltı örgütü olan Liman Mafyası’nın eski bir yöneticisidir. Dazai için sanırım gizli başkarakter demek uygun olacaktır. Çünkü iki tarafla da bağlantısı olduğu için hikâyenin her noktasında mutlaka adı geçiyor.

Yeteneği Artık İnsan Değil tam anlamıyla: başkalarının yeteneklerini etkisizleştirmesine izin verir. Temasa dayalıdır ve her zaman aktiftir. Böylelikle, kendisi dokununca ister istemez herhangi bir yeteneği etkisizleştirebilir. (anlaşılan o ki bu yeteneğin haricinde bir de üstün zekâsının olması onu özel kılıyor)

Dazai gizemli bir kişidir, gerçek niyetini kendisi ifşa etmedikçe asla anlaşılmaz. Aşırı yalnızlık ve anlamsızlık çekiyor ve bu yüzden sürekli intihar girişiminde bulunuyor. Bir seferinde ‘’ İstemeye değer olduğuna inandığım her şey elde ettiğim an değerini yitirdi.’’ Sözleri ile hayatta çektiği yalnızlığını anlatmıştı. Hiçbir şey onu şaşırtmıyor ve üstün zekâsı yüzünden hayatta çok sıkılıyor. İyi veya kötü tarafta olmak onun için önemli değil ama arkadaşı olduğunu düşündüğü tek kişi ondan ‘’insanları kurtaran tarafta’’ olmasını istediği için mafya olmayı bırakıp dedektiflik ajansına katılıyor.

Bungou Stray Dogs

Kendinden son derece emin ve müthiş bir planlayıcıdır. Düşmanlarını boyun eğdirmek için uzun vadeli stratejiler geliştirir. Ajansa katıldıktan sonra Dazai’ye genellikle tembel denilmiştir. Ve Kunikida onu her zaman verimsiz olduğu ve tembellik yaptığı için azarlar.

bungou stray dogs

Çoğu durumda Dazai aşırı dramatiktir. Neredeyse her şeyi şaka olarak gösterir. Herkesle dalga geçmeyi sever, özellikle de bu onun gülüp geçebileceği anlamına geliyorsa. Bir intihar manyağı olarak, genellikle komik bir şekilde intihar etmeye çalışır, ancak çoğu zaman başarısız olur veya bu tür yöntemler acı verici olduğunda bundan vazgeçer.

Geçmişte Dazai 15 yaşındayken bile intihara meyilli ve hayatın anlamını ciddi olarak sorgulayan biri olarak karşımıza çıkıyor. Ama şimdiki zamanın aksine geçmişte gerçekten kasvetli ve sert bir yapıya sahip insanları öldürmek veya işkence yapmaktan çekinmeyen astlarını en sert şekilde eğiten hatta sık sık döven biri olarak tasvir ediliyor.

Kişisel yorum: hikâye içinde açık ara herkesi en çok etkileyen karakter muhtemelen Dazai olacaktır. İstemsizce uzun bir karakter tanıtımı yapıyorken buldum kendimi. Çok yönlü oluşunun yanı sıra çizim olarak da Dazai şu ana kadar gördüğüm en yakışıklı anime karakterlerinde birisi. Neredeyse her şeye sahip mükemmel bir insanın sürekli intihar etmeyi arzulaması beni sık sık durumu sorgulamaya itse de genel olarak Dazai benim için geçer not almış favori karakter listeme girmiş bir anime karakteridir.

  • Ryunosuke Akutagawa

bungou stray dogs ryunosuke akutagawa

Liman Mafyasının bir üyesidir ve Rashōmon yeteneğine sahiptir. Akutagawa, zayıf insanların ölmesi ve daha güçlü olanlara yol vermesi gerektiğini iddia eden siyah beyaz bir “en güçlü olanın hayatta kalması” dünya görüşüne sahiptir. Sadece “belirli bir kişiden” (o kişinin kim olduğunu anlamak zor değil) bir kelime duymak için bile olsa, acıdan ve yenilgiden korkmaz. Acımasız, gaddar doğası, onu hem müttefikleri hem de düşmanları tarafından korkulan Liman Mafyasının en tehlikeli üyelerinden biri yapıyor.

Acımasız ve açık sözlü Akutagawa, hedefleri söz konusu olduğunda hiçbir ayrım yapmaz. Masum sivillerden, çocuklardan ve düşmanlardan kimseyi öldürmekten çekinmez.  Anlamsız işkencelerden hoşlanmaz ve mümkün olduğunda tek seferde öldürmeyi tercih eder.

Bungou Stray Dogs

Akutagawa, ne kadar savaşlarda saldırgan bir yapıya sahip olsa da, genel olarak sakin ve mesafeli bir yaklaşım sergilemektedir. Astlarına ve üstlerine karşı mesafeli davranır, mümkün olduğu kadar sosyal etkileşimlerden uzaklaşır.

bungou stray dogs Akutagawa

Atsushi ile ciddi olarak düşman olan Akutagawa Atsushi’den özellikle herkesin onayını almadan yaşama hakkını elde edemeyeceğine inanan ezik ruhundan dolayı nefret ederken kendisi de sadece ‘’tek bir kişinin’’ onayı için çabalayan biri olduğu için tezat bir bakış açısına sahip olduğu düşünülebilir.

Tüm kötü özelliklerine rağmen Akutagawa asla yalan söylemeyen, kız kardeşi Gin’e karşı şefkatli yaklaşımı olan, astlarının başına iş açtığı zaman içtenlikle özür dileyen birisidir.

Kişisel Yorum: Hikâyede Akutagawa açıkça kötü tarafın temsilcisi olsa da özellikle 3. Sezonda benim için favori karaktere dönüştü. Ve hatta dedektiflik ajansından birilerinin ölümü ile onun ölümünü karşılaştırsam onun ölümünün beni daha çok üzeceğini fark ettim.

Benim için Atsushi eziklik psikolojisinden dolayı nefret edilesi birine dönüştüğü için ve Akutagawa da benimle aynı şeyi düşündüğünden dolayı sanırım ekstra yakınlık da hissetmiş olabilirim. Akutagawa kendisinin ve yaşadığı dünyanın farkında olan, gerçekçi ve dürüst yapısıyla, gücüyle ve ulaşılmaz hissettiği hedef için verdiği çabasıyla beni derinden etkiledi. Boş bir kötülük temsilcisi olmaktan çok yaşadığı dünyanın kurallarını uygulayan biri oluşunu ben şahsen beğeniyorum.

Derin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir