Franca Viola : Tecavüzcüsüyle Evlenmeyi Reddeden Kadın

Franca Viola

Bugün 9 Ocak 2021 yani kadınların gücünü temsil eden cesur kadın Franca Viola ‘nın 73. yaş günü. Dünyaya kadınların erkeklerin malı olmadığını kanıtlayıp, büyük bir devrim yapan Franca Viola ‘nın yaşadıklarını size anlatarak, ona hem teşekkür etmek hem de doğum gününü kutlamak istedik. Onu tanımak bana çok şey kattı ve bütün umutlarımı yitirmişken aslında bu yaşanan iğrenç ötesi şeylere katlanmak zorunda olmadığımızı, buna bir dur diyebileceğimizi hatırlattı.

Franca Viola, Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile dönmez, Aslıhan Dal, Aleyna Çakır… Her gün yeni isimler, her gün farklı acılar… Bu isimler birkaç ay önce Pınar Gültekin idi, belki de birkaç ay sonra benim ismim olacak. Hep farklı bir isim olacak kalbimizdeki acının sebebi, hep farklı bir canavara duyacağız bu nefreti. Ama galiba acımız asla sona ermeyecek.

Her gün başka bir parçamız eksilecek, ama bu sistem asla değişmeyecek. Göz yaşlarımız her gün başka bir kardeşimiz için akacak, çığlıklarımız başka bir meleğin hakkını savunmak için boğazımızı yırtacak fakat kimse sesimizi duymayacak.

En başından beri böyle miydi dünya? Yaratıldığımızdan beri mi var bu vahşet? Dünyaya erkekler tarafından katledilmek için mi geldik? Peki neyiz biz, bir tür stres topu mu? Ataerkil sistem dünyaya Allah’ın emri ile mi geldi? Ama nefret ve şiddet dinlerden değil korkudan çıkar. Din nefreti ve şiddeti emretmez, sevgiyi emreder.

Bu içerikte de başka bir kadının hikâyesini okuyacaksınız. Ama bu sefer sonu ölümle ve acıyla değil, zaferle bitiyor. Elimden geldiğince iyi bir şekilde çevirmeye çalıştığım bu makale umarım içinizi birazcık olsun umutla doldurur. Şimdi sizi Franca Viola ‘nın hikâyesi ile yalnız bırakıyorum. Okuduğunuz için teşekkürler…

Franca Viola

Seni sevmiyorum, seninle evlenmeyeceğim.

Modern hayatta, bu cümle çok büyük bir tepki uyandırmaz ya da en azından sadece kaşları kaldırır. Ama 1960 İtalya’sında onur ve saygı değerleri halkın kafasında kökleşmişti ve en büyük ayıbın küfür olduğu düşünülüyordu. Bu geleneklere karşı çıkmak kişiye ve soyuna büyük bir utanç kaynağı olarak tanımlanırdı.

Ve Franca Viola öncüydü. 1966’da ailesinin onurunu korumak için tecavüzcüsüyle evlenmeyi reddeden ilk İtalyan kadın oldu. Onun sözleri bu davayı takip etmek için bir toplanma çağrısı haline geldi. Franca Viola tecavüzcülerini dava etmekle kalmadı, her şeye rağmen davayı kazanıp onları 11 yıl hapse attırmayı başardı.

1970’de İtalyan yönetmen Damiano Damiani, Ornella Muti’nin başrol olduğu The Most Beautiful Wife filmini çekerek Franca Viola’yı ölümsüzleştirdi. Onun davası İtalya’nın yasal sisteminde önemli değişiklerden birine önderlik etti ve kadınlar için eşit hakların önünü açtı.

Hayatının sonraki dönemimde Franca Viola’ya bu cesur hareketi yapmasını sağlayan şeyin ne olduğu sorulunca basitçe şöyle söyledi.

“O kadar cesur bir hareket değildi, sadece bugünkü kadınların yaptığı gibi yapmam gerektiğini hissettiğim şeyi yaptım. Kalbimi dinledim.”

Viola

1960 İTALYASI

1960’ların Sicilya’sı birçok arkaik (şimdi kullanılmayan eski) gelenekleri ve onur takıntısı olan aileleriyle kadınlar için gerici bir yerdi.

Sicilya dilindefuitina’ olarak ifade edilen, ‘kaçma’ anlamına gelen ve uzun süredir var olan bir gelenek vardı. Bu geleneğe göre evlenmek isteyen çift evlerinden bir günlüğüne kaçıyordu. Tekrar döndüklerinde,  kızın ailesinin -itibarını ve ailesini korumak için – kızlarını onunla matrimonio riparatore (itibarını geri kazanmak için yapılan evlilik) olarak evlendirmekten başka bir seçeceği kalmıyordu.

Ama bu geleneğin, kızları zorla kaçırmak ve onları kurban haline getirmek gibi birçok karanlık tarafı vardı.

Talip, eğer kız onu geri çevirir veya red ederse onu kaçırıp tecavüz ederdi sonra da kaçırma ve tecavüz suçundan yargılanmamak için matrimonio riparatore ’a güvenirdi. Bu mümkündü çünkü İtalyan Ceza Kanunu’nun 544. maddesine göre, failin kurbanıyla evlenmesi, cinsel şiddet suçlamasını geçersiz kılardı.

Ve bunu en berbat yapan şey, tecavüze uğrayan kızın bütün suçu ve aşağılanmayı üstlenmek zorunda olması, üstelik bir de ailesinin onurunu kurtarmak için tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda olmasıydı. Hiçbir kız bunu reddetmeye cesaret edememişti çünkü reddetmek demek una donna svergognata ( utanmaz fahişe) olarak etiketlenmek demekti. Başka bir deyişle kızların bunu yapmak için ne hakları ne de saygınlığı vardı.

Franca Viola’nın Hikayesi

Franca Viola

Franca Viola ’ya gelirsek, 9 Ocak 1948 tarihinde Sicilya’da bir çiftçi ailenin kızı olarak dünyaya geldi. 15 yaşında, yerli bir mafyanın yeğeni olan Filippo Melodia ile nişanlandı. Melodia hırsızlık suçundan tutuklanınca Franca Viola nişanını attı. Melodia da ülkeyi terk ederek cezasından kurtulmayı başardı.

İki yıl sonra geri dönen Melodia, Franca Viola’ya ona geri dönmesini, kendini düzelttiğini söyleyerek yalvardı fakat Franca Viola onu reddetti. Onu takip edip, tehdit etti ama kadın yine de direndi. Bu durum Melodia’yı deliye döndürdü ve onun deyimiyle bu ‘cüretkârlığı’ yüzünden ondan intikam alma planları kurmaya başladı.

İki gün sonra Melodia ve onun serseri çetesi, Viola çiftlik evine baskın yaptı ve Franca Viola’yı kaçırdı. Franca Viola’yı uzak bir çiftlik evine götürdüler ve Melodia, kıza defalarca tecavüz etti. Sonra da ona artık onunla evlenmek zorunda olduğunu yoksa ailesinin ‘itibarının zedeleneceğini’ söyledi.

Franca Viola serbest bırakıldı ve tabii ki Melodia, iki ailenin de onurunu geri kazanması için ona evlilik teklifi etti.

Şaşırtıcı şekilde Franca Viola bu teklifi geri çevirdi. Sadece bu kadar değil, ailesi ve arkadaşlarının güçlü desteğiyle saldırganına adam kaçırma, cinsel şiddet uygulama ve tehdit etme suçlarından dava açtı.

Franca Viola Savaşını Kazandı

Franca Viola bu tür bir onur kurtarıcı evliliği reddeden ilk kadındı ve bu ailesine ve kendisine karşı büyük bir tepki oluşturdu. Kız donna svergognata ve onursuz kadın olarak etiketlendi. Ailesi ölüm tehditleri aldı, üzüm bağları ve yazlıkları yakıldı.

Bu dava Sicilya ve tüm dünyayı etkileyen bir heyecan oluşturdu. Kadınlara çok adaletsiz olan arkaik sistemleri sorgulayanlar ve diğerleri arasında birçok tartışmaya neden oldu. Kalabalıklar, New York Times’ın da haber yaptığı bu dava hakkındaki tartışmalara üşüştü.

Melodia’nın avukatları Franca Viola’yı kötüleyen söylemlerden bu şeyi isteyerek yaptığına kadar, tanıklara rüşvet vermekten tehdit etmeye kadar her türlü pis yola başvurdu.

Buna karşılık Franca Viola ise sessiz ve asaletli bir şekilde “Âşık olduğum adamla evleneceğim.” diyerek savaşına devam etti. Gazete haberleri onu ‘nazik’ ve ‘kadın kahraman’ olarak tanımladı ve Franca Viola feminist bir ikon haline geldi.

1967 yılının Mayıs ayında, Melodia suçlu bulundu ve 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı, suç ortaklarından yedi tanesi ise 4 yıllık hapis cezası aldı. 1976’da serbest bırakılan Melodia, Sicilya’dan sürüldü. Fakat iki yıl sonra Modena’da öldürüldü.

Franca Viola, 2014 yılında Uluslarası Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen halka açık bir törenle İtalya cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından  Grande Ufficiale dell’Ordine al Merito Della Repubblica unvanı aldı.

Bugün kocası iki oğlu ve torunlarıyla birlikte Sicilya’da yaşıyor ve kadın hakları için uluslararası bir simge, kadınları özgürleştiren, her türlü tehdide ve utanca karşı ‘hayır’ diyebilecek bir kadın.

                                                                                                -Sura

 

Eğer bu içeriği beğendiyseniz, tecavüzcüsünü kuyuya atan Timoclea  yazımı da okumalısınız.

2 thoughts on “Franca Viola : Tecavüzcüsüyle Evlenmeyi Reddeden Kadın

  • 13/01/2021 tarihinde, saat 11:01
    Permalink

    Gerçekten çok güçlü bir kadın, yılmayıp hakkını aradığı ve birçok kadına bu konuda önder olduğu için ona teşekkür etmek isterdim. Yazı için teşekkürlerrr

  • 15/01/2021 tarihinde, saat 12:20
    Permalink

    Kesssinlikle öyle… Gerçekten örnek alınılası bir kadın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir