Sokak Fotoğrafçılığı : İyi Sokak Fotoğrafçılığının 10 Sırrı

İyi Sokak Fotoğrafçılığı İçin 10 Sır

Sokak fotoğrafçıları, günlük yaşamın gerçek anlarını yakalar. İster ilginç konuların kareleri ister samimi sokak sahneleri olsun sokak fotoğrafçıları; sadece uygun ekipmanı bulmak değil, aynı zamanda en iyi fotoğrafları çekmek için de doğru içgüdülere ve hızlı düşünmeye sahip olmalıdır.

Sokak Fotoğrafçılığı

Sokak fotoğrafçılığının büyük bölümü keskin bir göz ve mükemmel zamanlama gerektirir. Ancak zanaatınızı kolayca bir sonraki seviyeye taşımak için kullanabileceğiniz birkaç strateji vardır bunlar:

  • 1.Doğru Ekipmanı Edinin

sokak fotoğrafçılığı

Bulunduğumuz dönemde akıllı telefonu olan herkes iyi bir kameraya kolaylıkla erişebilir. Ayrıca sokak fotoğrafçıları için de telefonlar gibi küçük boyutlara sahip olmaları ve farklılıkları nedeniyle en ideal kameralar hafif kompakt bas-çek (point-and-shoot) fotoğraf makineleridir.

  • 2. Kameranızı Tanıyın

Kameranızın tüm ayarlarını ve bunların fotoğrafçılığınızı nasıl etkilediğini bilmek gerçekten önemli bir noktadır. Örneğin, Sayısal Tek Mercek Yansımalı (DSLR) fotoğraf makinenizi önceden veya otomatik olarak nasıl odaklayacağınızı bilerek, bulanık bir çekim ile harika bir çekim arasındaki farkı yakalayabilirsiniz.

  • 3. Doğru Çekim Modunu Seçin

Diyagram öncelik (ışık aralığı) modu, uygun deklanşör hızı ile otomatik olarak eşleşirken, alan derinliğinizi manuel olarak ayarlamanıza olanak vermektedir. Çünkü daha küçük bir diyagram açıklığı, daha büyük bir alan derinliği anlamına gelir.

Bu mod tam çerçeve odak istediğiniz manzara çekimleri için idealdir. Ayrıca sığ bir alan derinliği yarattığı için yakın plan portreler için daha geniş bir diyagram açıklığı harikadır. Bu mod ise arka planı bulanıklaştırırken nesneyi odağa çekmenize olanak sağlar.

sokak fotoğrafçılığı

Farklı olarak deklanşör önceliği modu; kamera ışık diyagramını otomatik olarak ayarlarken, deklanşör hızını sizin seçmenize olanak tanır.

Böylelikle New York’ta işlek bir caddenin samimi çekimleri gibi halka açık yerlerde, insanların ya da araçların hareketinin bulanıklığı olmadan iyi bir enstantane hızı (ışık ışınlarının ne kadar uzun süre sensörünüzde kalacağını tespit eden bir mod) yakalamak fotoğraflarınız için iyi olacaktır.

  • 4. Doğru Mercekleri Kullanın

sokak fotoğrafçılığı

Prime lenslerin odak uzaklığı sabittir, zoom lensler ise odağı ayarlamanıza olanak sağlar. Geniş açılı lensler, sokak çekimleri için harikadır. Çünkü arka planı geniş olan bir kare yakalamanız, nesneleri bağlama oturtmanız ve etkili bir fotoğraf çekmeniz için kolaylık sağlarlar.

5. Gözlerinizi Açık Tutun

Sokak fotoğrafçılığının öncüsü Henri Cartier-Bresson tarafından keşfedilen “decisive moment” (belirleyici an), etrafınızda var olan duygu dolu, olağan ve kendine özgü anları yakalamakla ilgilidir. Bunu yapmak için her zaman kameranızı hazır tutup etrafı izlemeniz gerekir.

Ayrıca çekeceğiniz kareyi bulduktan sonra bile kontrol etmek için kameranızı gözünüzden çekmeyin. Çünkü siz bunu yaparken o an kaybolabilir, bu yüzden gözlemlemeye devam etmelisiniz.

  • 6. Belinizdeki Silahı Ateşleyin 

Doğru kurulumla kadrajı atlayabilir ve kameranızı bel hizanızda ayarlayabilirsiniz. Böylelikle daha doğal görüntüler yakalayabilir ve kolaylıkla kontrolü elinizde tutabilirsiniz.

  • 7. Farklı Zamanlarda Çekim Yapın

sokak fotoğrafçılığı

Gündüz fotoğrafları, gece çekilen fotoğraflardan açıkça farklı bir his verir. Farklı ışık seviyelerinde fotoğraf çekmeyi denemelisiniz. Fotoğraflarınıza daha cesur bir etki vermek için gölgelerden ve kontrastlardan yararlanabilirsiniz.

  • 8. Samimi Olun

Çekimlerinizden bazıları gizlice çekebilirsiniz, ancak bazı samimi sokak portreleri çekmek istediğinizde ne olacak? Fotoğrafını çektiğiniz kişiye kendinizi tanıtın ve onlarla bir ilişki kurun. Kendilerini rahat ve tatmin hissederlerse, modellerinizin daha iyi pozlarını yakalayabilirsiniz.

  • 9. Sabırlı Olun

sokak

Sokak fotoğrafçılığı ‘nın tamamı o anda fotoğraf çekmek gibi görebilirsiniz. Ancak aynı zamanda çok fazla bekleyebilirsiniz de. Mükemmel çekimin size gelmesini beklerken, kameranız hazır bir şekilde kendinizi bir bankta otururken bulmaya hazır olun.
  • 10. Yaratıcı Olun
Sokak fotoğrafçılığının sadece insanlarla ilgili olması gerekmez. Bazen mesele, bir şehir manzarasının tamamen zıt görselleriyle ilgilidir.  Örneğin, kaldırımda büyümüş yabani otlar veya terk edilmiş bir vitrin gibi. Gözünüze çarpan her şeyin özünü yakalamaya çalışın.
-Kaito
Metnin orijinali için masterclass.com‘a göz atabilirsiniz.
Bir önceki yayınım için buraya tıklayabilirsiniz.
Kaito

Kaito

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Umarım okuduklarınızdan memnun kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir