Life Konusu ve Yorumu – Medikal Kore Dizileri

Herkese merhabalar; Bu hafta yeni bir hastane konulu k-dramanın yorumu ile karşınızdayım. Bilindik oyuncuları tecrübeli isimler ile süsleyen Life Kore dizisi , çok başarılı bir hastane dizisi olmuş. Beklenilen gibi çok fazla doktorluk yetenekleri üzerinde bir konu işlenmiyor. Daha çok hastanenin kime ait olduğu ile ilgili bir savaş mevcut.

Life Konusu

Dizi beklenmedik bir ölüm ile başlıyor. Dizinin kalanında bu karakteri de izleyip tanıma şansı bulsak bile başta ‘Kim öldürdü üzerine mi gidecek acaba?’ derken bambaşka bir konuya dönmesiyle, ters köşeyi bu şekilde yapması aşırı ilgimi çekti.

Ölüm sonrasında hastanenin başına gelen müdürün hastanenin ekonomik kaybına sebep olan bölümleri bir taşra hastanesine gönderme kararı alması ile bazı doktorların aslında kendi gitmek istememelerini ve bu bölümlere ihtiyacımız var şeklinde bir sebep bularak gerçek düşüncelerini sakladıkları…. Ama sonunda hepsinin önce insan sağlığı demeye karar verdiği, gerçek kötünün insan sağlığıyla en ufak alakası olmayan bir meslek sahibi yetkili çıktığı bir diziydi Life. Çeşit çeşit hastane çalışanının çeşitli egolarına şahit olduğumuz ‘Ya bunun altından da mı bu adam çıkacak?’ diye zaman zaman yakındığımız bir drama oldu.

 Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Drama 4-6 reyting arasında seyretmiş olup, bence hak ettiği değeri alamamış bir dizi. Ama ben de 2018 yılında izlemediğim için insanlara kızamıyorum. Bazı güzellikler geç keşfediliyor.

Dizi Oyuncuları

Karakterlere göz gezdirecek olursak;

Life

 • Ye Jin-Woo :Karakteri canlandıran oyuncu popülerliği ve yakışıklılığı ile göz dolduran Lee Dong-Wook. Kendisini bir çok dizide izledim bir çok rolde gördüm. Ama doktorluk o kadar yakışmış ki keşke hastanedeki doktorlar da senin gibi olsa.

Karakter olarak Jin-Woo engeli bulunan kardeşiyle birlikte yaşayan ve herkesin keşke böyle bir abim olsa diyebileceği bir abi rolündeydi. Çevresindeki insanlara cevap vermek gibi adetleri olmamasına rağmen, haksızlığa uğradığını anladığında sesini çıkaran bir karakterdi. Konu insan sağlığı yahut kendisine veya kardeşine yapılmış bir haksızlık olduğunda, hiç beklenmeyen konuşmalar yapabildiğini gördük. Çok yüksek bir kardeş sevgisi vardı. Zaten bunu dizinin ilk bölümünden görebiliyorduk.

 • Koo Seung-Hyo  :Öncelikle canlandıran oyuncudan bahsetmek gerekirse: Cho Seung-Woo’nun bilinçli izlediğim ilk dizisiydi. Ama büyük oyuncuymuş. Yeni bir diziye( Sisyphus The Myth) başladı Park Shin-Hye ile benim listemde bulunuyor. İzlemenizi tavsiye ederim.

Sisyphus The Myth Konusu ve Oyuncuları için Buraya Tıklayın.

Dizide kendi elleriyle bir seviyeye gelmiş. Ve o seviyeyi korumak için kendini farklı farklı sektörlerde ispatlayan bir yöneticiyi canlandırıyordu. Çalıştığı holdingin başkanı tarafından bir tehdit olarak görünen bir karakterdi. Aslında sürekli bizi iyi insan yoktur gibi ikilemlerde bırakmış olsa bile sonlara doğru hepimizin içine su serpti. Benim dizide en beğendiğim karakter ilerleyişi Seung-Hyo idi. Gerçekten yazar ekibi en çok bu karakterle uğraşmış olmalılar, özenilmiş bir karakter demeden geçemeyeceğim.

Diğer Karakterler

 • Lee No-Eul :Karakteri canlandıran oyuncu Won Ji-A çok geniş bir bir oyunculuk geçmişine sahip değil. 2010’ların ortalarında başlamış oyunculuğa. Fakat bu diziye o kadar güzel uymuş ki başkası için o rolü hayal edemiyorum. Dizide bir çocuk doktoru olarak görev alan karakterimizin, genel olarak tek amacı: iyi bir doktor olup görevlerini yerine getirmekti.

Jin-Woo ile üniversiteden arkadaş olan karakterimiz ailesi tarafından da tanınan bir arkadaş olarak göze çarpıyordu. Hastanede ikilinin arkadaşlığı çoğu kişi tarafından son bölüme kadar bir kur olarak tanımlanmaya devam etti. Fakat ikilinin tamamen kardeşçe bir ilişkileri mevcuttu. İnsanların iyi veya kötü olduğu üzerine kararları daima kendi veren bir karakter olan No-Eul, iyi bir insan olduğuna başından beri emin olduğumuz sayılı karakterlerden biriydi.

life kore dizisi

 • Ye Sun-Woo :Jin-Woo’nun yürüme engeli olan, tıp okumuş kardeşiydi. Bu karakteri Lee Kyu-Hyung canlandırıyordu. Yine aktör olarak çok hakim olmadığım bir oyuncuydu. Ancak Kyu-Hyung, diğer dizilerinde seninle beraber geleceğim canım. Dizide zaman zaman kilit rol oynayan zaman zaman ise bunalımda takılan karakter, bulunduğu engel halini çok iyi şekilde ortaya koymuş. Ve fazlasıyla iyi bir oyunculukla bu karakteri izlettiriyordu.
 • Choi Seo-Hyun :Dizide bir çeşit muhabiri canlandıran karakterimiz Jin-Woo’nun gerçek talibini oynuyordu. Jin-Woo’yu birinden hoşlanırken izleyeceksin deseler ilk bölümde ya ne saçmalıyorsunuz derdim. Fakat yazarlar bu karakteri öyle güzel zamanda eklediler ki bayıldım ikilinin uyumuna.

Daha Bir Çok Karakter Var Fakat Ben Ana Karakterleri Tanıttım Sizlere. Buradan Sonra Spoiler İçerikli Kısa Bir Yorum Sekansına Giriş Yapacağız Ona Göre Devam Edip Etmeyceğine Karar Ver Sayın Okuyucu.

 Life Dizi Yorumu

 • Dizi genel olarak hastane dizilerine nazaran hasta odaklı değildi. Daha çok doktorların yönetim ile olan savaşlarını konu alarak, hastane dizisi beklentisini çok başka bir yerden ele alıyor. Bu yönüyle yenilikçi olan Life dizisi , beni ilk bölümden bu şekilde içine çekti.
 • Life dizisi her ne kadar çeşitli aşkları işliyor olsa bile ana konudan sapmadı. Bazı gururların ve amaçların bulunuşunun ön planda tutulması bence harika bir detaydı. Zira genelde dizilerde aşk arayan kitleyi doyurmak için senaryoda gereksiz bir ön plana çıkarılma görebiliyorduk. Ama bu dizide aşkı da doyurucu şekilde göstermelerine rağmen, daha çok ana konuda yoğunlaşıldı. Yönetim ile aralarında olan o hastane kamu malıdır kavgasını son dakikaya kadar korudular.

life kore

 • No-Eul’un dizide gördüğümüz çoğu sahnesinde bir şeylerin kararlarını hep kendi düşünceleri ile verdiğine şahit olduk. Bir kadın karakterin misyonunun bu şekilde belirlenmiş olması oldukça güzeldi. Hastanedeki herkes gönderilmemek için karşı taraf ile savaş ilan ederken; o hasta sağlığını düşünmeye devam ederek, greve karşı olduğunu tek başına söylemesi ve Jin-Woo’nun hakkında olumsuz bir anısını anlattığı başkan adayı ile ilgili kararını bile kendi vereceğini bildirmesi gerçekten bir çok alanda o dik duruşu beni oldukça mutlu etti izlerken.

life kore dizisi

 • Övmekle bitiremediğim bir karakter daha var o da Seung-Hyo. Gerçekten ne zaman fikirlerini bildirmeye holding sahibinin oğluna gittiği sahneler gelse sinirleniyordum. Böyle nitelikli insanların öyle hallerde olması günümüzde de çok sık görülen bir durumken böyle dizide yansıtılmış olması da fazlasıyla gerçekçilik katıyordu.
 • Abi kardeşin ortodondist ile yüzleştiği sahne bir çok insanın ders alabileceği bir sahneydi.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Medikal Drama

İki kardeşin yıllardır neler çektiğini hissediyor olsak bile,  Sun-Woo’nun söyledikleri ile gözümüzde canlanan zorluklar hepimize mutlaka ağır gelmiştir. Bence dizinin en önemli sahnelerinden biriydi bu sahne, açıp açıp tekrar izletilmeli oyunculara.

 • Küçük Jin-Woo‘nun gerçekliği konusunda farkında olduğu bir hayali arkadaşı vardı. Bu arkadaşın da yürüyemeyen kardeşinin yürüyen formu oluşu fazlasıyla duygusal bir ayrıntıydı. Bunu dizinin ilk bölümünde görmemiz ve sebebinin ileriki bölümlerde açıklanmış olması çok güzel olan detaylardan biriydi.
 • Son olarak tüm olaylar karıştıktan sonra bile dizi hala o gerçekçiliğini korumaya devam edebildi. Sonuçta altında çalıştığı şirketin bünyesinden tamamen kovulmasa da yine aşağılardan başlayacak olan karakterler mi dersiniz… hayallerini gerçekleştiren karakterler mi dersiniz… Bir çok alanda yeni yaşama atılan karakterler olsa da bize hayatlarını gösterdiler; aşklarının nasıl ilerlediğini değil. Bu açıdan bence inanılmaz kararlı bir yazar ekibi vardı. Kutluyorum kendilerini.

life kore dizi yorumu

Genel olarak izlediğim hastane dramalarını farklı bir boyuta taşıdı Life Kore dizisi . Dizi izlenmesi gereken kült dramalar arasında bir yer edinmeli. En azından medikal drama türünde bu yere sahip olmalı diye düşünüyorum. Haftaya bir başka drama yorumunda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın okuyucularım.

Daha fazla Kore dizi incelemesi için tık tık.

-Meya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir