Cilde İyi Gelen Besinler : Cilt için Faydalı 12 Besin

Cilde İyi Gelen Besinler : Cilt Sağlığınız için Faydalı En İyi 12 Besin

Cilde İyi Gelen Besinler

Cilt bakımı her kadının önem verdiği bir aktivitedir. Önem verdiğimiz içinde hemen her cilt sorunumuz ya da sorun olmasına da gerek yok, cilt sağlığımızın devamlılığı için farklı ürünler satın alıyoruz. Memnun kalıyoruz, bitirince yenisini alıyoruz; memnun kalmıyoruz, başka bir ürün deniyoruz. Ve bu döngü hiç bitmeyecek ekonomik olarak sıkıntıya girene dek.

Cilde İyi Gelen Besinler

Ya da evdeki malzemelerden bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Mesela bloğun kurucusu ve yazarlarından Jaze’nin yüz temizleme jeli tarifi var, seveni ve memnun kalanı da oldukça fazla. Denemenizi tavsiye ederim.

Evde yaptığımız doğal cilt bakım ürünleri , satın aldıklarımıza oranla daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum, çoğu kişide benimle hemfikirdir her halde.

Başka nasıl cilt sağlığımızı olumlu yönde geliştirebiliriz sorusunu araştırdığımda, faydalı bir yazı ile karşılaştım.

Bu yayında, Diyetisyen Tarah Venn ’in yabancı bir tıbbi blogta yazdığı yayınını sizlere faydası olabileceğini düşündüğümden çevirdim: Cilde İyi Gelen Besinler

Cilde İyi Gelen Besinler

Cilde İyi Gelen Besinler

Beslenme sağlık için çok önemlidir. Sağlıksız bir diyet, metabolizmanıza zarar verebilir, kilo almanıza neden olabilir, kalbiniz ve karaciğeriniz gibi hayati organlara zarar verebilir.

Elbette yedikleriniz sadece bu organları etkilemeyecek. Cildiniz de yediklerinizden çok fazla etkilenen bir organdır.

Bilim insanları, diyetler ve vücut hakkında daha fazla şey öğrendikçe, yediklerinizin cildinizin sağlığını ve yaşlanmasını önemli ölçüde nasıl değiştirdiğini ve etkilediğini açıklayabilmişlerdir.

Cilt Sağlığınız İçin En İyi 12 Besin

İltihaplı Sivilceler İçin : Yağlı Balık

Cilde İyi Gelen Besinler

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar, cilt sağlığınızı önemli ölçüde etkileyen yiyeceklerdir. Bu yiyecekler cilt sağlığınızı korumada önemli işleve sahip Omega-3 yağ asitlerinden zengindir.

Omega-3 yağ asitleri cildin kalın, esnek ve nemli kalmasına yardımcı olur. Omega-3 eksikliğiniz var ise, cilt kuruluğu sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Balıktaki omega-3 yağları, kızarıklık ve sivilceye neden olabilen iltihabı azaltır. Hatta cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha az hassas hale getirebilir.

Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, sedef hastalığı ve lupus gibi cildi etkileyen inflamatuar ve otoimmün hastalıklarla savaşmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Yağlı balıklar ‘ın diğer bir faydası da cildiniz için önemli olan bir E vitamini kaynağıdır.

Cildinizi serbest radikallerin ve iltihapların neden olabileceği hasara karşı korunması için yeterli E vitamini almak çok önemlidir

Bu tür deniz ürünleri ayrıca cilt bütünlüğünü korumak için önemli olan harika kaliteli proteinlere sahiptir.

Son olarak balık, aşağıdakileri etkilere sahip, hayati bir mineral olan çinkoya sahiptir:

 • İltihap önleyici
 • Genel cilt sağlığına yardımcı
 • Yeni cilt hücrelerinin üretimini sağlar.

Çinko eksikliği cilt iltihabı, lezyon ve gecikmiş yara iyileşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle çinko içeren besinleri kullanmak sağlığımız için önemlidir.

Cilt Kuruluğu İçin : Avokado

Cilde İyi Gelen Besinler

Avokado, sağlıklı yağlardan zengin bir besindir. Bu yağlar, cildinizin sağlığı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok işleve fayda sağlar.

Cildin yumuşak ve nemli kalması için bu yağlardan yettiğince almak çok önemlidir.

700’den fazla kadını içeren bir çalışmada, yüksek miktarda yağ alımının – özellikle avokadoda bulunan sağlıklı yağ türleri – esnek bir cilde sahip olmayla doğrudan ilişkisinin olduğu görülmüş.

Ön kanıtlar, avokadonun cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korunmanıza yardımcı olabilecek bileşikler içerdiğini de göstermektedir.

Avokado ayrıca cildinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan önemli bir antioksidan olan E vitamini bakımından zengin bir besindir.

İlginç bir şekilde, E vitamini, C vitamini ile birlikte kullanıldığında daha etkili olduğu görülmüş bir çalışmada.

C vitamini de sağlıklı bir cilt için gereklidir. Cildinizin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlayan temel yapısal protein olan kollajen oluşumu için C vitamini gereklidir.

100 gramlık bir avokado veya yaklaşık yarım avokado, E vitamini için Günlük Değerin (DV) % 14’ünü ve C vitamini için günlük değerin % 11’ini sağlar.

Sağlıklı Bir Cilt İçin : Ceviz

Cilde İyi Gelen Besinler

Ceviz, cilt sağlığınız için mükemmel bir besindir.

Vücudunuzun kendi kendine oluşturamayacağı yağlar olan temel yağ asitleri için iyi bir kaynaktır.

Hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri bakımından diğer kuruyemişlerden daha zengindir.

Omega-6 yağları açısından zengin bir diyet uygulamanız, cildinizdeki sedef hastalığı gibi iltihaplı hastalıklarda dahil, tedavisinde yardımcıdır.

Öte yandan, omega-3 yağ asitleri cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzda bulunan herhangi iltihabı azaltabilir.

Ceviz ayrıca yüksek oranda omega-6’ya karşı potansiyel enflamatuar tepkiyle savaşmaya da yardımcı olabilmektedir.

Dahası, ceviz cildinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu diğer besinleri içerir.

Cevizin içeriğinde çinko da bulunur. Bu mineral, cildinizin bir bariyer işlevi görmesi için çok önemlidir. Yara iyileşmesi ve iltihaplanma ile mücadele için gereklidir.

Ceviz aynı zamanda 28 gram protein (28 gram) yanında az miktarda antioksidan, E vitamini ve selenyum içerir.

Cildi Güçlendirmek İçin : Ayçiçeği Tohumu

Cilde İyi Gelen Besinler

Genel olarak, kabuklu yemişler ve tohumlar cildi güçlendiren besin kaynaklarıdır.

Ayçiçeği tohumu, buna mükemmel bir örnektir.

Ayçiçeği tohumu, cilt için önemli bir antioksidan olan E vitaminine sahiptir.

28 gram ayçiçeği tohumu, E vitamini için günlük alınması gereken değerin % 49’unu, selenyum için %41’ini, çinko için % 14’ünü ve 5.5 gram proteini içerir.

Adeta Bir Güneş Koruyucu : Tatlı Patates

Cilde İyi Gelen Besinler

Beta karoten, bitkilerde bulunan bir antioksidandır.

Provitamin A vitamini olarak işlev görür, bu da vücudunuzda A vitaminine dönüşerek işlev gördüğü anlamına gelir

Beta karoten havuç, portakal, tatlı patates ve ıspanak gibi lezzetli sebzelerde bulunur.

Tatlı patatesler bunun için mükemmel bir kaynaktır – 100 gram pişmiş tatlı patates porsiyonu, A vitamininin günlük alınması gereken miktarının altı katından fazlasını sağlayacak kadar beta karoten içerir.

Beta karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi görevi görerek cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bu antioksidan, tüketildiği andan itibaren cildinize dahil olur ve cilt hücrelerinizi güneşe maruziyetten korumaya yardımcı olur.

İlginç bir şekilde, yüksek oranda beta karoten, cildinize sıcak bir renk katarak, ciddi oranda sağlıklı bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Sıkı Bir Cilt İçin : Kırmızı ve Sarı Biber

Tatlı patatesler gibi, biberler de vücudunuzda A vitaminine dönüşebilen mükemmel bir beta karoten kaynağıdır.

Bir fincan (149 gram) doğranmış kırmızı biber, A vitamini için günlük alınması gereken miktarın %156’sına eşdeğerdir.

Aynı zamanda en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. Bu vitamin, cildi gergin ve güçlü tutan kolajen proteini üretmesi için zorunludur.

Kadınlar üzerinde yapılmış büyük bir gözlemsel çalışmada, bol miktarda C vitamininin, yaşla birlikte buruşuk ve kuru bir cilt oluşumu riskini azaltabileceği ön görülmüştür.

Cilt Kanserine Karşı Brokoli

Brokoli, çinko, A vitamini ve C vitamini dahil olmak üzere cilt sağlığı için önemli bir yere sahip birçok vitamin ve mineralden zengin bir besindir.

Aynı zamanda beta karoten gibi işleve sahip bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein, cildinizin kuruyup pul pul dökülmesine ve kırışıklıklar ile dolmasına neden olabilen oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur.

Son olarak brokolinin minik çiçekleri, bazı potansiyel faydalara sahip olan sülforafan adı verilen özel güçlü bir bileşim içerir. Bazı cilt kanseri türleri de dahil olmak üzere kanser önleyici etkileri olduğu biliniyor.

Sülforafan, aynı şekilde güneşin zararlı etkilerine karşı güçlü bir koruyucu maddedir.

İki etkiye sahiptir:

 1. Zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirmek
 2. Vücudunuzdaki diğer koruyucu sistemleri devreye sokmak.

Laboratuvar testlerinde, sülforafan, UV ışığında öldürülen cilt hücrelerinin sayısını % 29’a kadar düşürdüğü ve 48 saate kadar koruma sağladığı görülmüş.

Bazı kanıtlar, sülforafanın cildinizdeki kolajen seviyelerinin korunmasına da yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kırışmamak İçin : Domates

Domates harika bir C vitamini kaynağıdır ve likopen dahil olmak üzere tüm önemli karotenoidleri içerir.

Beta karoten, lutein ve likopenin cildinizi güneşin neden olduğu hasara karşı koruduğu biliniyor. Ayrıca kırışmayı önlemeye yardımcı olurlar.

Domates, karotenoidler açısından oldukça zengin olduğu için, sağlıksız bir cildi korumak için harikulade bir besindir.

Domates gibi karotenoid açısından zengin yiyecekleri peynir veya zeytinyağı gibi bir yağ ile birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Çünkü yağ, karotenoidlerin emilimini artırır.

 Cilt Elastikiyeti İçin : Soya

Soya, vücudunuzdaki östrojeni taklit edebilen aynı zamanda bloke edebilen izoflavonları içerir.

İzoflavonlar, cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzun çeşitli bölgelerine fayda sağlar.

Orta yaşlı kadınları içeren küçük bir çalışmada, 8-12 hafta boyunca her gün soya izoflavon yemenin ince kırışıklıkları azalttığı ve cilt elastikiyetini artırdığı görüldü.

Menopoz sonrası kadınlarda soya, pul pul döküntülere neden olan cilt kuruluğunu iyileştirebilir ve kolajen miktarını artırabilir, bu artışta cildinizin pürüzsüz ve daha güçlü görünmesine, kalmasına yardımcı olur.

Bu izoflavonlar sadece vücudunuzdaki hücreleri hasardan korumaya değil, aynı zamanda cildinizi UV radyasyonundan korumaya da yardımcı olur – bu da cilt kanseri riskini azaltabilir.

Cilde Olan Faydalarına İnanamayacaksınız: Bitter Çikolata

Çikolata yemek için bir nedene daha ihtiyacınız varsa, doğru adrestesiniz: Kakaonun cildiniz üzerindeki etkileri oldukça olağanüstü.

Bir araştırmada, katılımcıların her gün antioksidan bakımından zengin bir kakao tozu tüketmesi sağlandı, 6-12 hafta sonra, katılımcıların ciltlerinin daha güçlü, daha nemli olduğu görülmüş.

Başka bir çalışma, günde 20 gram yüksek antioksidan içeren bitter çikolata yemenin, düşük antioksidan içeren çikolata yemeye kıyasla cildinizin güneşte yanmadan önce iki kat daha fazla UV radyasyonuna dayanabildiği görülmüş.

Kırışık görünümü iyileştirmesi de dahil olmak üzere başka birkaç çalışma da benzer sonuçlar elde etti.

Faydalarını en üst düzeye çıkarmak için en az % 70 kakaolu bitter çikolata tüketmelisiniz.

Cilt Pürüzsüzlüğü İçin : Yeşil Çay

Yeşil çay cildinizi hasarlara ve yaşlanmaya karşı korunmasına yardımcı olur.

Yeşil çayda bulunan güçlü bileşiklere kateşin adı verilir ve bu bileşikler, cildinizin sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirmeyi amaçlar.

Diğer antioksidan içeren yiyecekler gibi, yeşil çay da cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korunmasına yardımcı olur.

60 kadının katıldığı 12 haftalık bir çalışmada, günlük yeşil çay içmenin güneşe maruziyet sonrası oluşan  kızarıklığı % 25’e kadar azaltabileceği görüldü.

Yeşil çay ayrıca cildin nemini, pürüzlülüğünü, kalınlığını ve elastikiyetini iyileştirir.

Yeşil çay sağlıklı ciltler için mükemmel bir seçim olsa da, yeşil çayın süt ile birlikte tüketilmesi önerilmez. Nedeni ise : sütün yeşil çayın antioksidanlarının etkisini azaltabileceğine dair inanışlar ve çeşitli kanıtlar.

Yaşlanma Belirtilerine Karşı : Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzümlerin kabuğunda bulunan bir bileşik olan resveratrol içerir.

Resveratrol, yaşlanmanın etkilerini azaltan çok çeşitli yararları ile bilinir.

Bazı çalışmalarda, cilt hücrelerine zarar veren ve yaşlanma belirtilerine neden olan zararlı serbest radikallerin üretimini yavaşlatmaya da yardımcı olabileceğini görülmüştür.

Bu faydalı bileşik ayrıca kırmızı şarapta da bulunur. Ancak, bir kadeh kırmızı şaraptan aldığınız resveratrol miktarının cildinizi etkilemeye yeterli olduğuna dair çok fazla kanıt yok.

Kırmızı şarap alkollü bir içecek olduğundan dolayı fazla içilmesi önerilmez, olumsuz etkileri vardır.

Sadece potansiyel sağlığa faydaları nedeniyle kırmızı şarap içmeye başlamanız uzmanlarca önerilmez. Bunun yerine kırmızı üzüm ve çilek alımınızı artırmanız önerilir.

Umarım sizler için faydalı bir yayın olmuştur. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Cilde İyi Gelen Besinler Yayın Sonu

Kaynak İçin Buraya Tıklayın

Ceren

Ceren’e ait diğer yayınlar için buraya tıklayın.

Ceren

Ceren

Hemşirelik son sınıf öğrencisiyim. Birbirinden bağımsız ilgi alanlarına sahibim. Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Araştırdıklarım ışığında sizler için ilginç ve dikkat çekici yayınlar yazmaya çalışıyorum. İyi okumalar.

2 thoughts on “Cilde İyi Gelen Besinler : Cilt için Faydalı 12 Besin

 • 08/01/2021 tarihinde, saat 20:07
  Permalink

  Listedeki yeşil çayı tonik olarak kullanıyorum ben, diğerlerini de tüketmeyr çalışıcam. Çok yararlı bir yazı olmuş teşekkür ederim ?

 • 09/01/2021 tarihinde, saat 13:50
  Permalink

  Rica ederim. Faydasını göreceğinizi umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir