Dağın Ay’la Buluştuğu Yer Kitap Konusu ve Yorumu

Grace Lin Dağın Ay’la Buluştuğu Yer Kitap Konusu ve Yorumu

Aslında sınav haftasından dolayı  bu hafta yayın yazmayacaktım ama dayanamadım ve bu çok tatlı Grace Lin‘ in yazdığı 2010 yılında Newbery Onur Ödüllü, Dağın Ay’la Buluştuğu Yer adlı kitabı size tanıtmak istedim. 

Dağın Ay’la Buluştuğu Yer Konusu

Dağın Ayla Buluştuğu Yer

Verimsiz Dağ’ın eteklerinde bir köyde yaşamakta olan Minli, günlerini tarlada çalışarak, gecelerini de babasının Yeşim Ejderha ve Ay’ın Yaşlı Adamı‘yla ilgili anlattığı masalları dinleyerek geçirmektedir. Yaşadığı yoksulluktan bıkmış olan Minli‘nin annesi, kızının kafasını bu saçmalıklarla doldurduğu için kızar.

Ama Minli bu büyüleyici masallara inanmaktadır. Ve böylece Minli Ay’ın Yaşlı Adamı’nı bulup ona kaderlerini nasıl değiştirebileceklerini sormak için olağanüstü bir yolculuğa çıkar. Sihirli yaratıklarla ve birbirinden farklı insanlarla karşılaştığı bu macera dolu yolculukta yanında, kendisini hiç yalnız bırakmayacak bir ejderha da vardır. 

Grace Lin Dağın Ay’la Buluştuğu Yer Kitap İncelemesi

Gerçeği söylemek gerekirse kitabın kapağını görüp kitabın içeriğine bakmadan almış olma ihtimalim çok yüksek. Ama merak etmeyin kitabın içeriği de çok güzel.

Okuyucuyu adeta masal dünyasının içine sürükleyen sihirli bir kitap tanımı bu kitap için yanlış olmaz. İllüstratörü de aynı zamanda Grace Lin.

Kitap Çin folkloründen esinlenilip yazılmış. O havayı size hissettiriyor. Nasıl bir havadan bahsettiğimi soracaksınız muhtemelen. Sizleri bilmem ama ben her kitap okuduğumda o kitabın içine giriyorum. Ve bahsettiğim şeyi okuduğunuz zaman anlayacaksınız muhtemelen. 

Dağın Ay'la Buluştuğu Yer

Biraz daha kitaptan söz etmek gerekirse kitap roman türünde ama içinde bir sürü masal var. Sıkıcı gelebilir ama karakterimiz için bir yol gösterme niteliğinde. Aynı zamanda bizim için de.

Çocuk kitabı ne okuyacağım diyebilirsiniz ancak yanılmış olursunuz. Çünkü kesinlikle kafanızı dinlendirmeniz için yazılmış bir kitap. Sürükleyici ve hiç ağır değil. Özellikle çok çalıştığınız bir günden sonra oturup rahatlarken televizyonun rahatsız edici sesi yerine veya akşama kadar baktığınız telefonun ışığı yerine, sizi başka alemlere götürecek bir kitap okumak kadar güzel bir şey olamaz. 

Kitap hakkında söyleyecek daha fazla şey yok. Eğer söylersem kitabın içeriği hakkında konuşacağım, spoi yemek istemezsiniz. Kitabı beğendim sizlerin de beğeneceğini düşünüyorum. 

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

Sağlıcakla kalın!

Daha fazla Kitap İncelemesi için tıklayın.

-Morosophist

Morosophist

Merhaba, ben Morosophist. 16 yaşında sıradan bir lise üç öğrencisiyim. Sevdiğim veya sevmediğim dizi ve filmleri nedenleriyle beraber bu blogta yorumluyorum. İstek ve önerileriniz veya herhangi bir soru için bana twitter adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.