Dil Öğrenirken En Çok Yapılan 3 Hata – Dil Öğrenme Serisi

Dil öğrenme kararını verdiğiniz zaman çok heyecanlı olursunuz. Başlamak için can atarsınız. Ama çoğu insanın birkaç hafta içinde yarıda bıraktığını da biliyorsunuz. Tabii ki aptal değilsiniz. Bunu çoğu insandan daha iyi biliyorsunuz. En doğru kaynakları, kolay yöntemleri, en önemli konuları araştırıyorsunuz.

Ama bu yeterli değil. Çünkü neleri yapmamanız gerektiğini de bilmelisiniz.

İşte size dil öğrenirken yapılmaması gereken 3 şey!

dil öğrenmek için

Dil Öğrenirken Yapılmaması Gereken 3 Şey

  • Aceleci Olmak

Evet, eğer aceleyle başlarsanız büyük ihtimalle vazgeçersiniz, ama tamamı bu değil. Başarının anahtarını da kaçırırsınız 🙁

Öncelikle, neden bu dili öğrenmek istiyorsunuz?

Hayalinizdeki o Alman adamla konuşmak, günün sonunda sizin hala öğrenmek istemeniz için yeterli gelmeyebilir. Birkaç hafta idare eder ama sonra, daha iyi bir sebebe ihtiyaç duyarsınız.

Köklü bir sebep keşfetmek bu dilden vazgeçmemenin anahtarıdır. Tabii ki nedenler bulmaya, plan yapmaya, tutarlı davranmak için bir tür sistem geliştirmeye ihtiyacınız var. İşte bu bizi yapılan ikinci yanlışa getirir.

  • Standartlaştırmadan Önce Optimize Etmek

Eğer hazırlıklar için çok fazla zaman harcıyorsanız, hiçbir kazancınız olmaz. Tek yaptığınız nasıl öğreneceğiniz hakkında teoriler okumak ise bu dili nasıl öğreneceksiniz ki?

Elbette, ilk başta biraz araştırma yapmanın faydası var, ama yakın zamanda başlamaya ihtiyaç duyacaksınız. Araştırmaya harcanan zamanın sonunda bir taraf başlamak için ağır basar. Ama o zaman ne zaman?

Eğer günde 20-30 dakikanızı araştırma yapmak için harcarsanız, bahse varım ki hafta sonunda gereğinden fazla bilgiye sahip olacaksınız. Gerisini ilerledikçe öğrenip geliştirebilirsiniz.

“En uygun hale getirmeden önce standartlaştırın. Var olmayan bir alışkanlığı geliştiremezsiniz. Asla başlamazsanız, planı takip edemezsiniz. Başlayın. Sonra uygun hale getirin.”

  • Tavsiyeleri Çok Ciddiye Almak

Her insanın farklı bir yapma yolu vardır. Bazıları kullanışlıdır, bazıları değil. Bazıları sizi şok eder, bazıları heyecanlandırır. Ve bazıları motive eder, bazıları soğutur. Olabildiğince az tavsiye alın.

Her zaman farklı insanlarla bir araya geliriz. Hepsi tavsiyelerinin herkese yaramayacağını dikkate almadan bilgisini göstermeye hazır halde bekliyor.

Başkalarından tavsiye vermesini teklif edin ve tavsiye almayı deneyin. Bu belki size -hepsi değil- iyi fikirler verir. Ama sonra hepsini mutlaka bir süzgeçten geçirin.

Sonuçta kim olduğunuzu ve sizde nelerin işe yaradığını en iyi bilen sizsiniz.

Sen hayatının efendisisin. Buna göre davran. Ve yakın zamanda hayallerin gerçekleşecektir.

Çeviri: Sura

 

Bu yazının orijinaline ulaşmak için medium.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dil öğrenme serisinin ikinci kısmı olan dil öğrenmeye başlamak yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir