Dil Öğrenme Aşamaları : Dil Öğrenmeye Hemen Başlamak İçin 7 Yol

Dil Öğrenme Aşamaları : Dil Öğrenmeye Hemen Başlamak İçin 7 Yol

Dil öğrenmek için çok mu meşgulsünüz? Hayatınızın ne kadar hızlı aktığının bir önemi yok.

Son 10 yılda dil öğrenememenin en yaygın bahanesi şüphesiz zaman yetersizliğidir.

Her duyduğumda iç çekerim. Çünkü bu doğru değil. Maalesef çoğu insanda var olan bir algı bu. Bu algıyı yıkmak için bulduğum tek yol hayatınızı değiştirmeden, dili hayatınızın içine yerleştirmektedir.

Haftalar geçtikçe dil hayatınızın bir parçası haline gelir ve dil öğrenmeyi istemekten öteye gidebilmiş olursunuz. Dil öğrenmek bir ihtiyaç haline gelir ve içine dalmak için can atmaya, bunun için çeşitli dil öğrenme aşamaları ile zaman ayırmaya başlarsınız.

Biliyorum, çok meşgulsünüz… O yüzden hemen başlıyorum. İşte fazla zaman ayırmanıza gerek kalmadan dil öğrenme aşamaları ile atmanız gereken ilk adımlar!

Slow Müzik

dil öğrenmek

Müzik hayatımızın bir parçasıdır, peki o zaman neden bunu dil öğrenmek için kullanmıyoruz?

Müzik dinlemek uzun yıllardır dil öğrenme aşamaları ‘nın hep ilk sırasında yer almakta.

Slow müzik dinlediğinizde, kelimeleri daha açık ve anlaşılır şekilde duyarsınız. Bir şarkıyı tekrar tekrar dinlemeye başladığınızda, akışa ve telaffuza alışırsınız. Herhangi bir şeyi anlamaya başlamadan önce bile şarkıya eşlik etmeye başlayabilirsiniz.

Bu bana yıllar önce  可爱  -Rainie Yang şarkısını keşfettiğimde olmuştu. Şarkıyı çok sevmiştim ve tekrar tekrar dinliyordum. Bu Çince öğrenmeye başlamadan yıllar önceydi ama yine de odamda yalnız başıma bu şarkıyı söylüyordum.

Müzik bize ilham verir, içimizi kıpırdatır ve derinden etkiler. Bunu dil öğrenmek için teşvik ve avantaj olarak kullanın. Müzik, dil öğrenme aşamaları ‘nda hep ilk sırada yer alır

El Kitapları

kitap okuma alışkanlığı

Almanca öğrenmeye karar verdiğimde 5 liralık küçük bir el kitabı almıştım. Cebime sığıyordu ve sürekli etrafımda bulundurmaya çalışıyordum. Yani bazen rastgele sayfaları açıp okurdum.

Sıra beklerken, durakta, metroda ve merdivenleri tırmanırken… Bu zamanlar, dil ile etkileşime geçmeniz için harika fırsatlar. Ben her şansımı kullanmıyordum, ama her kullandığımda Almancayı hayatımın bir parçası haline getirmeye daha çok yaklaşmış oluyordum.

Küçük bir konuşma rehberi, sözlük, dilbilgisi kitabı, herhangi bir şey. Dil ile bağlantı kurduğunuz sürece kardasınız.

Dil öğrenme aşamaları ‘nın bir başka adımı ise telefon dilini değiştirmektir:

Telefonunuzun Dili

Evet, telefonunuzun dilini değiştirin. Aslında bu genelde dil öğrenenlere yönelik yaygın bir tavsiyedir. Fakat dile başlamadan önce de yapabilirsiniz. Bir dakikalığına dürüst olalım, telefonunuzdaki her şeyin yerini biliyorsunuz. Hatta artık kelimeleri doğru düzgün okumuyorsunuz bile, değil mi?

Twitter’a girdiğinizde ‘takip et’ tuşunun nerede olduğunu biliyorsunuz. Bir şey silmek istediğinizde de tuşun yerini gayet iyi biliyorsunuz. Ve bir uygulama yüklemek istediğinizde de tuş apaçık ortada duruyor.

Bu, yaşam tarzınızı bile değiştirmeden dili her gün sayısız kez görmenizi sağlayacak ve çaba gerektirmeyen bir tekniktir.

Ve evet, bunu farklı alfabe kullanan dillerde bile yapabilirsiniz. Kelimeleri okuyamasanız bile değişik karakterlere alışmış olursunuz ve böylece o alfabeyi sonra öğrenmek size kolay gelir. Dil öğrenme aşamaları ‘nın bir adımı olan bu konu gerçekten çok önemli

Altyazılar

Eğer bir şey izliyorsanız ve bu öğrenmek istediğiniz dilde değilse, o dilin altyazısını kullanın. Eğer o dilde ise iki dilde altyazıya sahip olmak için uzantılar deneyin.

Mükemmel olmasa bile, Netflix’te bir şey izlerken bu uzantıyı, Amazon’da bunu, YouTube’da ise bunu kullanabilirsiniz.

İzlediğiniz her videoya altyazı ekleyerek o dili dinlenirken bile görmüş olursunuz. Böylece basit ve günlük kalıpları öğrenme şansını yakalamış olursunuz.

Duvarlarınızı Kullanın

dil öğrenme aşamaları

Duvarlarınızı kelimler ile süsleyin. Böyle karışık kelimeler yazarak, her önünden geçtiğinize onları görmüş olursunuz. Zaman geçtikçe çaba harcamadan onları hatırlamaya başlarsınız. Bu binlerce kelime arasından öğreneceğiniz ilk kelimeler olacaktır.

Eğer farklı bir alfabe ise ayrıntılı bir şekilde hazırlayıp çoğaltın. Her duvara bir kopya asın. Bu, onu öğrenmek zaman ayırdığınızda karışık görünmemesini sağlar.

Eğer isterseniz, genelde kullanılan sözcükleri yazıp kalıplar halinde yapıştırabilirsiniz. Etraflarında oyalanın, çizim yapın, boyayın. Amaç, sıkça bakmanız ve böylece dili görmeye alışmanızdır.

Seyahat

Yakın zamanda gitmeyi istediğiniz ülke veya başka bir yer olabilir. Eğer oraya bir gezi planlamaya başlarsanız, öğrenmek için daha çok heyecanlanırsınız hatta basit kelime kalıplarını bile önceden öğrenirsiniz.

Ziyaret edilecek yerleri araştırırken o dilde tabelalar göreceksiniz, dili duyacaksınız ve o kültür hakkında çok şey keşfedeceksiniz.

Eğer şanslıysanız o ülke hakkında daha meraklı hale gelirsiniz ve bu dili öğrenmek için farklı harika geziler düzenlersiniz. Seyahat etmek muazzam deneyimlere kapı açar. Böylece o ülkede seyahat etmek size bir kazanım sağlar.

Arkadaşlar

dil öğrenme aşamaları

Bir dili öğrenmek için, sorumluluk hissetmekten daha iyi bir yol yoktur. O zaman dili öğrenmenizde sizi destekleyecek birine söyleyin. Böylece o kişi amacınıza ulaşmak için size baskı yapar.

Sorumluluk hissetmek, amaca giden yolda daha yaratıcı yöntemler bulmamızı sağlar. Bu durumda amaç, dil öğrenmek olur.

Şu anda yeterli vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız bile, birkaç kelime için zaman ayırmayı isteyeceksiniz. Arkadaşlarınıza söyleyeceksiniz, onların pozitif tepkileri sizde daha çok öğrenme isteği uyandıracak ve bu pozitif bir döngüye girecek. Yaptıktan sonra tekrar onlara söyleyeceksiniz ve döngü böylece devam edecek.

Eğer iki kat etki isterseniz, sizinle birlikte o dili öğrenmeyi isteyen bir arkadaş bulmalısınız. Böylece olumlu motivasyon döngüsü çok yönlü büyüyecektir.

Çeviri: Sura

 

Dil öğrenmek / Diğer dil öğrenme aşamaları ile ilgili başka içerikler mi arıyorsunuz? İşte bu sizin için harika olacaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir