Evde İngilizce Öğrenmek – Etkili Uygulamalar ve Yöntemler

Evde İngilizce öğrenmek istiyorum … Gramer kuralları… Dil öğrenmek … Kelime ezberlemek… Anlıyorum ama konuşamıyorum… Evde ingilizce nasıl öğrenilir … Dil kursuna gitsem öğrenebilecek miyim? Ya da yabancı dil öğreten bir uygulama mı satın alsam? Özel ders faydalı olur mu? Gece gündüz dizi izlesem bir şeyler kapar mıyım?

Maalesef hayır. Ne dizi izlemek ne de özel kursa gidip derslere katılmak dışında hiçbir şey yapmamak dil öğrenmek için yeterli değil. Eğer  dil öğrenmek istiyorsanız ve bu konuda hevesliyseniz, para harcamadan ya da saatlerce gramer çalışmadan dil öğrenebilirsiniz.

Öncelikle söylemek isterim ki Evde İngilizce öğrenmek konusuyla ilgili sevgili Jaze’nin bir yazısı var, eğer henüz okumadıysanız öncelikle onu okumanızı tavsiye ederim. Ben bu yazıda daha farklı şeylerden bahsedeceğim.

İngilizce Öğrenme Uygulamaları İsimli Yazıya Ulaşmak için Buraya Tıklayın.

Dil Öğrenmek

Ben bu yazımda İngilizce üzerine yoğunlaşacağım. Çünkü geride kalan diğer birçok dili öğrenmenin anahtarı İngilizce. Çünkü şu anda Çince ya da İspanyolca gibi çok popüler olan dilleri bile anlatan pek fazla Türkçe kaynak yok. Ama inanın bana Macarca gibi pek bilinmeyen ve açıkçası ihtiyaç duyulmayan bir dili bile öğreten İngilizce birden fazla kaynak var. (Yanlış anlamayın Macarcayı kesinlikle küçümsemiyorum.)

İngilizce Öğrenme Uygulamaları

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz üzere dillerin aileleri var ve eğer bir dili öğrenirseniz onun akrabası olan dili öğrenmeniz inanılmaz derecede kolaylaşacak.

Örneğin; İspanyolca öğrendikten sonra Fransızca öğrenmek için fazla gayret sarf etmenize gerek kalmayacak çünkü Fransızca ve İspanyolca arasında pek fark yok. Hatta çoğu kelime birebir aynı, aralarındaki tek fark okunuşları.

Evde İngilizce Öğrenmek

 • Özel Kurslar

Öncelikle belirtmek isterim ki dil öğrenmek üzerine söyleyeceklerim kesinlikle ön yargı değil. Bizzat deneyimleyip gördüklerim üzerine bunu yazıyorum, yani amacım kursları kötülemek değil.

Yaklaşık iki yıl önce, çok bilinen ve övülen bir dil kurumunda İngilizce eğitimi almaya başladım. Memnun kaldım mı? Evet. Peki, pişman mıyım? Yine evet. Neden? Çünkü o kursa gidene kadar İngilizcem berbattı, gerçekten İngilizce dersinden nefret ediyordum. Ama kursa gittikçe fark ettim ki dil öğrenmek zor falan değil, aksine çok eğlenceli bir yolculuk. Aslında dillerin büyüleyici dünyasında kaybolmak için doğmuşum gibi hissetmeye başlamıştım veee sonuç olarak Jazetel’de çevirmenlik yapıyorum ve en büyük hayalim mütercim olmak.

Peki, neden pişmanım? Çünkü dil öğrenmek zor değilmiş, bize okulda dil öğrenmek denilen şey yanlış kavratılmış. DİL ÖĞRENMEK, GRAMER KURALLARINI VE KELİMELERİ EZBERLEMEK DEMEK DEĞİLMİŞ. Bir kursa binlerce lira harcamak yerine o parayla yabancı bir ülkeye gidip orada dilimi geliştirebilirdim.

İngilizce Öğrenmek İstiyorum

 • İngilizce Gramer

2. sınıftan itibaren okullarda İngilizce eğitimi verilmeye başlanıyor, buna rağmen Türkiye’de 1 yabancı dil bilen kişi oranı %15,9. Peki bunun sebebi nedir?

Tabii ki “yanlış sistemle öğretiliyor” kalıplaşmış cümleleri söylemeyeceğim. Fakat buradaki haberde de anlatıldığı üzere, yabancı dil bize sanki matematik dersi işlermiş gibi kurallar üzerine anlatıldığı için o dili öğrenemiyoruz. Herhangi birisine simple past tense’in kurallarını sorsanız, size büyük ihtimalle cevap verecektir. Fakat bunu uygulayarak anlatabilecek birini bulma oranı çok düşük, maalesef.

Bir bebek üzerinden düşünelim. Bebekler dünyaya hiçbir şey bilmeyerek gelir. Konuşmak, konuşulanları anlamak… Öncelikle bebek sadece dinler ve izler. İlk başta hiçbir şey anlamaz tabii ki, fakat zaman geçtikçe söylenilenleri anlamaya ve yapmaya başlar, öyle değil mi? Hatta daha sonra tek tek kelimeleri söylemeye ve bizimle sözlü olarak iletişime geçmeye başlar. Ardından küçük cümleler gelir ve bu böylece devam eder.

Hiçbir bebeğe gramer dersi verilerek dil öğretilmez. İşte bu yüzden dil öğrenmeye gramer çalışarak başlamak yapılan en büyük hatalardandır. Dil kurallarını yanlış kullansak, zamanları birbirine katarak konuşsak kimse bizi yargılamayacak. Çünkü bu dili daha yeni öğrenmeye başlamışız, kimse bizden mükemmel olmamızı bekleyemez.

Örneğin; yabancı biri gelip, “Ben istemek gitmeyi Taksim.” dese onu yargılamayız, çünkü sonuçta o kişi dilimizi daha yeni öğreniyor ve ne dediğini anladık, yani iletişimi sorunsuz bir şekilde kurduk. Geriye önemli olan pek bir şey kalmıyor sonuç olarak. Kendinizi iyice bu dille bir bütün olarak görmeye başladığınızda yani kendinizi ifade etmeye, insanları anlamaya başladığınızda gramer çalışmaya başlayabilirsiniz. İddiasına varım ki o seviyeye geldiğinizde gramer konularında hiç zorluk yaşamayacaksınız.

İngilizce gramer konularında Emrah Hoca, Orkun Londoner, Özer Kiraz, Hüseyin Demirtaş gibi YouTube kanallarından yardım alabilir ve Perfect English Grammar ve Grammar Bank gibi sitelerden dil öğrenmek için ücretsiz alıştırma yapabilir, eksiklerinizi tespit edebilirsiniz.

Nasıl Dil Öğrenilir

 • İzlemek ve Dinlemek

Bir bebekten bahsetmiştim hatırlarsanız. İlk başta yapmanız gereken şey izlemek, bol bol izlemek. Dizi, film, çizgi film, YouTube videoları… İlginizi çeken ne varsa onu izlemelisiniz, fakat kesinlikle Türkçe altyazılı değil. Biliyorum, ilk başta hiçbir şey anlamayacaksınız ama bebekler ilk doğduğunda onlara da altyazı geçilmiyor yani bu gayet normal. En yüksek verimi alabilmek için ise İngilizce altyazı kullanmanız gerekir.

Yapılan bir deneyi anlatmak isterim size. Hiçbir şekilde İngilizce bilmeyen yabancı bir grubu üçe bölüp birinci gruba kendi dillerinin altyazısı, ikinciye İngilizce altyazı ve üçüncü gruba altyazısız bir şekilde sürekli İngilizce videolar, diziler, filmler izletilmiş. Sonucunda birinci grupta %0, ikinci grupta %17 ve üçüncü grupta %7 gelişme gözlenmiş.

Aslında bana kalırsa dizi izlemektense çizgi filmler izlemek sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü çizgi filmlerde kelimeler daha açık ve anlaşılır şekilde telaffuz edilmekle beraber en doğru şekli kullanılır. Ve tabii ki belgesellerin hakkını yememek lazım. İlginizi çeken her konuda size hitap edecek belgeseller bulabileceğinize inanıyorum.

İzlerken anlamını bilmediğiniz kelimelerin anlamına sözlükten bakarak kelime hazinenizi genişletebilir, o kelimenin anlamının hep zihninizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü sözlüğü açıp tekdüze bir şekilde “Eraser silgi anlamına geliyor, kalem pencil demekmiş.” diyerek ezber yaptığınızda emin olun ki ertesi gün kelimeler aklınızdan uçmuş olacak. Bunun yerine gördüğünüz ve merak ettiğiniz kelimelerin anlamına bakarak bunun kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

İngilizce Öğreten YouTube Kanalları

evde ingilizce öğrenmek

 • Eğer moda ve makyaj gibi konularla ilgileniyorsanız; James Charles, Denitslava Makeup, Nikkie Tutorials, Vogue, Angela Bright, Kylie Jenner, Edward Avila, Real Men Real Style, Glamour, Tiffany Grace, Teachingmensfashion gibi kanallara göz atabilirsiniz.
 • Mutfak sanatlarıyla ilgileniyorsanız eğer; Gordon Ramsay, Lorin Michel, Tasty, Cuisinart Canada, Pro Home Cooks, Home Cook Basics kanallarından birinin ilginizi çekeceğine eminim.
 • Çizgi film severler için de önerilerim var tabii. Gumball, Ben10, Adventure Time, Powerpuff Girls, Gravity Falls gibi çizgi dizilerin altyazılı haline üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca english-with-fun.com ‘da istediğiniz serinin altyazılı haline ulaşabilirsiniz.
 • The Ellen Show, The Tonight Show Starring Jimmy Fallon, The Late Late Show with James Corden, Vogue gibi kanallarda ünlülerle ilgili oldukça komik videolara ulaşabilirsiniz.
 • Murat Soner gibi dizi-film eleştiri kanallarını seviyorsanız eğer, Alex Meyers, Trin Lovell, TheTrophyMuncher ve Times6ix kanalları hoşunuza gidecektir.

Bunların yanında size bir de uygulama önermek istiyorum. Adı CAKE. Cake uygulamasında her konuyla ilgili farklı videolar var. Her videoda size farklı bir kalıbı öğretiyor. Öğrendiklerinizi doğru telaffuz edip edemediğinizi kontrol edebilme şansınız ve videoları kendi ilgi alanınıza göre seçme olanağınız var. Bunlara artı olarak günün diyaloğu kısmında alıştırma imkânı da sunan Cake uygulaması tamamen ücretsiz.

Buna benzer şekilde videolar izlemenizi sağlayan Voscreen uygulamasının ayrıntılarına, Jaze’nin başta bahsettiğim yazısından ulaşabilirsiniz. Evde İngilizce Öğrenmek için tüm bu uygulama ve kanallar inanılmaz faydalı.

Yabancı Müzik Dinlemek

evde ingilizce öğrenmek

Müzik dinlemeyen yoktur sanırım? Peki, neden bunu evde İngilizce öğrenmek için bir fırsata çevirmiyoruz? Yapılması gerekenler çok basit. Zevkinize uygun müziği bulmak, onu dinlerken bir yandan da sözlerini okumak ve alışmaya başladığınızda sanatçıyla beraber söylemeye başlamak.

En son olarak da Türkçe anlamına bakmak fakat çeviri videoları izlemekten bahsetmiyorum. Musixmatch uygulamasını kullanarak hem sözlere hem de çevirilere yazılı olarak ulaşabilirsiniz. Şarkı çalarken her ikisine de bakmanız hem kelimelerin anlamlarını kavramanızı hem de bazı kalıplara alışmanızı sağlayacaktır.

Kulağa saçma gelebilir belki ama ben birçok kelimeyi ve günlük hayatta kullanılan kalıpları bu şekilde öğrendim. Mesela ‘about to’ kalıbının ‘yapmak üzere’ anlamına geldiğini Rory Webley’in Joker şarkısıyla fark etmiştim. Ya da Sasha Sloan’ın Dancing With Your Ghost şarkısını dinleyene kadar ‘yelling’ kelimesinin ‘seslenmek’ demek olduğunu bilmiyordum, hatta bu kelimenin varlığından bihaberdim.

Kelime Hazinesini Genişletmek

Evde İngilizce öğrenmek için aslında kelime öğretmeye yönelik bir sürü uygulama var ama ben aralarından en sevdiklerimi paylaşacağım.

 • DROPS

DROPS size seviyenize göre sizin seçtiğiniz konuyla ilgili kelimeler gönderiyor. Ve bunu paper=kâğıt olarak yapmıyor. Paper kelimesinin karşılığını kâğıt resmi ile gösteriyor. Ve öğrendiğiniz kelimeleri size sürekli olarak sorunca bu kelimeyi edinmemeniz imkânsız hale geliyor. Uygulamanın tek kötü yanı ücretsiz olarak sadece 5 dakika kullanma hakkı vermesi. Ama APKsini indirerek ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Dili kullanırken kolaylık olması açısından en çok kullanılan kelimelerin listesi yazdırıp arada sırada bu kelimelere göz atarsanız (ezberlemeyin lütfen) bu kelimelere aşina olmuş olursunuz ve böylece denk geldiğinizde o kelimeleri edinmeniz çok daha basit hale gelir.

 • Lingualeo

evde ingilizce öğrenmek

Bu uygulamaya giriş yaptığınızda ilk olarak karşınıza sıfırdan ve seviyeye göre olarak iki seçenek çıkıyor. Sıfırdan kısmına girdiğinizde Lingualeo size her gün okuma, dinleme ve kelime bilgileriyle alakalı olarak dört farklı görev veriyor. Bu görevleri yaparken sizin eksik olduğunuz kısımları test ederek onlarla ilgili size sürekli alıştırmalar gönderiyor.

Orman kısmından istediğiniz dizi, film, müzik gibi bir bölümü seçerek videolar izleyebiliyorsunuz. Üstelik bu videolar hem İngilizce hem de İngilizce altyazılı. Her kelime ve cümlenin tek tek çevirisi mevcut. İstediğiniz zaman videoyu durdurup bilmediğiniz kelimeyi öğrenileceklere ekleyebilirsiniz. Böylece daha sonra uygulamanın o kelimeleri size öğretmesine imkân sağlamış olursunuz. Emin olun çok fazla müzik seçeneğiniz var yani sevdiğiniz birini bulabilirsiniz.

Aynı şekilde orman kısmında istediğiniz konuyla ilgili birçok metne ulaşabilirsiniz. Uygulamanın diyalog bölümünden çeşitli diyalogları seslendirebilir, Leo savaşları kısmından da dünyanın dört bir yanından insanlarla kelime bilgisi konusunda yarışabilirsiniz. Lingualeo, Korece ve İspanyolca gibi birçok dili de destekliyor.

Daha çok uygulama hakkında bilgi almak için sizi yine ve yeniden Jaze’nin yazısına yönlendiriyorum;

İngilizce Öğrenme Uygulamaları İsimli Yazıya Ulaşmak için Buraya Tıklayın.

Sosyal Medya

Sosyal medya konusuna gelmeden önce telefonunuzun dilini değiştirmenizi rica edeceğim. Çünkü zaten her şeyin yerini, hangi tuşun ne manaya geldiğini biliyoruz. Bunu yaparak sadece bu dili görmeye alışmış olacaksınız ve bazı kelimelerin anlamını otomatik olarak öğrenmiş olacaksınız. Sosyal medya konusuna gelirsek, eğer birkaç dil hesabı takip ederseniz, ana sayfanızda kelimeler, kalıplar gibi birçok şey göreceksiniz ve bilinçaltınıza işleyecektir.

Okumak

Tabii ki hayatımızın her alanında olduğu gibi dil öğrenirken de bir şeyler okumamız gerekir. Bunun için çocuklar için yazılmış olan İngilizce hikâye kitaplarını kullanabilirsiniz. Konuları sıkıcı gelse bile okuduklarınızı anladığınız zaman yaşayacağınız zevk bunun önüne geçecektir. Tek yapmanız gereken kitabı okumak ve bilmediğiniz kelime ve cümleleri sözlükten bakmak. Kitapları satın almanıza gerek yok, eminim ki internet üzerinden pdflerine ulaşabilirsiniz.

Ya da LINGUA sitesini kullanabilirsiniz. Lingua’da ilk önce seviyenizi seçiyorsunuz. Sonra konu başlıklarından istediğiniz metni seçip onu okuyorsunuz.  Okuduktan sonra metinle ilgili soruları cevaplamanız gerekiyor. Yanlışlarınızı düzelten Lingua’da, dinleme ve doğru konuşma yani diksiyon bölümleri de bulunmakta.

Dili Etkin Şekilde Kullanmak

evde ingilizce öğrenmek

Eveeet, dinledik, izledik ve okuduk. Şimdi sıra bunu kullanmakta! Tabii ki direkt insanlarla iletişime geçerek başlamak sizi biraz zorlayacaktır. Tıpkı beni de zorladığı gibi… Yaklaşık 3-4 ay öncesine kadar gerçekten tek kelime edemiyordum. Bu hiçbir şey bilmediğimden mi kaynaklanıyordu? Hayır, çünkü konuşma dışındaki bütün sınavlardan çok başarılı bir şekilde geçmiştim. Öğretmenim beni sürekli farklı insanlarla konuşmaya zorluyordu. Fakat zaten normalde de sosyal olmayan bir kişiliğe sahip olduğum için ne yaparsam yapayım bir türlü insanlarla sağlıklı iletişim kuramıyordum.

Öğretmenim de son çare olarak bana bir tür yazı yazma ödevi verdi. Şöyle ki, -ne ile alakalı olduğu önemsiz- kendi düşüncelerimi İngilizce olarak bir deftere yazacaktım. Birkaç kez bunu yaptım ama bir zaman sonra yazacak bir şey bulamamaya başladım. Ve ben de bu yazma görevini kendime uyarlamaya karar verdim: GÜNLÜK YAZMAK.

Günlük tutmaktan hep korkmuşumdur çünkü birisi gizlice okuyabilirdi. Ama eğer bunu İngilizce yazarsam okumasından korktuğum kişiler bir şey anlamayacağı için, bir taşla iki kuş vurmuş olacaktım. Ve ben de günlük yazmaya başladım. İçimden geçen her şeyi kimseden korkmadan özgür bir şekilde yazmaya başladım.

İlk başlarda sürekli sözlüğü kontrol etmek ve çeviriyi kullanmak zorunda kalsam da sonra zorlanmadan yazmaya başladım. Ve sırada ikinci seviyeye geçmek vardı. Bir şekilde insanlarla iletişime geçmeliydim ve bunu yüz yüze yapacak cesaretim yoktu. Ben de az sonra size tanıtacağım uygulamaları kullanarak, önce yazışarak sonra yüz yüze insanlarla iletişime geçmeye başladım.

Bottled

evde ingilizce öğrenmek için uygulamalar

Bottled, şişelenmiş demektir. Uygulama filmlerde gördüğümüz “mektubu şişenin içine koyarak denize atma ve  tanımadığın birinin şişeyi açıp mektubu okuması” olayı üzerine kurulu. Tek farkı bunun sanal olması ve işleyişinin çok daha hızlı olması. Örneğin gönderdiğiniz şişe en az fazla bir dakika içinde açılmış oluyor.

Tabii ki bu tek yönlü değil. Size de dünyanın öbür ucundan insanların gönderdiği şişeler geliyor. Eğer mektubu beğenirseniz, o kişiyle uygulama içerisinde bulunan mesaj kısmından iletişime geçebiliyorsunuz. Çok sevimli bir işleyişi olmasıyla beni mest eden Bottled’ı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Slowly

evde ingilizce öğrenmek için uygulamalar

Bu uygulamada da yine mektup yazmanız gerekiyor fakat adından anlaşıldığı üzere yavaş bir işleyişe sahip. Öncelikle kendinize bir avatar oluşturmanız ve ilgi alanlarınızı yazmanız gerekiyor. Buna göre uygulama size kullanıcılar öneriyor. Yani burada, mektuplarınızın gideceği kişiyi kendiniz seçebiliyorsunuz. Ama isterseniz uygulama bunu sizin için kendi de yapabiliyor.

Gelelim yavaşlık kısmına, örneğin ben İstanbul’da yaşıyorum ve mektup göndermek istediğim kişi de İstanbul’da yaşıyor. Slowly, aradaki mesafeye göre bir süre belirliyor, mesela verdiğim örnekte gitme süresi 39 dakika. Mektubunuzun sahibine ulaşma süresi de 39 dakika sürüyor. İsterseniz size mektup gelmesini istemediğiniz ülkeleri engelleyebiliyorsunuz.

Tandem ve HelloTalk

Tandem ile İngilizce

İkisi de aslında aynı şekilde işliyor. Öğrenmek istediğiniz dili ve bildiğiniz dili seçiyorsunuz. Buna göre konuşmak istediğiniz kullanıcıyı seçip mesaj atmanız gerekiyor. Böylece istediğiniz kişilerle iletişime geçebilir ve konuşma yeteneğinizi de geliştirebilirsiniz. Uygulamalarda sesli ve görüntülü konuşma imkânı olmasıyla beraber, sesli mesaj özelliğini de kullanabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın öğrenme bölümünden kelime çalışmaları da yapabilirsiniz.

Video Çekmek

Evde İngilizce öğrenmek yazısında size en son önereceğim şey: Video çekmek.

Bu bir tür vlog ya da istediğiniz herhangi bir şey olabilir. Yapacağınız şey videoda İngilizce konuşmak, tabii ki sizden bir haber spikeri gibi konuşmanız beklenmiyor. Kendi bebek cümlelerinizle konuşacağınız bu videolar inanın çok işinize yarayacak. Hatta belki ileride bir gün bu videoları izleyip geçmişi yâd etmiş olursunuz.

Umarım önerilerim işinize yarar, sağlıcakla kalın!

 -Sura

İngilizce Öğrenme Uygulamaları İsimli Yazıya Ulaşmak için Buraya Tıklayın.

One thought on “Evde İngilizce Öğrenmek – Etkili Uygulamalar ve Yöntemler

 • 31/03/2021 tarihinde, saat 10:00
  Permalink

  Kesinlikle çok beğendiğim bir yazı oldu.Araştırsam belki yıllar sonra karşıma çıkacak isimlere şimdiden ulaşma fırsatım oldu.Twitterdan takipteyim.Ellerinize sağlık :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir