Vivarium Film İncelemesi : Black Mirror Tadında Bir Film

Black Mirror Tadında Bir Film : Vivarium Film İncelemesi

Vivarium

Herkese selamlar, birkaç haftadır bilim kurgu filmleriyle resmen bir bütün olmuş durumdayım, ders planı hazırlarken baya haşır neşir oldum sanırım. Ben de bunun üzerine size de bir bilim kurgu filmi önermeye geldim. 

Filmin adı  Vivarium konusu ve işleyişi diğer bilim kurgu filmleri nden sıyrılmış bir senaryoya sahip bir film. Karamsar bir film olduğunu söyleyebilirim, kötücül ve kısır bir döngünün sürekliliği diyebiliriz. Filmin konusuna girmeden önce size vivarium kelimesinin anlamından bahsetmek istiyorum çünkü büyük ölçüde bu tanımlama filmin ana arterini oluşturuyor diyebilirim.

Vivarium ‘un Anlamı

Filme ismini veren Vivarium’un anlamı; bilimsel amaçlarla hayvanların doğal davranışlarını gözlemlemek ve araştırmak için doğal hayat şartlarının oluşturularak muhafaza edildiği yerdir. Ben filmi izlemeden önce anlamını bilmiyordum daha sonra araştırınca filmin çok daha iyi düşünülmüş olduğunu anladım. Filmin ilk sahnesi de bir ağaç kovuğunda doğan kuşlarla başlıyor. Yani film ilk andan itibaren yuva ve yaşam döngüsü kavramına odaklanıyor.

Vivarium Konusu

Filmin konusu ndan bahsedecek olursam;

Gemma ve Tom çifti ev sahibi olmak için Yonder isimli emlak bürosuna başvurur. Karşılaştıkları emlakçı çok garip bir adamdır. Yonder evlerini ballandıra ballandıra anlatıktan sonra, çifti evi görmeye ikna eder. Yonder evleri büyük bir “yaşam” kompleksidir. Fakat bir farkla: Her ev, bahçe birbirinin tıpatıp aynısıdır. Evlerin içindeki eşya, gıda bile aynıdır.

Tabii ki çift, bu evi ve ortamı beğenmez. Tam geri döneceklerken emlakçı ortadan kaybolur. Onlar da tek başlarına Yonder’den çıkmak isterler, çıkamazlar. Sanki bir labirentin içindendirler. Araçlarının benzini bitince Yonder evine hapsolurlar. Bundan sonra “yeni yuvaları” Yonder’dir.

 Vivarium

Filmde yaşananlar aslında bir nevi gerçek hayatın sinema perdesine ufak nüanslarla yansıması. Hali hazırda herkesin bir rutini yok mu? Düşününce çoğumuz ev, okul, iş üçgenine sıkışmış durumdayız ve bunu fark etmeye bile zamanımız yok. Bilmeden bir üçgenin içinde sıkışıp kalan da biziz. Herkesin etrafına ya da belki aynaya baktığında görebileceği yaşamlar; başını sokacak bir ev sahibi olmak, yuva kurmak için yıllarca çalışmak zorunda kalmak, nihayetinde üç kuruş para biriktirerek debelenmek, devlet, aile ve çevre baskısıyla çocuk sahibi olmak vs.

Vivarium

Hayatımızda bize dayatılan, yapmak zorunda olduğumuz mantıksız birçok şeyi kabullenerek doğal ölüm sözleşmemize imza atıyoruz. İsyan etmek ise yasaklı bir eylem. Film bu açmazı gayet iyi anlatıyor.

Filme bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Görüşmek üzere.

-Özlem

 

Son yazım : Öneri İran Filmleri İle Dünya Sineması

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

2 thoughts on “Vivarium Film İncelemesi : Black Mirror Tadında Bir Film

  • 09/01/2021 tarihinde, saat 22:13
    Permalink

    güzel bir inceleme olmuş üstüne düşünülmesi gereken bir filmdi.

  • 15/01/2021 tarihinde, saat 18:46
    Permalink

    Teşekkürler, beğenmenize sevindim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.