Gakuen Babysitters Konusu Anime İncelemesi

Gakuen Babysitters Konusu

Gakuen Babysitters aynı zamanda Okuldaki sevimli ve yaramaz çocuklar animesi olarak da biliniyor. Hikaye ailesini bir uçak kazasında kaybeden iki kardeşin etrafında şekillenmektedir.

Anime Yorumu

Evet, Bir iki yıl önce izlediğim animenin yorumunu yazmak daha yeni aklıma geldi. -aslında ilk blog yazarlığı deneyimim-

neyse: Olay aslında ailesini kaybeden iki çocuğun etrafında dönüyor. Aynı kazada oğlunu ve gelinini kaybeden Morinamiya Akademi müdürü bu iki çocuğa bakmaya gönüllü oluyor. Ancak tek şartı okuldaki dersleri harici bütün zamanını, bakım odasındaki diğer çocuklara da bakmak için harcamaları. Ve böylece olaylar başlıyor…

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Kategori konularında çok iyi değilim fakat ben bu animenin psikolojik kategoride bulunması gerektiğini düşünüyorum çünkü ailesini kaybetmiş birinin ve bebeklerin, ebeveynlerin psikolojisi çok iyi işlenmiş ayrıca toplumsal konulara (pedofili, öğretmeninden hoşlanma vs) azda olsa girilmiş.

Gakuen Babysitters anime

Aynı zamanda iki abinin kardeşlerine davranış stilinden olsun, duygusal yüklü sahnelerden olsun tamamen çocuklara yönelik bir anime değil. Kısaca hem yetişkinlere öğretici bir anime hem de çocuklara yönelik eğlenceli bir anime.

  • Romantizm içeren sahne neredeyse hiç yok. Animede sadece yan karakterlerden birinin, ana karakterimizden hoşlanmasına değinilmiş. Yani kısaca romantizm sevmiyorsanız gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz.
  • Çizimler için söyleyeceğim şey ise (aynı zamanda mangasını da okumuş birisi olarak söylüyorum) tamamıyla eski moda bir manga çizimi. Aslında bu açıklar tamamıyla duygusallık yüklü sahnelerle kapatılmış gibi duruyor ama aslında bebeklerin sevimliliğiyle kapatılmış.

Neyse animenin bölümleri hakkında birkaç bilgi vereyim:

Gakuen Babysitters Anime İncelemesi

çocuk animeleri

Anime 13 bölüm ve 1 ova bölümüne sahip. Aynı zamanda aynı adlı mangasının uyarlamasıdır. Açıkçası çocukların çiziminde şaşırmadım ama saç renklerinde şaşırdım. Saç renkleri uyumluydu fakat bebeklerden birinin saç rengi izlerken sahneye odaklanamamama neden oldu.

Animede beni etkileyen ve diğer gözlemlerim:

  • Öncelikle ana karakterimiz Kashima Ryuuichi.

Ryuuichi ailesinin sorumsuzluğundan ötürü kardeşinin bakımını üstlenmiş bir çocuk. Ailesinin ölümünden sonra kardeşi kotaronun bakımı ve müdirenin şart koştuğu gibi bakım odasındaki bütün bebeklerin bakımını üstleniyor. Animede üzüldüğüm şeylerden biri bu çocuğun baktığı çocuklar yüzünden istediği şeyleri yapamaması. Ama ana karakterimiz bundan mutluluk duyuyor sonuçta müdire şart koştu, kardeşim için yapmalıyım diyor sanki.

  • İkinci ana karakterimiz ise Kotaro.

Kotaro Ryuuichinin kardeşi. Kotaro sessiz sakin bir çocuk diğerleri gibi yaramaz değil fakat ben son izleyişimde -herhalde yaşımın getirdiği aymışlıkla beraber- vardığım kanı, kotaro’nun otistik bir çocuk olma ihtimali veya tssb olma ihtimali olduğu. Saçmalıyorsun dediğinizi duyuyor gibiyim fakat kotaro’nun sessizliği olsun, etrafındaki çocuklardan farklı olması sosyalleşmeye çok isteksiz olması olsun beni bu kanıya sürükledi. Neyse bunu çocuk gelişim uzmanları daha iyi bilir.

  • Diğer çocuklar ise: Kirin, Taka, Takuma, Kazuma ve Midori.

Diğer çocuklarda çok sıkıntı görmedim ben ancak ebeveynlerin (sadece Taka’nın abisi) aldığı tavrı hiç beğenmedim. Bu da zaten toplum değinmesi değil mi daha iyi çocuk yetiştirmek için ne yapılır/maz kısmı.

Neyse ben animeyi beğendim fakat mangadaki diğer olaylarda işlenseydi ve anime 13 bölüm olur tabusunu yıksaydı daha iyi olurdu.

-Koala

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

One thought on “Gakuen Babysitters Konusu Anime İncelemesi

  • 08/07/2021 tarihinde, saat 14:04
    Permalink

    Kotaro’nun bir sağlık sorunu olduğu kesin öyle uzak ki diğerçocuklardan animeyiizleren yer yer güldüm ama yer yer de kalbim burkuldu. Çok iyi bir animeydi umarım devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir