Rosario Vampire Anime ve Manga İncelemesi

Rosario Vampire Anime ve Manga İncelemesi

Merhaba arkadaşlarrr. Bayağı bir süredir hem okul hem de özel nedenler dolayısıyla ne yazı yazabildim ne de bir fikir geldi aklıma. Taa ki arkadaşım Serra ile konuşuncaya kadar. O bana neden yazmaya devam etmiyorsun ya ben senin yazılarına bayılıyorum diyince bende o zaman birkaç gün içerisinde yazmaya başlayayım dedim(İYİ Kİ VARSIN SERRACIĞIM ^^ ).

Normalde Johto League yazımla başlayacaktım ama okuldan bir arkadaşımın ısrarıyla mangaya başlamam ve onun da animesini uzun zaman önce izlediğim Rosario Vampire olunca diğer yazımı ikinci plana atmaya karar verdim. Bu yüzden fazla uzatmadan,hazırsanız anlatmaya başlıyorum…

Rosario Vampire aslında benim 12. sınıfa geçerken Ouran Koukou Host Club’ı bitirdikten sonra 2000’li yıllardan bir anime izlemek istiyorum ama değişik bir şeyler olsun ki zevk alabileyim düşüncesiyle Türk Anime’de gezinirken bulduğum bir animeydi. İzlerken ilk başta aşırı saçma gelmesi ama sonrasında Moka için çıldırmam en büyük gerçek aslında. Şimdi sizlere konusunu ve ardından bütün izlenimimi anlatacağım.

Anime Önerileri için Buraya Tıktık Yapabilirsiniz.

Rosario Vampire Konusu

Rosario Vampire manga

Konusu, Aono Tsukune liseye geçmek üzere olan bir öğrencidir ama vasatın altında notlara sahip olduğu için hiçbir liseye gidemeyecektir ama o sıralarda babası bir rahibin cekedinden düşen Youkai Akademi başvuru kağıdını bulmuştur. Tsukune artık liseye gidecektir,gitmiştir de aslında. Büyük gerçeği bilmeden… Youkai Akademisi Youkai ve İnsan dünyası arasında olan paralel bir dünyada yer almaktadır ve okulda SADECE YOUKAİ’ler vardır -bazı kaynaklarda yokai olarak da youkai olarak da geçiyor ama ben youkai diyorum-.

Bu akademide birçok youkai türü vardır ve bunlardan en önemlisi de başrol kızımızın türüdür. Başrol kızımız Akashiya Moka S Class sayılan tür olan vampirdir ama bu vampirin özel bir sırrı vardır bunu birazdan aşağıda anlatacağım.

Tsukune okulun youkailerle dolu olduğunu görünce gitmek ister ama Moka ile tanıştığı için okulda kalmaya ikna olur(spoiler vermemeye çalışıyorum ehe 😀 ) Tsukune gidecekken Moka’nın asıl formuna girmesine neden olur. Boynunda bir tılsım vardır ve tılsımdaki haçı çıkarınca gerçek bir vampire dönüşür. Bir dizi olaylar gerçekleştikten sonra okulda kalmaya karar verir ve toplamda 5 farklı youkainin tsukune ile evlenme peşinde olduğu asıl kısım başlar.

Anime Önerileri için Buraya Tıktık Yapabilirsiniz.

Karakterler

Rosario Vampire anime

  • Moka

Serimizin iki kişilikli vampiri. Kolyesi çıkmadan önce nazik,yardımsever ve güçsüz bir insan formundayken kolyesi çıkınca kaba,acımasız ve güçlü birine dönüşür. Tsukune ile aralarında duygusal çekim vardır.

  • Tsukune

Serimizin salak elemanı. Salak diyeceğim çünkü animede aşırı derecede işe yaramaz karakterimizdir kendisi. Sürekli kızlardan geçinir,belalardan kızlar sayesinde kurtulur güçsüz liseli ergendir. Ama mangada bunun tam tersi bir şekilde fedakar,güçlenmek ve bir şeyler yapmak için çaba harcayan sorumluluk sahibi bir gençtir.

  • Mizore

Kar kadını. Karlı havalarda erkekleri kaçıran efsanevi bir youkai. Üremeleri zor olduğu için erkekleri kaçırmayı tercih ederler. Mizore biraz soğuk ama sempatik bir kız. Her ne kadar diğerleriyle iyi anlaşamayıp Tsukune’nin peşinden koşsa da hiçbir zaman karşılık alamamıştır.

  • Kurumu

Dişi şeytan. Tsukune’nin Moka’dan sonraki arkadaşı. Ayrıca onu etkileyerek ilerideki eşi yapmak ister çünkü dişi şeytanların genel olarak yeteneği erkekleri kolayca etkileyebilmektir ancak başaramamıştır. 

  • Yukari

Cadı. Okulun en küçüğü. Daha 11 yaşında olmasına rağmen üstün zekalı bir kız olduğu için hemencecik liseye başlamıştır. Tsukune ve Moka ile arkadaş olmak istemektedir (Özellikle de Moka ile) Okuldaki diğer öğrencilerle arası iyi değildir. 

Rosario Vampire İncelemesi

Rosario Vampire

Animede Tsukune’nin peşinden koşulması ana tema olsa da mangada tam aksine Tsukune’nin akademideki yaşadıkları,okulun ve youkailerin aralarındaki gizemler ele alınıyor. Animesi toplam 2 sezona sahip (sanırım 26 bölüm içinde de 2 ova bölümü var) mangası ise birinci sezonda 10 ikinci sezonda ise 14 cilt olmak üzere toplamda 24 cilde sahip.

Çizimler ve animasyon gayet iyi. Zaten 2000’lerde olan bir animeye göre animasyon ve çizim gayet kaliteli. Manga ise daha detaylı ve daha özenli çizim konusunda. 

Benim elime alıp okuduğum ilk manga olur kendileri. Teker teker aldığım ve baskısını kolay bulamadığım için bir cildi bitirdikten sonra okul aralarında kitapçıya inip alıyordum ya da bulmaya çalışıyordum.

Bulması zor ancak okuduğunuzda harcadığınız zamana ve paraya değecek. Ayrıca yeniden basım yapılmaya başlandı (benim ikinci sezon ilk cildi sipariş ettikten sonra güncel basımın dağıtıldığını görmem çok üzücü oraya girmiyorum bile) güncelde ilk sezon ciltleri tamamen basıldı,ikinci sezonun ise Haziran ayında 6. cildi basıldı.  

Anime Önerileri için Buraya Tıktık Yapabilirsiniz.

Rosario Vampire

Benim genel yorumum çerezlik,günlük hayatın kötü işleyişinden bir süreliğine bile olsa koparacak bir seri olan Rosario Vampire sizi kolaylıkla kendine bağlayabilir 

Bu haftalık yazım bu kadardı,yakında yeniden uzun uzun incelemeler ve deneyimler paylaşacağım. Okuduğunuz için teşekkürler ^^

Koala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir