George Orwell Hayvan Çiftliği Konusu ve Kitap İncelemesi

George Orwell Hayvan Çiftliği Kitap İncelemesi

Piramatin en alt tabakasındaki biri en üste çıkınca hala en alt tabakadaki gibi kalabilir mi? George Orwell ’in bu kitabında bu soru hep aklımda dolandı. Eğer cevabı merak ediyorsanız acilen Hayvan Çiftliği kitabını elinize almalısınız!

Ben kitabımı İş Bankası Yayınlarının Modern Klasikler Serisi’ndeki kitabını okudum. 

George Orwell Hayvan Çiftliği

Kitap sayfası: 100

Tam olarak yazıya girmeden önce hala bu kitabı okumadıysanız zaman kaybetmeden sipariş vermeniz gerektiğini söyleyerek başlamak istiyorum. Çünkü, şahsen, ben bu kitabı şu ana kadar beklettiğim için pişmanım.

Daha önce 1984’ü de okumuş biri olarak, 1984 okumadan önce Hayvan Çiftliği ni okumanın daha iyi olacağını söyleyebilirim. Hayvan Çiftliği 1984’den daha kısa yani daha kolay okunabilir.

Ayrıca, yazım tarzı açısından Hayvan çiftliği kitabı bana daha sade ve akıyor gibi geldi. Ben başta 1984 kitabını okurken biraz zorlayarak okumuştum fakat Hayvan Çiftliğinde böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Ve Hayvan Çiftliği bir distopyanın nasıl oluştuğunu adım adım açıkça gözler önüne seriyor. Yani size diğer distopik yazıtlar için de bir yol açabilir diye düşünüyorum.

Hayvan Çiftliği Konusu

Kitaba bir çiftlikten bahsederek başlamış Orwell, bir gün bu çiftliğin en yaşlısı bir rüyasından bahsetmek istiyor. Ve, o gece, çiftlikteki tüm hayvanlar çiftliğin en ihtiyar hayvanını dinlemek için toplanıyor. Bu hayvanın rüyasından bahsetmesi sonrası hiçbir şey aynısı gibi kalmıyor.

Çiftlikteki hayvanlar bu rüyadan çok fazla etkileniyor ve ayrıca bu onları harekete geçiriyor. Hayvanlar çiftliği ele geçirmeye karar veriyorlar ve başarıyorlar da. Ve, sonrasında çiftlikteki her şey baştan uca değiştiriliyor. Rüya sandıkları şeyin bir kabus olduğunu görüyoruz.

Biz görüyoruz diyorum çünkü hayvanlar bunun asla farkında olmuyor. Bundan sonrası bir gizem ve spoi’ye kaçabileceği için bahsetmeyeceğim. 

George Orwell Hayvan Çiftliği İncelemesi

  • KARAKTERLER

Kitapta neredeyse her türlü akla gelebilecek hayvana yer verilmiş. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlar arasında da koca uçurumlar olduğunu görebilirsiniz. Her hayvanın farklı şeyleri için farklı farklı kapasiteleri var.

Aslında bu kitap hakkında en çok sevdiğim şeylerde biri de hayvanları kullanarak toplumdaki sınıflara gönderim yapmış olması. Kitabı okurken eminim ki siz de çevrenizden birilerini, hatta kendinizi, bu hayvanlardan birine benzeteceksiniz.

Ayrıca, kitabın kapağında neden domuz olduğunu hep merak eden biri idim. Ve, kitabı okuduktan sonra bu da aynı şekilde büyük bir açıklığa kavuşup anlam kazandı benim için. 

  • YAZIM ŞEKLİ

Hemen elinizden akacak ve rafa geri dönecek bir kitap Hayvan Çiftliği. Kitaptaki cümleler aşırı ucunu kaybedeceğiniz kadar uzun değil. Orwell anlatmak istediği şeyleri açıkça kitapta gösteriyor ve anlatıyor. Neyi kastettiğimi kitabı okurken daha iyi anlayabilirsiniz.

Kitap tamamen bir metafordan oluşsa da yazım şekli ağır değil. Hayvan Çiftlliğinin asla göz korkutucu bir kitap olduğunu düşünmüyorum.

  • HAYVAN ÇİFTLİĞİ FİLMLERİ

Eğer, ben okumayı sevmem diyorsanız ama yine de Hayvan Çiftliği kitabını merak ediyorsanız size ayrı bir önerim var. Hayvan Çiftliği kitabının birçok uyarlama filmini bulabilirsiniz. Ve rahatça izleyerek de konuya hakim olup bilgi edinebilirsiniz.

George Orwell Hayvan Çiftliği

Yukarıda gördüğünüz film kapağı ise Hayvan Çiftliğinin 1999‘da uyarlanmış bir versiyonu.

Kimler Okumalı

Bence, Hayvan çiftliğini her yaş grubundan insan rahatlıkla okuyabilir. Fakat, metaforik ve mecaz kullanımları anlamak açısından her grubun anlayabileceğini savunamam.

George Orwell Hayvan Çiftliği küçük yaşta okunursa biraz yaş aldıktan sonra okunup ‘Vay be bu kitap aslında bunu diyormuş!’ tadı verecek bir kitap şahsen. Bu nedenle herkes bu kitabı eline alıp okuyabilir. Ama, özellikle distopik hikayelere giriş yapmayı düşünenlere öneriyorum!

Daha fazla kitap incelemesi için tıklayın.

-Pell

Pell
ily

Pell

Merhaba ben Pell. Her türlü yorumunuza ve önerinize açığım! Twitter adresimden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir