Hush Konusu ve Film Yorumu – Farklı Bir Korku Filmi

Bu yazımızda, yönetmenliğini Mike Flanagan’ın yaptığı korku, gerilim ve slasher (Bir korku filmi alt türüdür ve bu tür filmlerde bir psikopatın insanları takip ederek onları genellikle keskin aletlerle öldürmesi konu edinilir.) türü bir filmden söz edeceğim; Hush . Süresi 1 saat 22 dakikadır.

Hush Konusu

Gelelim konumuza: Maddie Young, 13 yaşında menenjit geçirdikten sonra duyma ve konuşma işlevlerini kaybeden duyma engelli bir korku yazarıdır. Kitabı Midnight Mass’ı (Gece Yarısı Ayini) yayınladıktan sonra ünlenmiştir. Olumlu eleştiler alma isteğiyle yaşadığı şehir New York’tan ayrılır ve ormanda sessiz bir yaşam sürmeye başlar. Kedisi, Aşufe, ile birlikte yaşarken yeni kitabı hakkında çalışmaktadır.

Arkadaşı Sarah, bir akşam kitabının bir kopyasını geri vermek için onu ziyaret eder; Maddie kitabın onda kalmasını söyler. Sarah, Maddie’nin yanındayken evde yangın alarmı çalışır. Maddie bunu Sarah’nın göstermesiyle fark eder. Burada yapımcılar bize Maddie’nin hiçbir şey duyamadığını çok iyi anlatmış oluyorlar açıkçası. O gece, yayı olan maskeli bir katil Sarah’ya saldırır ve onu Maddie’nin evine kadar kovalar. Kanlar içinde kalmış bir Sarah yardım için bağırarak kapıya vurur; Maddie tarafından fark edilemez, maskeli adam onu oracıkta öldürür.

Hush Korku Filmi

Şimdi burayı ele alacak olursak bana birazcık eksik yazılmış gibi geldi. Sarah, camlı mutfak kapısına vuruyor. Ancak Maddie duymuyor, bu aşikâr. Gözünün ucuyla bile görmüyor kadın. Ancak filmin ilerleyen sahnelerinde maskeli hemen yandaki kapıdan rahatlıkla içeriye giriyor. Burada Sarah’nın ölmesini biraz da paniğe bağlıyorum. Cama vuracak kadar vakti vardı ama hemen yanındaki kapıya gidip eve girecek vakti yoktu…

hush korku filmi
Adam çabucak Maddie’nin duymadığını anlar ve onu başka bir kurban yapmaya karar verir. Maddie bilgisayardan biriyle konuşurken karşısındaki arkasında birini gördüğünü söyler ancak Maddie bunun kedisi olduğunu düşünmektedir. Evine gizlice bu bahsettiğim bu yandaki kapıdan girmiştir. Maddie’nin telefonunu çalar, daha sonra fotoğraflarını çekmek ve ona göndermek için kullanır… Maddie kendine gelen fotoğraflarla takip edildiğini fark eder ve polisi aramaya çalışır. Ancak adam kaçmayı önlemek için gücü yani tüm elektiriği keser ve arabasının lastiklerini patlatır.

Maddie hızlıca kapıları kitler, aklına bir fikir gelmiştir. Maddie, rujuyla cam panelli kapıya “Söylemeyeceğim, yüzünü görmedim, erkek arkadaşım eve geliyor” yazar. Adam, maskesini çıkararak ve yüzünü göstererek karşılık verir ve kadının dudak okuması yapabildiğini öğrendikten sonra içeri girmeyi beklemek tehdidiyle onunla alay eder. Daha sonra Maddie saklanırken Sarah’nın cesediyle cama vurur, Maddie kaskatı kesilmiş hâldedir.

hush korku filmi

Maddie’nin aklına Sarah’nın cebinde telefon olduğu gelir ve onu almak için bir hamle düşünür. Sarah’nın telefonunu cebinden alabilmesi için adamın dikkatini dağıtmak amacıyla arabanın anahtarını araba alarmını tetiklemek için kullanır. Ancak Sarah telefonu alamadan onun tarafından yakalanır ve hızla kendini tekrar içeri kilitler. Maddie, tekrar tekrar kaçmayı, adamı öldürmeyi düşünür. Duyma engelli bir kadın karşısında bir psikopatın işi çok zor olmasa gerek.

  • Peki?

Peki, Sarah kaçabilecek midir? Yoksa kaçamadan adam tarafından öldürülecek midir? Bir telefon bulabilir mi? Başka birinden yardım isteyebilir mi? Başka kim yardımına gelebilir ki? Duyma engelindeki eksileri nasıl kapatabilir?

Hush Film Yorumu

Film bana her durumda sakin kalmamı ve analiz yapmamamı bir kez daha hatırlattı. Zorluğu avantaja çevirmeye çalışmamı ve asla pes etmememi… Olağanüstü pek olay olmadığı için çok gerilmedim ancak kendimi çok çaresiz hissettiğim anlar oldu. Bana yeni bir bakış açısı da katmış oldu. Eğer bu türlerden hoşunuza giden varsa izlemenizi tavsiye ederim.

İzlerseniz bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kinnonamida

Daha Fazla Film İncelemesi için Buraya Tıklayın.

kinnonamida

╮(^▽^)╭

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir