Free Konusu ve Anime İncelemesi – Spor Animesi

Merhaba, hazır olimpiyat zamanlarındayken çok sevdiğim bir spor animesini inceleyelim dedim. Çok uzatmadan bakalım bu animenin konusu neymiş; Free Konusu ve Anime İncelemesi

Free Konusu

Asıl ismi Free iwatobi swim club olan fakat daha sonraki sezonlarında birçok yan isim aldığından kısaca Free dediğimiz yaşamdan kesitler ve spor olarak geçse de çok karakterliliğinden shounen saydığımız 2013 yapımı bir spor animesi.

Free Konusu

Hikayemiz ilk okulda birlikte yüzen Haruka Nanase, Makoto Tachibana, Rin Matsuoka ve Nagisa Hazuki’nin birlikte olimpiyatlara katılmaya söz vermesi fakat yıllar içinde yollarını ayırmalarından sonra liseli gençler olduklarında Haruka, Nagisa ve Makoto’nun tekrar bir araya gelmesinin üzerine bir de Rin’in rakip okullarının öğrencisi olarak ortaya çıkıp. Onlara düşmancıl bir tavırla meydan okumasını konu alıyor. Rin’in meydan okumasından sonra okullarında bir yüzme kulübü kurmak isteyen üç arkadaş takımlarına yeni arkadaşları Rei Ryugazaki’yi de aldıklarında artık okullar arası yarışmalara katılmaya ve Rin’i yenmeye hazırlardır.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

Free Anime İncelemesi

Birinci sezon olan iwatobi swim club üzerinden incelemeye başladığımızda anime spordan ziyade öğrenci hayatlarına ve arkadaşlıklarına değiniyor. Hararetli bir rekabet yok ortada, diğer spor animelerinde olduğu gibi ekrana kitleyen müsabakalar yok. Bunun nedeni olarak da aslında animenin konusu iwatobi öğrencilerinin arkadaşları Rin’i geri kazanma çabası olması.

Karakterlerin tasarımı ve çizimi olarak kesinlikle olağanüstü bir emek var. Yüzmek gibi bir spor dalı üzerine anime yapıyorsanız o vücutların hakkını vermelisiniz. Bunun yanında yaşamdan kesitler dediğimiz zaman kesinlikle animede estetik arka planlar görmek isteriz. Yapımcılar da bunu çok iyi biliyor olmalı ki Kyoto animation ve Animation Do gibi iki başarılı stüdyo birlikte çalışarak Free’yi televizyon dünyasına sundu.

Free Konusu

Eternal Summer ve Dive to the Future olarak ikinci ve üçüncü sezonu da çekilen serinin eylül 2021de ilk premieri yayınlacak olan The Final Stroke anime filminin geleceği de onaylandı. Ayrıca The Final Stroke serinin dördüncü filmi olacak. 2015’ten beri belli aralıklarla izleyicilere sunulan Starting Days, Timeless Medley ve Take Your Mask filmleriyle daha önce ortalama olarak 7.5 anidb almayı başaran Free serisinin yeni filminde ne kadar başarılı olacağını merak ediyorum.

Free Konusu

Fakat, konusu, karakter tasarımları ve işleyişi bakımından çok sevmeme rağmen gereksiz bir şekilde uzatıldığını düşündüğüm bir seri. Eternal Summer sezonundan sonra final verip yine filmleri çıkartabilirlerdi fakat madem tuttu bu anime biraz daha çekelim diyerek Dive to the Future sezonunu yapmışlar fakat zorlama bir sezon olduğu için diğer sezonlar kadar beğendiğimi söyleyemeyeceğim.

Hatta Dive to the Future 2d film olarak gelseydi izlemesi keyifli olurdu.

Kimler İzlemeli?

İzlemesi keyifli, sakin giden ve her sezonuyla daha fazla karakter tanıyıp sevdiğimiz shounen kavramının hakkını veren Free animesini izlemenizi önerir miyim? tabii ki.

Fakat dediğim gibi kendi adıma ikinci sezondan sonra sıkılmaya başladım. Ve Dive to the Future’u film olarak görseydim daha çok hoşuma giderdi. Fakat spor animesi ve shounen yaşamdan kesitler sevenlerin izlemekten asla pişman olmayacağı oldukça neşeli ve güldüren bir anime. Yine de tercihi size bırakıyorum, şimdiden iyi seyirler..!

Vante

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir