İçinde Yaşadığım Deri Konusu ve Film İncelemesi

Selamlar, bugün size sevdiğim yönetmenlerden biri olan Pedro Almodóvar ’dan harika bir film önermeye geldim: İçinde Yaşadığım Deri

İçinde Yaşadığım Deri Konusu

Antonio Banderas İçinde Yaşadığım Deri filminde çok başarılı bir plastik cerrahı canlandırıyor. Robert isimli bu cerrah yanma, böcek ısırması gibi dış etkilere dayanabilen bir tür sentetik cilt tasarlıyor. Doktor, bu sentetik cildi kendi evi içerisinde bulunan gizemli birisi üzerinde deniyor. İnsan üzerinde deneyler yapmak bilimsel etik kurallarına aykırı olduğu için bu deneyini hiç kimseyle paylaşmıyor.

İçinde Yaşadığım Deri

Robert’ın kızı Norma,  annesinin ölümünden etkileniyor ve psikolojik tedaviye alınıyor. Bu sırada Robert’ın attığı bir yanlış adımı Norma’nın doktorundan öğreniyoruz. Kendisi de bir doktor olan Robert belki bunun da verdiği cesaretle kızını hastaneden dışarıya çıkarıyor (Bu sahnede Robert doktorun Norma için “Sosyalleşmesi iyi olur.” dediğini aktarıyor ama sonuçta onu tam olarak iyileşmeden hastaneden çıkaran kişi kendisi…)

Kızının tam olarak iyileşmediğini bildiği için gözlerini onun üzerinden hiç ayırmıyor. Uzaktan da olsa onu takip ediyor. Dikkat ederseniz Norma’yla sorun yaşayacak kişi Vicente aslında davetli olmadığı bir yere gidiyor. Onun orada olmaması gerekiyordu, bu durum hem kendisi hem de başkaları için kötü sonuçlar doğuruyor.

Bundan sonrası spoiler barındırıyor 🙂 

Acılı bir baba ve aynı zamanda eşini kaybetmiş bir koca intikam almak isterse ne kadar ileri gidebilir? Hayattaki en sevdiği varlıkları elinden alınan bir adam, bunu yapan kişiden nasıl bir intikam alabilir? İşte film bizlere insan doğasının intikam almak için neler yapabileceğini gösteriyor. 

İçinde Yaşadığım Deri İncelemesi

İntikam Soğuk Yenen Bir Yemektir

Robert, kızını öldüren kişiyi hayat boyu çıkamayacağı bir yere hapsediyor. Vicente, adım adım bir kadına dönüşüyor. Bilindiği gibi normal bir cinsiyet değiştirme operasyonunda hastaya hormon tedavisi de uygulanıyor.

İçinde Yaşadığım Deri

Yaptığı operasyon sadece bir kabuk değişiminden ibaret değil. Vicente, normal şartlarda kadınsı birisi değil; kadınlara ilgi duyan sıradan bir erkek. Robert’ın intikamının en acı yönlerinden birisi bu. Robert, sadece onun kabuğunu değiştiriyor; hormonlarına dokunmuyor. Dolayısıyla Vicente, kadın bedeninde bir erkeğe dönüşüyor ve derisinin içerisine hapsoluyor.

Filmin adı da zaten buradan geliyor (Yani o yeni bedenini kabullenmiyor. İçerisinde yaşıyorum ama ben o değilim…). Robert’ın aldığı intikamın belki de en acı ve acımasız yönü buydu. Erkek hormonlarına sahip birisini bir kadın bedenine hapsetmek…

Robert Eserine Hayranlık Duyuyor

İçinde Yaşadığım Deri konusu

Vera, Robert’ın eşinin yüzüne sahip. Aslında Robert’ın annesi olan hizmetçi kadının ve onun oğlunun, Vera için birisini anımsatıyor, deme nedenleri bu.

Dikkat ederseniz Robert’ın Vera’ya karşı duyduğu öfke yavaş yavaş yok oluyor. Robert onu sanki bir sanat eserini, bir tabloyu seyreder gibi izliyor. Zaman içerisinde kendi eserine hayranlık duymaya başlıyor. Öfkesi kayboluyor ve Vera’ya karşı gardı düşüyor ve yerini hayranlığa bırakıyor.

İçinde Yaşadığım Deri filmi

Ancak Robert’ın unuttuğu şey Vera’nın derisinin içerisine hapsedilmiş mahkum olduğu… Onun televizyonda gördüğü yoga öğretmeninden öğrendiği bir ders bulunuyordu. Vera kendi içerisinde bir sığınak inşa etti ve oraya kimsenin ulaşmasına izin vermedi.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın

-Özlem

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir