All The Bright Places ( Hayatın Kıyısında ) Konusu ve Yorumu

All The Bright Places (Hayatın Kıyısında) Netflix Film İncelemesi

Hayatın Kıyısında Konusu

Hayatın Kıyısında Netflix film konusu: Kişisel birtakım sorunları olan iki gencin hayatları coğrafya dersi için bir grup ödevinde partner olmalarıyla kesişir. Bu iki genç (Violet Markey ve Theodore Finch) Indiana’nın keşfedilmesi gereken güzelliklerini birlikte keşfedecekler ve aralarında duygusal bir bağ olacak.

Jennifer Niven’ın kitabından uyarlanan dram ve romantizm türünde bir film.

All The Bright Places Netflix Filmi Hakkında

Violet Markey adındaki genç kız, trafik kazasında kaybettiği kız kardeşinin ardından derin bir hüzün ve matem yaşamaktadır. Hayata dair tüm umut ve beklentilerini yitirmiş mutsuz bir kızdır. Siyahi bir aileden gelen Finch de psikolojik sorunlar yaşamaktadır ve gün geçtikçe aklını kaybetmektedir. Ama Finch bütün bu olanları gizli, içinde yaşamaktadır.

Violet, Finch’in partnerlik teklifini reddetmiş ve hatta öğretmeniyle konuşup muaf olmayı talep etmesine rağmen bu ödevden kaçamaz. İstemeyerek de olsa Finch’in teklifini kabul eder. Finch Violet’e umut olacak ve onu hayata bağlayacaktır.

Finch bir siyahi olması sebebiyle okulda ve çevresinde pek sevilmez. Hatta onunla “ucube” diyerek alay ederler.

ABD gibi birçok ülkede maalesef ırkçılığın önüne geçilemiyor. Birçok dizi/filme de konu olmasına rağmen her gün siyah beyaz çatışmasına şahit oluyoruz.

Bu filmde de ırkçılığa dair izler bulmak mümkün. Fakat Violet onun siyahi olmasını hiç önemsemez, çünkü iyi hissettiriyordur. Aşkta renklerin, dillerin, dinlerin hiçbir önemi yoktur. Anlaşabilmek, bir şeyler paylaşabilmek daha kıymetli.

Finch kız arkadaşını iyi hissettiriyor olsa da kendini iyi hissetmiyordur. Gittikçe kendine yabancılaşıyor, artık kendini tanıyamıyordur ve “uyanık kalmak”ta zorlanıyordur. Bu durum kendine zarar verdiği gibi Violet’e de zarar vermesinden korkar, ondan uzaklaşır. Finch iç dünyasına çekilir ve ortadan kaybolur.

Bu sefer tamamen kaybolan Finch ve Violet’in hikayesi hüzünle son bulur.

Bu iki gencin hikayesine şahit olurken filmin içinde bulacağız kendimizi.

Hayatın Kıyısında Filmini İzlemek İsteyenlere

Modunuz düşükse ve ağlamaklı film arayışında iseniz izlemenizi öneririm. Şahsen dram türlerine bayıldığım için bu film de beklentimi karşıladı diyebilirim. Klasik bir aşk hikayesi gibi değil, daha çok duygusal bir bağı ele alıyor.

Birbirine benzeyen iki genç birbirlerini çok iyi anlayabiliyor.

Her zaman böyle değil mi zaten?

Kendimize benzeyen, kendimizden bir parça kırıntı bulduğumuz insanlara daha yakın hissetmez miyiz?

Bu hikaye de tam olarak bunu ele alıyor.

hayatın kıyısında filmi

Günümüzde çabalayan, iyi hissettiren, iyi gelen insanlara açız. Bu naifliği gördüğümüzde hala güzel şeylerin olabileceğine olan inancımız artıyor.

Fakat her güzel şeyin bir sonu olduğunu bu film de acımasızca gözler önüne seriyor. Olay akışının kronolojik oluşu filmi daha net ve anlaşılır hale getiriyor.

Finch karakterini canlandıran Justice Smith , karakterin ruhunu tam olarak yansıtıyor. Violet karakterini canlandıran Elle Fanning de aynı şekilde sizi filmin içine çekiyor.

Hayatın gerçeklerini konu aldığı için belki de beni bu kadar etkiledi. Ortalamanın üzerinde bir filmdi.

Puanlayacak olsam 7,5/10 verirdim.

Filmi genel olarak beğendim ama Finch’in ailesi hakkında daha çok bilgi verilmesi karakterin iç dünyasını daha iyi analiz etmemizi sağlayabilirdi. Belki de hikayede soru işareti bırakılmak istendi fakat ben bu konuda eksik hissettim.

Filmi izledikten sonra yorumlarda buluşalım. Sağlıcakla kalın.

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın

-Pythia

Pythia

Pythia

İngiliz dili ve edebiyatı bölümü hazırlık sınıfı öğrencisiyim. bir şeyler okur, izler, yazar ve çizerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir