Karakter Analizi – Karakter Hakkında İpucu Veren 6 Şey

Karakter analizi yapmak aslında çok basit bir şey, tek yapmanız gereken kişinin yaptığı küçük şeylere dikkat etmek. İnsanların davranışlarını anlamak oldukça karmaşık ve zor durumdur. Birinin davranışlarını deşifre edebilme ve karakterini doğru bir şekilde çözümleyebilme yeteneği, güvenebileceğiniz gerçek insanları bulmanıza yardımcı olabilecek en önemli yaşam becerilerindendir.

Kişisel Gelişim Konulu Daha Fazla Yazı için Tıklayın.

Karakter Analizi

Neyse ki bu kolay bir şekilde öğrenebileceğiniz bir beceridir. Davranışlarındaki küçük şeylere dikkat etmek tek yapmanız gerekendir. Çünkü fark etmesek bile, hepimiz kendimiz hakkında birçok bilgi veririz sadece çoğu insan buna dikkat etmez.

1- Tartışma Biçimi

karakter

Bazı insanlar, biriyle tartışmanın kötü bir şey olduğunu düşünür. Oysa ki tartışma yaşamın bir parçasıdır ve sağlıklı bir ilişkinin unsurudur. Enerjinizi ve zamanınızı biriyle tartışmaktan kaçınarak harcamamalısınız. Bunun yerine o kişinin nasıl tartıştığına dikkat etmelisiniz.

Örneğin:

 • Tartışmayı hemen kesiyorlar mı?
 • Karşıdakine söz hakkı veriyorlar mı yoksa sürekli sözünü mü kesiyorlar?
 • Kibar mı kalıyorlar yoksa gerilim yükseldikçe saldırıya mı başlıyorlar?
 • Bir tartışmada nasıl uzlaşabileceklerini biliyorlar mı?

Gördüğünüz ve bildiğiniz üzere çoğu insan nasıl tartışılacağını bilmiyor ve tartışma başladığında nasıl duracaklarını/ nasıl davranacaklarını bilmiyorlar.

Bunun yanında bir de argümanlarını kibar, kısa ve üretken tutan bir kısım vardır. Tartışmaları kendine bir şeyler katabilmek için bir araç olarak gören, tartışma sırasında saygısını yitirmeyen ve kendini kaybetmeyen bir kısım. İşte bu kısım yanınızda tutmanız gereken kişilerdir.

2- Duygusal Dengeleri

Duygusal istikrar bir insanda en çok aranan özelliklerdendir. Mazoşist değilseniz zamanınızı duygusal olarak dengede olan, duygularını kontrol edebilen, yönetebilen ve duygularını ifade edebilen biriyle geçirmek istersiniz.

Duygularının ne kadar kolay/ne sıklıkla değiştiğine ve ne kadar iyi kontrol edebildiğine bakarak, bir kişinin zor durumlarla, sosyal baskılarla veya yaşam mücadeleleriyle nasıl başa çıktığı ve buna verdiği tepkiler hakkında çok şey söyleyebiliriz. Örneğin, derin bir hüzne mi boğuluyorlar yoksa önemsiz şeylere bile aşırı şekilde sinirleniyorlar mı? Ruh halleri sürekli değişiyor mu? Dürtüsel mi düşünerek mi hareket ediyorlar?

Tabii ki insanlar bazı zamanlarda duygu patlamaları yaşayabilir. Ancak bununla sürekli olarak duygu kontrolsüzlüğü yaşamak arasında büyük bir fark vardır. Bir insan duygusal olarak ne kadar dengesizse, hayatınızı o kadar karmaşık hale getirir.

3- Hata Yaptıklarında Nasıl Davranırlar?

Herkes hata yapar. Önemli alan hatalarınıza karşı nasıl davrandığınızdır. Hatalarınızdan ders çıkarıp daha iyisini yapmaya çalışıyor musunuz? Yoksa onları düzeltmek için hiçbir çaba göstermiyor musunuz? Örneğin; hata yaptıktan sonra suçu başkasına atmaya çalışan biri bize açıkça ne kadar sorumsuz, olgunlaşmamış ve sahtekar olduğunu gösterir.

Hatalarınızı kabul edememek bencillik, egoistlik ve duygusal dengesizlik işaretidir. Öte yandan, yaptıklarının sorumluluğunu kabul eden, düzeltmeye çalışan ve bir sonraki seferde daha iyisini yapmaya çalışan bir kişi ne kadar dürüst, olgun ve güvenilir olduğunu ortaya koyar.

4- Reddedilmeyle Başa Çıkma Biçimleri

Birinin kişiliği hakkında çok şey söyleyen bir diğer şey de reddedilince verdiği tepkilerdir. Karşınızdaki kişide “hayır” kelimesinin hangi tepkiyi uyandırdığına dikkat edin. Pek çok insan “hayır” kelimesinin kendisine karşı bir tehdit olduğunu düşünüyor. Bu da onların reddedilmeyle baş etmekte sorun yaşadığını gösterir.

Örneğin bencil birisi “Beni nasıl reddettiğini anlayamıyorum.” veya “Reddedilmeyi hak etmiyorum” gibi şeyler söyleyecektir.

 • Olgunlaşmamış birisi, çocuk gibi öfke nöbeti geçirebilir.
 • Özgüvensiz birisi, hüzne boğulup “hayatın adaletsiz olduğundan” ve “kendisinin yeterince iyi olmadığından” şikâyet etmeye başlayabilirler.

Aradığınız şey, sakin, özgüven sahibi ve gerçekçi bireylerdir. Reddedildikten sonra iyimser ve sakin tavırlar sergileyenler, bu reddedilme durumunu kendisini daha iyi bir hale getirmek için kullanacaklardır.

5- Başkaları Hakkında Konuşma Şekli

Maalesef birçok insan ikiyüzlü. Yanınızdayken başarılarınızla gurur duyuyormuş gibi davranırlar ama arkanızdan da ağzına geleni sayarlar.

Şu tarz şeyleri söyleyenlere karşı dikkatli olun:
“Eminim terfisini, patronuna yalakalık yaparak almıştır.”
“Bu kadar çok para kazanmayı hak etmiyor.”
“Başarılarının hepsini şansı sayesinde.”

Unutmayın; birisi size başkası hakkında kötü şeyler söylüyorsa, başkalarına da sizin hakkınızda kötü şeyler söylüyordur. Bu davranış kıskançlık, güvenilirsizlik ve aşağılık kompleksi olduğuna işaret eder. Diğer yandan, kendine güvenen, inanan kişiler başkaları hakkında arkalarından kötü şeyler söylemezler.

6- Hayata Olan Bakış Açıları

Her şeye karşı aşırı karamsar olan bir çocukluk arkadaşım var. Her zaman başına gelen kötü şeylerden şikâyet ediyor ama yine de koşulları iyileştirmeye çalışmıyor. Elbette, onu seviyorum ama birlikte zaman geçirdiğimizde beni de kötü etkiliyor. Karamsarlığı bulaşıcı ve her zaman duygusal enerjimi tüketiyor.

Hayata coşku, iyimserlik ve güvenle yaklaşan insanlara yönelmek bizim için daha iyidir. Bu tarz insanlar size ilham verir, ileriye taşır ve hayatınızı olumlu hislerle doldurur. Hayata karşı duydukları coşku bulaşıcıdır ve eğer hayata coşkuyla yaklaşmıyorsanız ne anlamı var değil mi?

Birinin karakterini çözümlemek her zaman kolay değildir. Bazıları kendilerini açmak için zamana ihtiyaç duyarken, bazıları sahte taraflarını gösterebilir. Bu nedenle, daha gözlemci olmak için çaba sarf etmeli ve tartışma şekillerinden hayata yaklaşımlarına kadar insanların yaptıkları küçük şeylere çok dikkat etmelisiniz.

Bu yaşam becerisi hayatınızı önemli ölçüde iyileştirebilir ve doğru insanları hayatınıza davet etmenize ve yanınızda tutmanıza yardımcı olabilir.

Toksik insanlardan bıktıysanız Toksik İnsan Çeşitleri yazımı okuyabilirsiniz.

Çeviri: Sura

Bu metnin orijinaline ulaşmak için Medium sitesini ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Karakter Analizi – Karakter Hakkında İpucu Veren 6 Şey

 • 03/03/2023 tarihinde, saat 14:21
  Permalink

  Nəsə mənə elə gəlir ki, ətrafımda heç kim mənə enerji vermək istəmir (və ya verə bilmir). ????????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir