Toksik İnsan Çeşitleri ve Onları Tespit Etme Yolları

Toksik insanlar … Hepimizin hayatında varlar ve çoğumuz büyük ihtimalle farkında bile değiliz. Tam olarak bilincinde olmasak bile zarar veriyorlar. Bence Toksik İnsan ‘lar da bunun farkında değiller, ama bu sizi manipüle edebilecekleri, kullanabilecekleri, size zarar verebilecekleri anlamına gelmiyor.

Toksik İnsanlar

“İnsanlar size ilham verir ya da sizi tüketir, onları akıllıca seçin.”

-Hans F. Hansen

Arkadaşım Selin “Eda’nın seninle böyle konuşmasından rahatsız olmuyor musun?” diye sordu. “Ne demek istiyorsun?” diye sordum onu umursamıyormuş gibi davranarak. “Az önce çok kötü gözüktüğünü ve değişmen gerektiğini söyledi, fark etmedin mi?”

“Eda sadece şaka yapıyor, biz hep böyle konuşuyoruz. Üslubumuz bu.” dedim.

Evet, Eda bunları söylediğinde ne kadar bozulduğumu inkâr etmiyorum. Kıyafetime baktım ve sabah bu kombini seçmek için çok fazla vakit geçirdim, nesi var?!?? diye düşündüm. Ama Selin, Eda’nın benimle nasıl konuştuğunu fark edince daha da kötü hissettim.

Eda ile yalnızken arkadaşlığımızın destekleyici ve samimi olduğunu düşünüyordum, ama bazı ‘şaka yaparak aşağılayan’ tavırları vardı. Ve arkadaşım olması bunları göz ardı edemeyeceğim anlamına geliyordu. Eda gerçekte benim için o kadar da iyi bir arkadaş değildi.

Ergenlikten çıktığımdan beri Eda ile arkadaştım ve aramızdaki ilişkinin bedelini yakın zamanda ödemeyecekmişim gibi geliyordu. Ve bir anda 1000 dolar borcum çıktı. Yine de geçmişimizin hatırına takılmaya devam ettim. Uzun süredir devam eden bu ilişkiden vazgeçmekten, geri çekilmekten veya sınırlar koymaktan korktum, çünkü suçlu hissediyordum.

Peki, neden suçlu hissediyordum?

Toksik İnsan Çeşitleri

 • Geçmiş

Eda ile olan ilişkim gibi, bu kişiyi oldukça iyi tanıyorsunuz ve o da sizi tanıyor. Her ne kadar kötü hissettirseler de, artık hayatınızda olmayacağını hayal edemezsiniz.

 • Yakınlık

Bu kişiler sizin oldukça yakınınız; eşiniz, arkadaşınız, iş arkadaşınız… Onunla bu konuyu konuşarak garip bir duruma girmek istemezsiniz. Ancak onun etrafınızda olmasından da kesinlikle hoşlanmıyorsunuz.

 • Bağlantılar

Onlarla çalışıyorsunuz, çocuklarınız aynı sınıfta, aynı kulübe üyesiniz… Bir sürü ortak alanınız var, yani sürekli birbirinizi görüyorsunuz. Yani taşınıp şehir değiştirmediğiniz sürece etrafınızdan yok olması pek olası değil gibi görünüyor.

 • Aile

Birilerinin sizi doğurması, doyurması; anneniz, babanız, kardeşiniz, dayınız ya da halanız olması, onların sizi her zaman destekleyeceği ve aranızda sağlıklı bir ilişki olacağı anlamına gelmez.

.      .      .

Bir ilişkinin toksik olup olmadığından emin değilseniz, kendinize şu soruları sorun:

 • Onu görmekten korkuyor musun?
 • Onunla azıcık bir zaman dilimi geçirdiğinde bile sonrasında kendini bitkin/tükenmiş hissediyor musun?
 • Onları etkileyebilmek için sürekli ‘gösteri’ sergilemen gerekiyormuş gibi hissediyor musun?
 • Konuşmalarınızın dedikodular veya diğer insanlar hakkındaki kötü yorumlardan ibaret olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Yanlış algılanacağınızı düşündüğünüz için sürekli davranışlarınızı ona açıklamanız/savunmanız/haklı çıkarmanız gerektiğini hissediyor musunuz?
 • Onu sürekli düştüğü durumlardan kurtarmak ve sorunlarını çözmek zorunda mısın?
 • Kimin daha iyi olduğunu kanıtlamak için sürekli sizinle rekabet ediyor mu? Ya da sürekli sizinle aynı duruma gelmeye/ üstün olmaya çalışıyor mu?

Bunlardan en az birine “evet” cevabını veriyorsanız, ilişkiniz muhtemelen sağlıklı değildir ve durumunuzu gözden geçirmeniz gerekiyordur.

“En çok vakit geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasısınız.”

6 Çeşit Toksik İnsan

Toksik İnsan

 • Ben-merkezci

Hiç sürekli sözünüzü kesen biriyle konuştunuz mu? Size soru sormazlar, yanıt beklemezler, söylediklerinizi umursamazlar… Onlar ben-merkezci olarak sohbet ederler. Aslında buna sohbet demek yanlış olur çünkü bildiğiniz üzere sohbet etmek karşılıklı olan bir iletişim türüdür. Zor durumlarınızda, ihtiyacınız olduğunda genelde yanınızda bulunmazlar.

 • Kurban

İlk başta sadece zor zamanlar geçirdiklerini düşünürsünüz. Haksız yere işten kovuldular, ya da berbat bir eşleri var. Aslında işe her gün geç kaldıkları için kovuldular. Ve kredi karcı borcunu biriktirmeye devam ettikleri için eşleri onlara pek iyi davranmıyorlar. Yani bu insanlar sadece drama yapmayı seviyorlar.

 • Mutluluk Emici

Hayatlarında hiçbir şey yolunda gitmez, hiçbir şey. İşi berbattır ama sektörde başka iş bulamaz. Boşanması gerekiyordur ancak bunu karşılayamazlar. Hayatın ne kadar kötü olursa olsun, ona gittiğinde iyi şeyler duymayı bekleme. Sadece sana kendini daha kötü hissettirecekler. Bunlar, kendinizi konuşmadan önceki halinizden daha karamsar hale getiren insanlardır.

 • Drama Mıknatısı

Bazı insanlar her zaman bir çatışma içindedir. Bir sorun çözülür, ardından hop! Yeni bir sorun! Krizler yaratır, krizlerde gelişirler ve her biri için size sızlanmayı severler. Yine de kesinlikle tavsiyelerinizi ya da yardımınızı kabul etmezler. Aslında iyi bir yol seçip, işleri rayına oturtmak yerine kötüyü seçiyorlar. Dikkatli olmanız gerek, çünkü her an sizi dramlarına çekebilirler.

 • Jöle

Jöleler kıskançtır. Bu da diğer insanlar ve seçimleri hakkında nasıl dedikodu yaptıkları veya eleştirdikleri konusunda size bir fikir verebilir. Birinin başına harika bir olay gelse bile “Evi harika ama asla o mahallede yaşamak istemezdim.” gibi cümleler kurarlar.

Unutmayın:

Biri sizinle gıybet yapıyorsa, sizin hakkınızda başkasıyla da yapıyordur.

Jöleler kesinlikle güvenilmezdir ve hayatınızda iyi bir şeyler olduğunda onlardan destek veya samimiyet beklemeyin.

 • Buldozer

Bir buldozer asla hata yapmaz, hep en doğrusunu düşünür, kimsenin duygu ve düşüncelerini dikkate almaz. Kendini her zaman ön planda tutar. Onların kararları en doğrusudur. Hiç kimse onlarla eşit değildir. Herkes rakibidir, sen bile…

Toksik İlişki

Bir ilişkinin toksik olduğunu belirledikten sonra, onun davranışlarının daha öngörülebilir ve daha az kabul edilebilir olduğunu fark edeceksiniz. Olaylara daha rasyonel bakabileceksiniz. Ne yaparsanız yapın bundan kurtulmaya çalışın(Sınırları belirleyin, geri çekin ve sonlandırın.) buna bağlı kaldığınızdan emin olun. Sağlıklı ilişkileri hak ediyorsunuz ve bu sağlıksız olanlar yerine kendinizi seçmenizle başlayacak.

Çeviri: Sura

Metnin orijinaline ulaşmak için Medium sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir