Kelebek Etkisi Konusu ve Film İncelemesi

Herkes bir kere de olsa hayatında olan bir olayın onu bugünkü “o” yapıp yapmadığını düşünmüştür. Eğer sizin de böyle bir olayınız varsa, o olay hangisiydi? Bir tane mi birkaç tane olayla ilgili mi böyle düşünüyorsunuz? Bugün bahsedeceğimiz Kelebek Etkisi filmi tüm bu soruları içinde barındırıyor. Bugünkü filmimiz: Kelebek etkisi

Kelebek Etkisi Konusu

  • Süre: 1 sa/54 dk
  • Bilim kurgu/Gerilim
  • Dil: İngilizce
  • IMDb: 7.6/10

KONUSU : Ana karakterimizin babasından ona geçen bir hastalığı vardır. Bu hastalık başta tamamen kötü olarak yorumlanır. Fakat karakterimiz bunu lehine kullanmanın bir yolunu keşfeder. Ve hayatıyla ilgili derin düşüncelere dalar. Birçok şeyi değiştirmek, değişince kendi hayatının ve çevresindekilerin hayatının nasıl olacağını görmek ister. Bunun için bulduğu yola bir deneme vermeye karar verir. Zamanda geriye giderek birçok kez kendi ve diğerlerini etkileyecek seçimler yapar. Herkes için en iyi yolu bulmaya çalışır. Tabi bunu gerçekleştirmenin de bedelleri vardır. 

Daha Fazla Dilm İncelemesi için Buraya Tıklayın.

OyuncularKarakterler

Önemli olup filme çok katkısı olduğunu düşündüğüm iki karakteri ele alacağım. Ayrıca, neredeyse tüm ana karakterlere farklı oyuncular hayat veriyor film boyunca bu yüzden oyuncu olarak ele almadan ilerliyorum.

  • Evan Treborn

Ana erkek karakter. Film boyunca odağın kesilmeden düşüncelerine dalacağımız kişi de diyebiliriz.. Filmimizin başlarında daha arka planda ama ilerledikçe ne kadar ön planda işlendiğini fark ediyoruz. Ayrıca gizemli bir karakter ama biz düşüncelerini gördüğümüzden izleyiciye tam olarak öyle lanse edilmiyor. Kendi kararlarını verip kontrolü elinde tutmayı seviyor. Ve iyi bir karakter diyebilirim. Tüm film boyunca kendini diğerleri için feda ettiğine şahitlik ediyoruz.

  •  Kayleigh Miller

Aslında filmin ilerlemesini sağlayan karakter. Filmde önemli bir yere sahip. Ana karakterimizin birçok kararı gözden geçirmesinin ana nedeni kendisi. Güçlü bir karakter diyebilirim. Yaşadığı şeylere rağmen ayakta durmanın yolunu biliyor. Hayat ile savaşıyor. 

Kelebek Etkisi Yorumu

Film başta bende çok büyük bir etki bırakmadı. Hatta izlerken “Bu muymuş bu karar adından söz ettiren ‘ Kelebek Etkisi ‘filmi?” bile dedim. Fakat film ilerledikçe beni içine çekti. Yani size diyebilirim ki kesinlikle filmin sonunu bekleyin. Son otuz dakika büyük ihtimalle sizi ekrana kilitleyecektir. Çünkü tüm sırların çözüldüğü yer tam da orası.

kelebek etkisi yorumu

Film 2004 yapımı bir film olduğundan belki şimdi izlediğinizde biraz gözünüze tuhaf gelebilir. Ama bence o zamana göre baya kaliteli bir yapım ortaya çıkarılmış. Filmde geçişler çok güzeldi. Film akıp gidiyor ve gözünüz bir yerlere takılıp kalmıyor. Arka plandaki müzikleri de beğendim. Son kısmı hariç hiçbir zaman müzik direkt başladığını hissettirmiyor. Çünkü filmle güzelce bağdaştırılmışlar ve onlar da akıp gidiyor. 

Filmdeki çekim açılarını ve kullanılan renkleri de oldukça beğendim. Bence doğru tercihler yapılmıştı. Özellikle bir sahneden diğerine anlık bir geçiş olduğunda kameralar tam otturtarak geçirilmişti.

Oyunculuklar olarak ise oyunculuklar gerçekten güzeldi. Filmin konusu gereği aynı oyuncuların birçok farklı karakterde insanları temsil etmesi gerekiyor. Ama hiçbir kısımda da oyuncular gözüme “Bu rol olmamış.” gibi batmadı. Hepsi de her durumda, karakterde güzelce ortaya koymuşlardı rollerini. 

Bir bilim kurgu filmi olarak kesinlikle beklentimi karşıladığını söyleyebilirim. Tabi, daha öncede değindiğim gibi biraz başta sabır meselesi oldu benim için. 

kelebek etkisi yorumu

Filmin başından aslında sizi merak ettirecek küçük ipuçları veriliyor, onlar ile filme bağlı kalabilirsiniz. İlerledikçe bu gizli kapılar bir bir açılıyor ve aslında gerçekleri öğreniyoruz.

Kimler İzlemeli

Filmin izleyici üstünde etki bırakan bir film olduğunu düşünüyorum. Önemli yerleri kaçırmamanız gerek. Bu nedenden ötürü filmin yemek yerken çerezlik bir film olduğunu söyleyemem. Ama bugün mısırınızı yiyip bir de kaliteli bir film izlemek istiyorsanız bu filmi size önerebilirim.

Pell

Pell
ily

Pell

Merhaba ben Pell. Her türlü yorumunuza ve önerinize açığım! Twitter adresimden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir