Kendini Sevmek – Sadece Kendinize Nasıl Odaklanabilirsiniz

Kendini Sevmek : Kendinize , Sadece Kendinize Nasıl Odaklanabilirsiniz?

En son ne zaman başka birinin sizin için ne istediğini de hesaba katmadan kendi ihtiyaçlarınızı düşünmeyi bıraktınız?

İlişkilerinizde tüm enerjinizi partnerinize veya yeni bir arkadaş bulmaya harcamanızın yanlış bir tarafı yoktur. İnsanların sevgiye, samimiyete ve şefkate ihtiyacı var. Bu yüzden bu ihtiyaçların peşinden giderek kendinize odaklanıyorsunuz.

Başkalarını düşünmeyi asla bırakmazsanız, ilişkilerinizin muhtemelen ilerlemeyeceğini söylemek de oldukça güvenlidir.

Yine de, kendi hayallerinizi ve arzularınızı göz ardı etmek sizi geride tutabilir. Yalnızca başkalarının mutluluğunun peşinde yaşanmış bir hayat size çok fazla kişisel neşe getirmeyebilir. Zamanla, biraz kaybolmuş olsanız bile bitkin hissetmeye başlayabilirsiniz.

Kendini Sevmek

Kendinize odaklanmak yahut kendini sevmek bencilce değildir. Aksine, bu bir öz şefkat eylemidir. Ancak başkalarına odaklanma alışkanlığınız olduğunda, bundan vazgeçmek zor olabilir.

Kendini Sevmek ve Kendinize Odaklanmanız için bu 7 ipucu size yardımcı olabilir:

Kendini Tanıma

1-KENDİNİZİ DAHA İYİ TANIYIN

Güçlü bir öz-ilişki kurmak, odak noktanızı kendinize çevirmenin harika bir yoludur.

Benliğiniz hakkında belirsiz hissetmek, hayattan ne istediğinize dair netlik kazanmanızı zorlaştırabilir. Bir birey olarak kim olduğunuzu bilmeden, hedeflerinize ulaşmak, kendi değerlerinize göre yaşamak veya ihtiyaçlarınızı karşılamak için yapacak çok bir şey yoktur.

Önemli olaylar – ayrılık, kariyer değişikliği, doğum, kişisel kriz – büyümeyi tetikleyebilir ve halihazırda değiştirdiğiniz yolları aydınlatabilir. Bu aydınlanma, kimliğinizin yeni yönlerini keşfettikçe, kendiniz hakkında bildiğinizi sandığınız şeyleri sorgulatabilir.

Kendini Sevmek

Bu yeni kişisel bilgi birikiminizi hemen hoş karşılamayabilirsiniz, özellikle de kim olduğunuza dair mevcut algınızla çelişiyorsa. Ancak gelişiminizi kabul etmemek, kendinizi eksik, tamamlanmamış hissetmenize neden olabilir.

Bu belirsizlik, duygusal sağlığınızı, öz değer duygunuzu ve başkalarıyla olan ilişkilerinizi etkilemeye başlayabilir. Kendinizdeki bu değişimlere merakla yaklaşmak, alışmanıza daha da kolaylaştıracaktır.

Kendimi tanımaya başlıyorum

Kendinizi, arkadaş olmak istediğiniz büyüleyici bir kişi olarak düşünün, ancak kendinizle bir sohbet başlatmak yerine (bu da sorun değil) şunu deneyin:

 • Günlük rutininizin, arkadaşlarınızla konuşmaların, duyguların, hobilerin, kişisel hayal kırıklıklarının ve aklınıza gelen her şeyin günlüğünü tutmak.
 • Sahip olmak isteyeceğiniz deneyimlerin bir listesini yapmak
 • Her gün yeni bir şey denemek için kendine meydan okumak
 • Listeler veya günlükler aracılığıyla beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeyleri belirlemek
 • Gelişmek istediğiniz güçlü yönleri ve alanları belirlemek

Bu alıştırmalar, başkalarının etkisi dışında, bir birey olarak kendinizin daha net bir resminizi oluşturmaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Ne İstiyorum

2-GERÇEKTEN İSTEDİĞİNİZ ŞEYİ ARADIĞINIZDAN EMİN OLUN

Çoğu insan sevdiklerinin fikirlerine elbette önem verir. Ancak ailenizin veya arkadaşlarınızın önerdiği her şeyi otomatik olarak yapmazsınız. Bir karar vermeye çalışırken onların rehberliği ile iyice tartarsınız.

Başkalarından bilgi almak, özellikle büyük kararlar için genellikle faydalıdır. Ama yine de, bu rehberliği göz ardı etmemek ile tercih ettiğiniz yoldan saptırmasına izin vermek arasındaki ayrımı çok iyi yapmalısınız. Bu fark bazen biraz bulanıklaşır ve ilk  başta hayallerinizin aslında bir başkasının hayalleri olduğunu bile anlayamayabilirsiniz.

Belki bir buluşma konusunda pek şansınız yaver gitmedi. Sevdikleriniz, sonunda doğru kişiyi bulacağınız konusunda size güvence veriyor ve sizi denemeye devam etmeye teşvik ediyor, çünkü evlenmek ve çocuk sahibi olmak hayatın önemli bir parçası, değil mi?

Peki öyle olmasını istemiyorsan? Flört ve ilişkilerle ilgili toplumsal idealler, genellikle bekar insanların yalnız ve eksik olduğunu düşündürür. Aslında, birçok insan kalıcı bekarlığı aslında istemedikleri ilişkileri sürdürmekten çok daha tatmin edici bulmaktadır. Öyleyse, aslında hiç kimseyi “bulmak” istemediğinizi (veya belirli bir işi almayı veya başkalarının sizden beklediği başka bir şeyi yapmayı istemediğinizi) keşfettiyseniz, bu gerçeği onurlandırın.

Kendine Odaklan

3-BİR KİŞİSEL BAKIM PLANI OLUŞTURUN

En basit anlamıyla, kendinize odaklanmak, ihtiyaçlarınızı karşılayan kişisel bakım uygulamalarına dönüştürmektir.

Kişisel bakım, dikkatinizi tamamıyla kendinize çevirmenizi sağlar. Herkesin uyku, beslenme, fiziksel egzersiz ve rahatlama gibi genel sağlıkta önemli bir rol oynayan temel ihtiyaçları vardır.

öz şefkat

Bu ihtiyaçları ihmal ederseniz, muhtemelen hayatın çeşitli stres kaynaklarından yeniden şarj olmak için yeterli zamanınız olmayacaktır. İlk başta pek bir etki fark etmeyebilirsiniz, ancak sonunda fiziksel ve duygusal sağlığınızda bazı istenmeyen değişiklikler görebilirsiniz.

Kişisel bakıma başlamak için:

 • Fiziksel aktivite için zaman ayırın.
 • Diyetinize ruh halinizi yükselten yiyecekler ekleyin.
 • Meditasyon yapmayı deneyin.
 • Bir ruh hali günlüğü yazın veya çizin.
 • Kitap okuyun.
 • Her hafta doğada 2 saat geçirmeyi hedefleyin.

Bunların her birini yapmanız gerekmiyor. Aslında, ufaktan başlamak muhtemelen akıllıca olacaktır. Üzerinde çalışacağınız bir şey seçin ve kendinizi iyi hissettiren diğer uygulamalara doğru adım adım ilerleyin.

Öz Şefkat

4-KENDİNE ŞEFKAT GÖSTER

Hiç şüphesiz ki başkalarını önemsemek olumlu bir özelliktir. Sevdiklerinize odaklanmak ve mücadele ettiklerinde duygusal destek sunmak, şefkatinizi gösterir ve ilişkilerinizi güçlendirir.

Başkalarına karşı iyilik yapmak gibi toplum yanlısı davranışlar, mutluluk duygularını artırarak refahı iyileştirmeye bile yardımcı olabilir.

Kendini Sevmek

Kendinize de başkalarına sunduğunuz nezaket ve şefkatle davranmayı unutmayın.

Belki bir arkadaşınızın konuşmaya, sarılmaya veya kafa dağıtmaya ihtiyacı olduğunda her zaman hazırsınızdır.

Peki ya bu şeylere kendiniz ihtiyaç duyduğunuzda?

Diğerleri gibi, kendinizi daha katı standartlarda tutabilir ve olumsuz kendi kendine konuşma kalıplarına girebilirsiniz.

Kendine biraz sevgi göster.

Öz Şefkat için birkaç kolay yol:

 • Kendinizi devam etmeye ve bir ödevi bitirmeniz gerektiğinde daha çok denemeye zorlamak yerine, bir ara verin ve kendinizi yeniden şarj etmek için zaman tanıyın.
 • Başarısızlık yüzünden kendinizi eleştirmek yerine, nazik bir hatırlatma ile kendinizi cesaretlendirin. “Elinizden gelenin en iyisini yaptın ve bir dahaki sefere daha iyisini yapacaksın.”
 • Kendinize sarılın. (Evet, kesinlikle yapabilirsiniz)
 • Ne zaman ara vermen gerektiğini bil.

Son olarak, kendine odaklanmakKendini sevmek ile başkalarına odaklanmak arasında doğru dengeyi korumak çok mühim. Tüm enerjinizi başkalarına adamak, size kendinize çok az şey bırakır. Önce kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak için kendi içinize baktığınızda, sevdiklerinizi desteklemek için çok daha iyi bir konumda olacaksınız.

Sevdiğim Şeyler

5- SEVDİĞİNİZ ŞEYLERİ YAPIN

İlişkilerdeki insanlar partnerleriyle bolca zaman geçirme eğilimindedir. Bu bir süre için mükemmel bir şekilde işe yarayabilir. Ancak zevk aldığınız şeyler için zamanın olmaması, zamanla bu ilgi alanlarıyla olan bağlantınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu sizi hüsrana uğramış, cesaretsiz ve kırgın hissetmenize neden olabilir.

kendine odaklanmak

Herkesin kendi hobileri ile ilgilenmek için zamana ihtiyacı vardır ve iki kişinin her zaman aynı şeyi yapmak istemesi oldukça nadirdir. Çok yakın olsanız bile, kendi başınıza ve diğer sevdiklerinizle biraz zaman geçirmek ilişkinizin sağlığını iyileştirebilir.

Çoğu günler hobiler ve rahatlama için zaman ayırmak, tükenmişlikten kaçınmanıza yardımcı olacak uzun bir yol olabilir.

Kıyaslama

6-KARŞILAŞTIRMAKTAN KAÇININ

Çoğu insan zaman zaman kendini başkalarıyla karşılaştırır. Belki de her zaman mutlu görünen bir arkadaşı biraz kıskanırsınız. “Keşke beyinleri olsaydı (veya partnerleri, tarzları, zenginlikleri veya başka bir şeyleri), ben de mutlu olurdum” diye düşünüyorsunuz.

Ama aslında hayatta nasıl tatmin bulduklarını bilmiyorsunuz. Mutlulukları sahip oldukları şeylerden kaynaklansa bile, insanlar farklıdır. Aynı eşyaların size aynı neşeyi getireceğinin garantisi yoktur.

kendine odaklanmak

Kendinizi bir başkasıyla karşılaştırmak, sizi güzel bir ev, hayalinizdeki araba veya sevgi dolu bir partner gibi benzer hedefleri hedeflemeye motive edebilir. Bu yeni idealler mevcut değerlerinizi gölgede bırakmadığı sürece bu mutlaka kötü bir şey değildir.

Karşılaştırmalar, dikkatinizi sizin için gerçekten önemli olan şeylerden uzaklaştırdığında sorunlu hale gelebilir. Mutsuzluğunuzu çözebileceğini düşündüğünüz için, mutlaka istemediğiniz bir şey için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak yerine, sahip olduğunuz şeylere bakın.

Kim (veya ne) size mutluluk veriyor?

Ne için minnettar hissediyorsun?

Daha çok ne istersin?

10 yıl sonra nerede olmak istersin?

Değerlerim Neler

7-DEĞERLERİNİZİ SORGULAYIN

Kişisel değerlerinizi gözden kaçırmanız olağandışı değildir, özellikle de kendinizi zor bir dönemde bulduğunuzda veya uzun bir ilişkiden sonra kendinizi yalnız bulduğunuzda.

En çok değer verdiğiniz belirli nitelikleri yeniden gözden geçirmek için biraz zaman ayırmak, dikkatinizi yeniden kim olduğunuza ve kim olmak istediğinize odaklamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, topluluğa değer veriyorsanız, topluluğunuzla zamanı veya kaynakları paylaşmanın yollarını arayabilirsiniz.

Değerlerinizi belirledikten sonra, onları anlamlı şekillerde hayatınıza dahil etmenin yollarını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Cesaret, iyimserlik veya maceraperestlik gibi bazı değerler size doğal olarak gelebilir.

Dürüstlük, sorumluluk veya liderlik dahil diğerleri, biraz daha fazla çalışma gerektirebilir. Yine de buna değer.

2017’de yapılan araştırmada, değerlerinize göre yaşamanın hem yaşamdan hem de ruh sağlığından duyulan memnuniyeti artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kendini Sevmek

Öz Şefkat , Kendine odaklanmak ve Kendini sevmek fikirleri göründüğü kadar ben merkezli değil. Aslında, kendine odaklanmak ve Kendini sevmek sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Kendinize hak ettiğiniz ilgiyi göstermekte zorlanırsanız, bir terapist odağınızı içinize çevirmek için rehberlik edebilir. Ve hatta kişisel bakım için daha fazla strateji keşfetmenize yardımcı olabilir.

Daha fazla kişisel gelişim yazısı için buraya tıklayın.

-Pythia

Pythia

Pythia

İngiliz dili ve edebiyatı bölümü hazırlık sınıfı öğrencisiyim. bir şeyler okur, izler, yazar ve çizerim.

One thought on “Kendini Sevmek – Sadece Kendinize Nasıl Odaklanabilirsiniz

 • 21/03/2021 tarihinde, saat 16:03
  Permalink

  <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir