Gotik Bir Aşk Hikayesi: Ölü Gelin ( Corpse Bride )

Gotik Bir Aşk Hikayesi: Ölü Gelin ( Corpse Bride )

Selamlar, ölülerin dünyasının yaşayanların dünyasına göre daha canlı olduğunu, hatta ölülerin sevgiyi, acıyı veya kalp kırıklıklarını hissedebileceklerini anlatan, sıra dışı bir filmden bahsedeceğim.

Amerikalı yapımcı ve yönetmen Tim Burton , tuhaf ve bir o kadar da dikkat çekici tekniğini ‘ Ölü Gelin ‘ filminde de izleyiciye hissettirmiş. Kendine has ve ilginç bir tarzı olduğu için bir filmini izleyen diğerlerini de izlemeden kurtulamıyor ?

Ölü Gelin Filminin Konusu ve Yorumu

Victor kelebeklere hayran, naif ruhlu fena halde sakar ve kekeleyerek konuşan bir genç adam. Victoria incecik, sevgiye inanan ve aşkı arayan bir genç kız. Ailesi İngiltere’nin en soylu unvanlarından biri olan lord unvanına sahip. Lakin bir sıkıntıları var. Paraları yok. Tek şansları aslında hiç de beğenmedikleri alt tabakadan olan Van Dort ailesinin oğulları ile kızlarını baş göz etmek.

Her şey plana uygun olmalı. Sevgi, evlilik gibi ciddi bir antlaşma için düşünülecek en son şey.

ölü gelin konusu

İki aile düğün provaları için bir araya geldiklerinde gençler birbirlerini görme fırsatı bulurlar. Aslında tüm bu zorunluluk hiç akıllarında yokken onlara aşkı getirir. Ama Victor o karanlık rahibin önünde evlilik yeminini bir türlü edemez. Elleri titrer. Gelinin annesini yakmaya çalışır tabii yanlışlıkla.

Her şeyin berbat olması yetmiyormuş gibi bir de kötü niyetli lord, tüm ihtişamıyla düğün provalarının yapıldığı odaya daldığında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Victor odayı koşarak terk eder. Utancından yerin dibine girmesi bir yana nazik nişanlısı Victoria’nın onu artık beğenmeyeceği endişesi ile karanlık ormanda yürümeye başlar. Bir taraftan da yeminini tekrar etmekle meşguldür.

Kurduğu cümleler atmosferde yayılmaya başladıkça Victor açılır ve yeminini eksiksiz tamamladıktan sonra yüzüğü Victoria’nın hayaliyle hiç bilmediği bir dünyaya ait bir parmağa geçirir. Yeminle gömülü bir ruh kabul ediyorum diyerek soğuğun ve sisin arasından çıktığında hikâye başlamış olur.

Hem de ne hikâye! Aşk, tutku ve en adisinden bir cinayetle ilgili…

Ölü Gelin filmi

Ölü gelin imiz zamanında çok yakışıklı bir lorda aşık olmuş ve sonunda tüm hayalleri kırılarak kendini ölümün kollarında bulmuştur. O günden beri onu gerçekten sevecek aşkını beklemektedir. Sonunda tüm bekleyişine değmiştir. Yakışıklı genç onun önünde yeminini etmiş, onun karısı olmasını istemiştir.

Esinlenilen hikâyenin aslı bu kadar romantik değil.

19. yüzyılda anti – semitizimin yaygın olduğu doğu Avrupa’da Yahudi düşmanları, düğün konvoylarının önünü keser ve Yahudi gelinleri öldürüp gelinlikleriyle gömerlermiş.

Ama hikâyemiz bundan yola çıkmış olmasına rağmen bize daha içten, sempatik, iyinin her daim kötülüğe karşı geldiği bir anlatım sunuyor.

Benim izlemekten çok keyif aldığım bir film, biraz eğlenceli biraz da melankolik.

İzlemeden geçmeyin derim.

Görüşmek üzere.

-Özlem

 

Özlem’e ait diğer yayınlar için : TIKTIK

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir