Legend of Zelda Breath of The Wild Oyun İncelemesi

Aslında birazdan yorumlayacağım Legend of Zelda oyunu , nintendo oyun konsolları için yaratılmış bir oyun. Bu oyundan önce bir sürü eski model konsollar ile oynanabilen oyunu da var. Breath of The wild spesifik olarak nintendo switch ve switch lite için yaratılmış. Oyun 2017 yılında çıkmış versiyonu. 

Peki Legend Of Zelda oyununun konusu ne? Mantığı ne?

Legend of Zelda Konusu

Arkasında yüz yıllık bir hikaye barındıran bu oyun, karakterimiz Link’in antik arınma odası adı verilen bir odada, adını dahi hatırlayamadığı bir hafıza kaybı ile uyanmasıyla başlıyor.

Sekiah tabletini eline bildiğiniz tutuşturuyorlar. Ve diyorlar ki, bununla tapınaklardan tapınaklara ışınlanabilir, özel güçlerini kullanabilirsin. Karakterimiz Link ise, yüz yıl önce yaşanmış bir savaşın kalıntılarını barındıran ve karanlığın çoğunlukla hakim olduğu Hylia’da, hiç tanımadığı bir prensesi kurtarmak ve halkın dertlerine çare bulmak için yola çıkıyor.

Peki neresi bu Hylia?

Breath of The wild

Oyunumuz açık dünya üzerine kurulu. Yani siz tüm haritayı baştan sona gezip, orada yaşayan herkesle konuşup gerekirse sorunlarını bile çözebiliyorsunuz. Kısaca haritadan bahsetmem gerekirse…

Link’in uyandığı Hylia, bir zamanlar (100 yıl önce) Hylianların yaşadığı, şu an ise çorak ve yıkıntılarla dolu bir arazi. Oyuna başladığınız anda sizden oradaki canavarları az da olsa temizlemeniz isteniyor.

Legend of Zelda

Sonra isteğinize bağlı olarak, Gerudo, Goron, Hylia’nın geri kalanı (İnsanların yaşadığı şehirler), Zora veya Rito’yu açabilirsiniz. Burada yaşayan ve yüz yıl önce savaşta kaybettikleri, bölgelerinin en güçlü şampiyonlarını asla unutamamış, Ganon’u yenmenizi bekleyen beş ayrı ırk bulacaksınız.

Hepsinin, özellikle de şampiyonlarının özel güçleri de olacak. Şampiyonların ruhunu barındıran ve savaş sırasında Ganon’un ele geçirdiği, antik canavarların yarattığı yıkımla uğraşan bir sürü insana yardım etmeniz gerekecek. Yine şampiyonların ruhlarını huzura kavuşturmanız ve silahları geri almanız, hatta Ganon’u yenmeniz gerekecek.

Legend of Zelda Oyun Hikayesi

Ana hikayeden yüz yıl önceki şampiyonlar ve Prenses Zelda;

Yüz yıl önceki savaştan spoiler vermeden kısaca bahsedelim;

Her şey tam iyi giderken, dini yazıtlarda ve efsanelerde bir gün gelip dünyaya karanlık getireceği iddia edilen Ganon, bir anda ortaya çıkıyor. Ve tüm dünya büyük bir savaşa hazırlanıyor. (BOTW’den sonra yapılan oyun Hyrule Warriors isimli oyun bu sene çıktı. Ve tam da bu savaşı anlatıyor.)

Tanrıça Hylia ve din adamlarının gücüyle yaratılan antik silahlar ile savunma hazırlanırken ise, bir çok şey ters gidiyor. Ve şampiyonlar bölgelerine yerleştirilen silahları korurken yok oluyorlar. Tanrıçaların gücünü alan Prenses Zelda ise, son şampiyon Link’i korumak adına tüm gücünü kullanarak Ganon’u ve kendisini Hyrule kalesine hapsediyor. Link ise arınma odasında iyileşmeye bırakılıyor, yüz yıl boyunca.

Legend of Zelda

Hikaye genel olarak inanılmaz üzücü ve yer yer çok güçlüydü. Oyunu iki kez bitirmiş biri olarak söyleyebilirim ki: bir savaş oyununun asla bu kadar duygusal ve hikaye bazlı olduğunu görmemiştim. Sırf bu oyun için almıştım bir de konsolumu.

Aralarda Link’in hafızası, bazı spesifik yerlerde geliyor. Ve ufak çaplı flashbackler ile olayları tam içinden takip edebiliyorsunuz. Bu bile, harika bir deneyim oldu benim için.

Son olarak, oyunu oynayacaklara benden minik bir tavsiye: Breath of The Wild ’da (BOTW) olan hiçbir şey amaçsız ve tesadüf eseri değildir. Her şey keşfetmeniz ve dönüp ‘aaa bu neymiş yahu?’ demeniz için yapılmıştır!

-Miyazuwish

miyazuwish

miyazuwish

Merhabalar, ben miyazuwish, 20 yaşındayım. Hobi olarak yeni şeyler deniyorum ayrıca bir kaç tutam çeviri, iki üç parça yazı ve bir çay kaşığı oyun eklerseniz, hayatımı elde ediyorsunuz. Ha bir de ağlayarak ders çalışıyorum o da var. Umarım iyi anlaşabiliriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir