Banana Fish Konusu ve Anime İncelemesi

Kısa, akışı hızlı fakat bir o kadar da etkileyici bir animeden bahsetmek istiyorum bugün: Banana Fish

Banana Fish Konusu

Ash Lynx, çocukluğu sokakta geçmiş, Dino adında bir mafya babası tarafından alındıktan sonra hayatına farklı izler taşıyarak devam eden 17 yaşında bir çete lideridir.  Çevresindeki tek aile üyesi olan abisi gittiği savaştan beklenmedik bir hasarla döndüğünde işin aslını araştırmaya karar verir. Anime boyunca onun öğrenme çabasını, bununla birlikte isteği dışında içine düştüğü durumlara karşı verdiği savaşını görürüz.

Eiji Okumura ise 19 yaşında olmasına rağmen genellikle daha küçük olduğu düşünülen bir fotoğrafçı asistanıdır. İşi gereği Ash ve çetesiyle röportaj yapmaya geldiğinde sakin hayatı büyük bir değişime uğrar.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Banana Fish İncelemesi

Genel olarak bakıldığında sade gibi gözükse de eşzamanlı birçok olayın gerçekleşmesi ve hepsinin dallanıp budaklanmasıyla birlikte işler oldukça karışık bir hal alıyor.  Benim açımdan Banana Fish animesinin can alıcı tarafı hem Amerikan Rüyası’na yapılan atıflar üzerinden fırsat eşitliği gibi toplumsal bir konuyu, hem de çevresinde dönen onca adaletsizliğe, içinde bulunduğu dezavantajlı duruma ve geçmişten gelen onca ruhsal soruna rağmen savaşmayı tercih eden bir gencin bireyselliğini iyi bir şekilde yansıtabilmesi. Ki bunların yanı sıra göndermeler çıkarılabilecek birçok başka konu var.

banana fish

Animeyi dikkatli izlerseniz size merak uyandırıcı başlıklar veriyor. Ve kendi çerçevesinde onları yoğun ya da hafif bir şekilde işliyor. Kısacası belli gerçeklikler, onların içinde kalmış bir karakter ve çekinceleri olmayan bir kurgu üzerinden bize sunuluyor. Çekinceleri olmayan bir kurgu, çünkü olaylar belirli sıfatlarla etiketlendirilmeden, buna göre bir etik kalıba sokulmadan gösteriliyor.

Puanım 8/10.

Onca övgüye rağmen iki puanı kırmamın sebebi, değinilen şeyler fazla olsa da çoğu noktanın izleyici tarafından anlaşılmasını beklenmesiydi. Güzel bir kurguydu fakat açılabilecek şeyler, kurgu üzerinden çizilebilecek ek yollar kesinlikle yapılandan daha fazlasıydı. Bu sıkıntıdan dolayı izleyecek kişilere önerim ayrıntılar konusunda dikkatli olmaları ve bunlarla ilgili hayal güçlerinin canlanmasına izin vermeleri. Yoksa kaçıracakları güzellikler olacaktır.

Yazıyı bitirmeden önce meraklısı için bir anahtar kelime bırakmak istiyorum: LSD. Anime izlendiğinde aradaki bağlantıyı kurmak pek de zor olmasa gerek. Şimdiden iyi seyirler!

Daha fazla anime incelemesi için tıklayın.

-Yizzie

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir