Liar Uncover The Truth Oyun İncelemesi

Herkese merhaba! Dedektif gibi kanıtlar toplayıp yalancıların maskelerini düşürmek kulağınıza eğlenceli geliyor mu? Eğer geliyorsa, tam size göre bir oyun önerisiyle geldim. Ücretsiz ve çok eğlenceli, sıradan otome oyunlarının kalıplarından kurtulmuş bir Voltage Inc. oyunu: Liar Uncover The Truth .

Liar!” İngilizce olarak Uncover The Truth, Office Deception, Scheming Socialites olarak 3 farklı route içeriyor. Fakat bu yazım sadece ilk route’u içerecek.

Play Store ya da App Store’dan ücretsiz olarak indirebilir, günlük beş bilet hakkınızı kullanarak -oyun içi alım yapmadığınız sürece- hiç ücret ödemeden oyunu tamamlayabilirsiniz. Kullanılan tüm ekran fotoğrafları ve söz edilen karakterler Voltage Inc ’e aittir. Bu oyun hayata karşı bakış açınızı etkileyebilir.

Doubt Usotsuki Otoko wa Dare

Oyunu oynayamayacak kadar sabırsızsanız 2019 yılında çıkan film adaptasyonunu izleyebilirsiniz! Ama sakın “Kim bu Bay Doğru?” diye aratmayın, tüm sürprizi kaçar, benden söylemesi.

Film fragmanı için buraya tıklayın.

Liar Uncover The Truth

  • Oyun Fragmanı

“Kolay kolay kandırılmayacağım. İdeal erkeğim dışarıda bir yerlerde ve ben onu bulacağım! Bu yalancıların hiç şansı yok!”

Fragmana ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Müzik & Seslendirme

Oyun müzikleri genel olarak modunuzu yükseltecek cinsten. Müzikler sayesinde yalanları bulmaya çalışırken MC (My Character; yönettiğimiz karakter) ile birlikte duygudan duyguya atlayabilirsiniz. Japonca seslendirmelerse çok başarılı. Ben daha yeni çıkmışken oynadığım için maalesef çoğu bölümü seslendirmeler olmadan oynadım ama siz inanılmaz uyumlu  seslendirmelerle oynayabilirsiniz.

  • Flört Zamanı Soruları

Otome oyunlarının klasik bölüm geçmek için puan topladığımız mini-oyununu sorular sorarak biraz daha eğlenceli hale getirmişler.

Liar Uncover The Truth

Yine de, aşırı merak ettiğiniz hikayeye devam etmek için puan toplamaya çalışmak biraz sinirlerinizi bozabilir, şimdiden uyarıyorum.

PROLOG

Oyunu daha iyi çözmek ve karakterleri tanımak adına 2 ayrı prolog var. İlkinde oynanışı çözmemiz için 3 yıllık erkek arkadaşımızın bizi aldattığını ortaya çıkarıyor ve itiraf alıyoruz ki merak etmeyin bu bir spoiler değil.

Liar Uncover The Truth
Kanıt topla.
Yalancıyı köşeye sıkıştır!

İkinci prolog ise bir “çöpçatan” partisinde geçiyor, yeni karakterlerimizi tanıyoruz. Bir de… Tesadüfen karşılaştığımız falcı bize bu partide tanıştıklarımızın yalnızca birinin dürüst olduğunu, geri kalanının yalancı olduğunu söylüyor. Bay Doğruyu arayışımız da bu noktada başlıyor.

Kendi ayakları üzerinde durabilen, zeki, çalışkan MC ile birlikte bir dedektif edasıyla kanıtlar toplayıp 9 kişiyi elemeye başlıyoruz. Her bölüm şüpheli birkaç kişi oluyor ,önce şüphelendiğiniz kişiyi doğru seçmelisiniz. Sonra da soracağınız soruları ve kullanacağınız kanıtları…

Bu bir eventten aldığım ekran görüntüsü ama yalancı seçerken de bu ekran geliyor.

Bölüm sonlarında her yalancı tabii ki önce itiraz ediyor, teker teker kanıtları yüzlerine çarpıp sorularımızla köşeye sıkıştırınca nihayet itiraf alıyoruz. Ve yalancımıza -MC’den bir tokat yedirdikten sonra-  veda ediyoruz. Hatta tüm bölümleri bitirince alacağınız özel bölümde herkesin MC’nin tokadının ne kadar sert olduğunu konuşurken Bay Doğrumuzun masum masum neden bahsettiklerini anlamaya çalışması sizi çok eğlendirecek!

Oldu da yanlış kişiyi ya da yanlış kanıtları sundunuz diyelim. Bad ending ’e ulaşır, kötü giden hikayeyi okuduktan sonra seçim aşamasına geri dönersiniz.

Oyunun size verdiği sürede bölümü bitirirseniz bölümün yalancısıyla ilgili 4 ayrı hikaye okuyabilirsiniz.

Liar Uncover The Truth Karakterleri

Her bölüm bir yalancıyı eliyoruz. Eledikten sonra istersek yan 4 hikayeyi açıyoruz, istemezsek devam ediyoruz.

Peki ya sonra?

Doğru kişiye ulaştınız ve doğru kişiden daha çok sevdiğiniz biri yalancı mı çıktı?

Üzülmeyin, sizi de düşünmüşler! Devam hikayelerini oynayabilir ya da çok sevilen karakterlerden oluşan ayrı hikayelere “Lovers Route” sayesinde ulaşabilirsiniz.

Dikkat! Bundan sonrası yalancılar hakkında teker teker spoiler içerecek.

Oyunda Yer Alan Yalancılar

0.SADAKATSİZ

Liar Uncover The Truth

Shizuo Furuya. Başta çok sevimli gelmişti gözüme. MC için de kusursuz erkek arkadaş modeliydi: zeki, yakışıklı, zengin.

Peki ya sadakat?

Ailemiz bizi ziyaret edeceğini söyleyince onu tanıştırmayı ve evliliğe doğru yol almayı bile düşünüyoruz.

Ailemiz arayıp bizim için uygun birini bulduklarını söylediğinde seni savunduğum için pişmanım Shizuo.

Üç yıllık erkek arkadaşımızın 6 ayını bizi aldatarak geçirmesi benim biraz midemi bulandırdı açıkçası. Özrü kabahatinden beter bu karakteri aman diyeyim affetmeyin. Eğer benim gibi yufka yüreğinize söz geçiremez de affetmeye kalkarsanız kalbinizi fena halde kırıyor… Tecrübeyle sabit.

1.Ana Kuzusu

Liar Uncover The Truth

İlk yalancımız yakışıklı futbolcu Shuto Matsuki. Ana kuzusu olmasında ne sorun var ki, demeyin. Eğer ona kanarsanız geceleyin annesiyle birlikte uyumaya alışmanız gerekebilir…  Korkunç.

2.Öfke Kontrol Bozukluğu!

Liar Uncover The Truth

Oysa ki Toya ne kadar tatlı ne kadar nahif duruyor, öyle değil mi?

Kanmayın!

Bir gün size el bile kaldırabilir. Bölüm sonu gerçekler ortaya çıkınca bize tam vuracakken -hem suçlu hem güçlü diye buna diyoruz sanırım- bizi Itaru kurtarıyor neyse ki.

Itaru olmasa da kurtulurduk ama… Teşekkürler yine de!

3.Çılgın Fanboy

Birilerine hayranlık duymak elbette anormal bir şey değil fakat bir kıza sırf hayran olduğu Nanyami adlı pop şarkıcısına benziyor diye takıntılı olmak, onu kaçırıp ondan kişisel Nanyami bebeği yapmaya kalkmak normal değil!

Joe Yazawa biraz fazla “hayran“.  Bşımız belaya girince bize bu defa Kunio yardım elini uzatıyor.

4.Kumar Bağımlısı

Uzak durun Keima’dan. Üniversiteden tanıyor olsanız bile güvenmeyin. Pahalı yemekler ısmarlıyor olsa bile. Ne yazık ki affetmeye kalktım, evet. Siz uyurken evinizi kumar borcuna karşılık verebilir…Ya da daha kötüsü… Sizi vermeye kalkabilir.

Bu yaşandı. Daha fazla söz söylememe gerek yok sanırım.

Yalancıların En Beteri

5.Evli!

Liar Uncover The Truth

Yalancıların en beteri Kunio.

Adı bile sahte. Bir karısı ve çocuğu var. Yaptıklarından pişman değil üstelik. Pes artık dedirtir utanmazlığı insana. Karısını tatlı diliyle tekrar kandırıyor bir de! Yani kötü bir sona ulaşmıyor. Maalesef.

6.Gangster

Haruichi Mamiya.

Bu adam bir çetenin lideri. Bir gün Mamiya ailesi için hapislere düşmek istemiyorsan yaklaşma. Evet, ben yine en fazla ne olabilir, diye düşünerek affetmeye kalktım da oradan biliyorum…

7.Bağımlı…mı?

Yazarımız Kazumi

Bize istediğimiz aşkı yaşatamayacağını açık açık itiraf eden tek kişi. En trajik hikaye buydu sanırım. İlaçlara bağımlı olmakla suçluyoruz, o da gerçekleri anlatıyor .Kalbi tertemiz fakat… Gizemli, ölümcül bir kalp hastalığıyla mücadele ediyor.

8.Dolandırıcı

Azusanın Bay Doğru olmasını beklerken yalancı çıkması beni kahretmişti.

Kalbimi çalman yetmez miydi?

Meğer aşık numarası yapıp evlilik vaadiyle kandırıyor. Sonra da zavallı kadınların her şeyini çalıyormuş. Üstelik buna inanmak onların suçuymuş! Oysa ben seni gerçekten sevmiştim.

Ve…sırada son yalancımız var.  Sotaro mu yoksa Itaru mu?

Nihayet aşk üçgeni vakti geldiğinde aklınızı çok karıştıracaklar. İkilinin bize karşı birden ciddileşmesiyle, romantik adımları ve güzel sözleri birden artıyor.

Sizce hangisi Bay Doğru?

Ben yine her zamanki gibi yanlış tahmin ettim. Dedektifçiliği seviyorum dedim, iyi bir dedektifim demedim…

Daha başlarda oyun bize biraz çıtlatmış arada kalacağımızı…

Hazır mısınız?

9.Boşanmış…

Sotaro Shiga...

Dostum, sana inanmıştım! Bizden önce evlenmişse ne olmuş, demeden önce bizden önce evlendiği kişi hatta kişilerle konuşmakta fayda var. Bu adam tam bir işkolik ve yalnızca yatılı hizmetçiye para vermemek için evlenmek istiyor!

Partide ilk tanıştığımızda yalnızca bize kartını verip çıktığında “ne kadar romantik” diye düşünmüştüm. Hatta onun Bay Doğru olduğunu, bize aşık olduğundan partiye girmeye gerek duymadığını falan sanmıştım. Meğer kartımızda yemek yapabildiğimiz yazdığı için bizi seçmiş.

Ve…şey, bu… Beyaz bir yalandı. Yemek yapamıyoruz. Heheh. En azından bizim yalanımız bizi yanlış kişiden kurtardı!

Gerçekler ortaya dökülünce çok sinirlenmiştim. Ama sonradan anlıyoruz ki o da kendi ailesinde böyle gördüğü için “aile” anlayışı buymuş.

Kim Bu Bay Doğru

10.Bay Doğru…

Itaru Yuikawa!

Sonunda! Bay Doğruya ulaştık. Datamızda tüm yalancıların ve Itarunun hikayesini bulabilirsiniz.

Liar Uncover The Truth

Üstelik ailemizin oyunun başında bizi tanıştırmak istediği kişi kimdi tahmin edin… Itaru!

O bizim için kusursuz biri. (mi?)

Bizimle aynı hobilere bile sahip.

Voltage bilerek mi onu fazla şüpheli gösterdi bilemiyorum ama onu sürekli suçlayan MC’ler biraz utanır mı, tam şu an? (Başta ben.)

Alkolik olduğunu sanıp ciddi ciddi üzerine gittiğimde anladım ki aslında sadece alkole dayanıksızmış. Kanıtlamak için içtikten hemen sonra tatlı tatlı şarkı söylemeye başladı. Zavallı çocuk…

İçtikten sonraysa… Kahkahalara boğuldum. Ve biraz da suçlu hissettim... Fazla masum biri.

Yine de 8 yalancıyı kusursuzca eledik, kolay mı?

Size tavsiyem Itarunun şarkısını dinlemek için bile bir kez olsun yanlış seçim yapıp suçlayın onu. Sabırsızlanıyorsanız, o anın videosunu bırakıyorum. Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Çok güleceksiniz, güvenin bana.

Peki bundan sonra ne olacak?

Bu mükemmel görünen adamın hiç mi yalanı yok?

Belki büyük bir yalanı yok ama… Bir gerçeği saklıyor.

MC’nin ondan ayrılmasına sebep olacak kadar büyük bir gerçek mi?

“Lovers Route” ve “Epilogue” ile hikaye devam ediyor.

“Gerçek beni sevebilir misin?”

Ya da daha önce belirttiğim gibi, Itaruyu sevmediyseniz Haruichi, Kazumi, Azusa ya da Sotaronun “Lovers route’larına” gidebilirsiniz.

Sonuç olarak, Liar Uncover The Truth tadında gizem, macera, komedi içeriyor. Ara sıra hüzünlü şeyler olsa daha çok komediye dayalı olması hoşuma gitti. Kültürlü ve akıllı bir MC ile oynamak inanılmaz keyifliydi. Umarım bu tür oyunların sayısı çoğalır.

Şiddetle öneriyorum!

Daha fazla oyun incelemeleri için buraya tıklayın.

-Daisy

One thought on “Liar Uncover The Truth Oyun İncelemesi

  • 19/03/2021 tarihinde, saat 23:45
    Permalink

    Aslında oyunu daha bitirememistim ama sonuna kadar koca bi gülümsemeyle okudum tutkuyla anlatmıssın resmen;d haftaya gorusuruk
    Not: satoro kalp kalp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir