Nasıl Yazabilirim : Kurgu Yeteneğini Geliştirmek İsteyenler İçin

Nasıl Yazabilirim: Kurgu  Yazma Yeteneğini Geliştirmek İsteyenler İçin İpuçları

Bir kurgu yazarı; romanını, kısa öyküsünü,  taslağını veya diğer anlatı yazılarını tamamlamak için zorlu bir çalışma yaptıktan sonra, hâlâ bir şeylerin eksik olduğunu fark edebilir. Bazen bir hikayeyi bir sonraki seviyeye taşımak için iyileştirme yapmak gerekir, ancak hangi öğeler üzerine çalışılması gerektiğini belirlemek zordur. Neyse ki, yazarların hikayelerinin iyi bir hikaye olmasını sağlamak için kullanabilecekleri birçok teknik var.

Hikaye Nasıl Yazılır

İyi Hikayenin 5 Elementi

İyi bir hikaye yazmanın, bir okuyucunun anlatamayacağı şekilde ilgi çekici bir hikaye oluşturmanın birkaç unsuru vardır:

  • 1. İkna Edici Kurmaca

İyi bir hikaye, öncülün bir vaadini verir ve onu yerine getirmeye çalışır. Bir yazarın, okuyucunun hikâyelerine yatırım yapmasını sağlamak için, anlatıları aracılığıyla riskleri nasıl ortaya koyduğu ve çatışmayı nasıl ördüğü, çok önemlidir. Kurmaca, bir tür tatmin edici sonuçla sonuçlanmalıdır; hikayenin bir devamı olması gerekse bile. Okuyucuya mantıklı gelen bir son, iyi bir hikaye olacaktır.

  • 2. İnandırıcı Karakterler

İnanılabilir karakterlerin, tıpkı gerçek hayattaki insanlar gibi insani kusurları vardır. Karakterlerin kendisi insan olmasa bile, kendi yaşamları ve bakış açıları olan, gerçek insanlar gibi hissederler. Eylemlerinin motivasyonları anlamlıdır ve karakter gelişimi, hayatlarının nasıl kurulduğuna göre ilerler. İyi bir hikaye, empati kurabileceğiniz ve bağ kurabileceğiniz, kendinizle ilişkilendirilebilecek ana karakterlere sahiptir.

Nasıl Yazabilirim

  • 3. Doğal Bir Diyalog

Sohbetler karakterler arasında doğal bir şekilde akar ve asla zorlama veya stilize edilmiş hissettirmez. Karakterler daha çok gerçek insanlar gibi iletişim kurduklarında daha gerçekçi hissettirirler.

Diyalog, döneme uygun olmalı ve bir karakterin geçmişini doğru bir şekilde yansıtmalıdır. Bir karakterin ne söylediği ve nasıl söylediği; nereden geldiklerinden, sosyal sınıflarından, yetiştirilmelerinden ve sayısız diğer faktörlerden etkilenir. Tüm bu faktörlerin kendi karakterleriniz arasında nasıl daha doğal bir diyalog oluşturacağını düşünün.

  • 4. Güçlü Görüntüler

Beş duyuya ve ötesine hitap etmek, okuyucuyu kurgusal bir evrende gerçekten sürükleyici, canlı bir duyusal deneyim yaratabilir. Yazarların zihinsel imgeler yaratmak için her zaman olayların nasıl göründüğünü açıklamalarına gerek yoktur. Bir şeyin sadece nasıl göründüğünü değil tadının, kokusunun, sesinin veya hissinin nasıl olduğunu anlatmak, bir pasajı veya sahneyi canlandırır.

Nasıl Yazabilirim

  • 5. Dengeli Tempo

İyi bir hikaye, anlatısındaki farklı anlar için farklı hızlara ihtiyaç duyar. Yavaş tempodan ve çok az aksiyondan mustarip bir hikaye okuyucuyu sıkacaktır. Aynı zamanda çok fazla eylem veya ilgi bir okuyucuyu yıpratır ve onları aktiviteyle boğar. Bu, özellikle tam bir hikaye anlatmak için sınırlı kelime sayısına sahip olan kısa öykü yazarları için geçerlidir. İyi yazarlar anlatılarının hızını nasıl artıracaklarını bilirler, bu da iyi öykülerle sonuçlanır.

Hikayenizi Geliştirmek için 4 İpucu

Kurgu, ister ilk romanı, ister beşinci en çok satan kitabı olsun, her yazarın yazılarını geliştirmek için geçirmesi gereken yazma sürecidir. Edebi kurgunun en başarılı yazarları bile, onu daha iyi hale getirmenin yollarını araken kendi yazılarını titizlikle taradılar.

Nasıl Yazabilirim

Amacınız ister kısa bir hikaye, ister iyi bir kitap yazmak olsun, aşağıdaki yazma ipuçları her kurgu yazarının yazılarını geliştirmesine ve daha iyi hikayeler üretmesine yardımcı olabilir:

  • Yeni Gözlerle Bakın

Öykü yazmaya biraz ara verip daha sonra geri dönmek, size içeriğiniz ve öykü yapınız hakkında yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Çalışmanızı başkalarının okuması ve tarafsız geri dönütte bulunması, gerekli iyileştirmeleri bulmanıza yardımcı olabilir.

  • Katmanlar Ekleyin

İyi yazarlar, bir karakterin yaşadıklarını beş duyusuyla anlatırlar, ancak iyi bir hikaye, bir karakterin gerçekte nasıl hissettiğine iner. Sayfadaki karakterlerin düşüncelerini ortaya çıkarabilirsiniz, ancak daha iyi bir yol da bir karakterin vücut dilini incelemektir. Bir karakterin ne söylediği ve vücutlarının sahnede nasıl davrandığı, daha derin duygusal sorunları ortaya çıkarabilir ve onlara daha fazla karmaşıklık katabilir. Örneğin, bir kadın kocasına onu sevdiğini söyler ama elini tutmaya çalıştığında irkilir. Bu, bu karakterler arasında daha derin bir çatışmaya işaret eder ve okuyucunun daha fazlasını öğrenmek için ilgisini çeker.

  • Kusurları Kucaklayın

Hikaye için yeri olmayan karakterleri çok mükemmel yapmak onu iyi bir hikaye yapmaz. Harika romanlardaki en harika karakterler, onları hiçbir zaman tamamen değiştirmese bile, hala öğrenmeleri gereken bir şeye sahiptir. Kendi hikayenizdeki karakterlere daha gerçekçi nitelikler vermek, onları daha canlı ve ilginç bir şekilde hayata geçirecektir.

  • Yalnızca Önemli Olan Sahneleri Tutun

Belirli bir sahne komik bir arka plan içerebilir veya yazma becerilerinizi sergileyebilir, ancak hikayelerinize veya karakter gelişiminize anlamlı bir şekilde katkıda bulunmayan sahneler, hikayenizin ritmini kesintiye uğratır ve hikayenizin gecikmesine neden olur. Gereksiz ayrıntıları ve anları kesmek, hikayenizi düzene sokabilir ve kurgu yazınızı genel olarak geliştirebilir.

-Kaito

Nasıl Yazabilirim , Kurgu yazmak yayın sonu.

Kaitonun bir önceki yayını: Kediler Neden Mırlar

Nasıl Yazabilirim metni masterclass.com adresinden çevrilerek alınmıştır. Orijinal metin için adrese gidiniz.

 

Kaito

Kaito

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Umarım okuduklarınızdan memnun kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir