Gangsta Anime Konusu ve Yorumu : Bitmemiş Bir Anime

Gangsta Anime Hakkında Genel Bilgiler

  • Yönetmenler: Kōichi Hatsumi, Shūkō Murase
  • Stüdyo: Manglobe
  • Tür: Mafya, Gerilim, Aksiyon
  • Yapım Yılı: 2015
  • Bölüm Sayısı: 12
  • Anime Puanı: 7.3

Öncelikle belirtmem gerekiyor ki bu seri yetişkinlere yönelik ve -görece- az da olsa rahatsız edici içeriğe sahip.

Anime, Ergastulum adındaki kurmaca şehirde geçiyor. Şehrin kontrolü 4 büyük ailede ve bunlar işleri gereği her türlü pis işi yapıyorlar. Polislerle de bağlantıları olan aileler işledikleri suçları kolayca örtbas edebiliyorlar. Şehrin sadece yöneticileri değil tamamen kendisi de sorunlu hale gelmiş dört bir yanından ayrı suç akıyor.

İçinde bulunulan durum neticesinde varlıklıları korumak, normal insanların gücünün yetmeyeceği şeylerin yapılması, infaz gibi işleri yapmaları için kullanılan “Twilight” isminde insanüstü güçteki kişiler yetiştiriliyor. Bu kişiler yaşamak için dahi onların yaşam süresini kısıtlayan -ortalama 30 sene- tabiri caizse kendilerini yavaşça öldüren celebrer adındaki ilaca ihtiyaç duymaktadırlar.

Bir twilight gücü, sağlık durumu gibi olgular sonucunda günlük belirli dozda uyarıcı ve alınan uyarıcıya bağlı olarak da yatıştırıcı madde alıyorlar. Küçüklüklerinden beri zulüm görüyorlar, önemli kişilerin korunumu adına alınıp satılıyor, yaşı fark etmeksizin terör olaylarında caydırıcı ve yok edici güç olarak kullanılıyorlar.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Gangsta Konusu

Ana karakterlerimiz Worick ve Nicolas , Ergastulum şehrinde yaşayan handymanlerdir. Peki handyman nedir, handyman mafya dünyasında bir gruba bağlı olabileceği gibi bağımsız da çalışabilen, para karşılığı her türlü işi yapan insanlara verilen isimdir.

Hikaye ikilimizin şehirdeki küçük bir çeteyi yok etmek üzerine bir görev almaları ile başlar. Fakat zamanla şehirde hali hazırda bulunan twilight karşıtlarının tekrar harekete geçmesi, yönetimdeki dengelerin değiştirilmeye çalışılması gibi nedenlerle her kesimin kendini içinde bulduğu bir kaos ortamına dönüşür. Gangsta anime konusu bu şekildeydi.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Karakterler Hakkında Bilgiler

  • Worick ; Yaşadığı olaylar sonucunda 13 yaşından beri jigololuk yapıyor ve bunun ana işi olarak görüyor, yer yer aşırı sert olsa da çoğunlukla daha rahat takılan birisi. Hipertemezi -hafızanın normale göre çok daha güçlü olma durumu- hastalığından mustarip olup hastalığını kendi yararına kullanıyor. Yanında kendini korumak için sürekli bir tabanca taşıyor.

  • Nicolas ; Twilightlardan biri olan Nicolas Worick’e göre oldukça sert ve gözü kara birisi. Nicolas sağır ve bundan dolayı konuşamıyor. Çok nadir olarak konuşsa da doğal olarak dedikleri çok zor anlaşılıyor ve sert mizacı ile birleşince düşmanlar açısından korkutucu bir hal alıyor.

gangsta anime

Animenin çoğu yerinde işaret dili kullanıyor ancak sağır olmasına rağmen karşısındaki kişi ağzını saklamazsa çok rahat bir şekilde ne dediğini anlayabiliyor. Şehirde twilightları tedavi eden tek doktor olan Theo’nun kliniğinde hemşire olarak çalışan Nina ile çok iyi anlaşıyor. Savaşırken bir katana kullanıyor.

Gangsta Anime İncelemesi

Kendi düşüncelerimi belirtmeden önce animenin neden bitmediğine değinmek istiyorum. 2015 senesinde anime yayınlanıyorken yapımcı stüdyo zor günler geçiriyordu. Yaşadıkları zorluğun ardından böyle güzel bir seri daha yarısındayken iflas ediyorlar ve yapım tamamlanamıyor. Manga devam ettiği için izleyenler olarak biz başka bir stüdyo ile devam etmelerini bekliyoruz fakat olayın üstünden 5.5 sene geçmişken bile ses soluk yok. Bu kadar süre geçtikten sonra da devamının geleceğini sanmıyorum.

Gangsta Anime konusunun en kilit noktası denebilecek yerinde kesiliyor buna rağmen olduğu hali ile bile izlenebilecek bir yapım. Ben izledikten sonra mangasını okumaya devam ettim ve o şekilde de oldukça kaliteli vakit geçirmemi sağladı.

Mangayı okurken elimde olmasını çok istedim fakat manga biriktirenler için kötü haber -bu durum beni gerçekten kahrediyor- manganın Türkçe olarak sadece bir cildi var ve geri kalanına İngilizce olarak ulaşabiliyoruz ancak bu ciltlerin bir tanesine denk gelen meblağ çok fazla.

Gangsta Çizimleri

Çizimler animeye o karanlık havasını sağlayan yegane şey ve cidden tam olması gerektiği gibi hissettiriyor. Karakter tasarımları bir ikisi hariç oldukça güzel. Ayrı tuttuklarım özgünlükten uzak ve başka animelerde benzerlerini defalarca gördüğümüz tipler. Stüdyo son demlerini vermesine rağmen basite kaçmamış ve oldukça güzel bir iş ortaya koymuş.

Gangsta Müzikleri

Animenin açılış müziğini pek sevmesem de kapanış ve bölüm içlerinde çalan müzikler kulağa hoş geliyor. Dramatik sahnelerde iyi yedirilmişler ve sırıtmıyor. Dediğim gibi tek fire açılış şarkısı olmuş fakat öyle berbat bir şey değil sadece ben bir türlü ısınamadım.

Sona doğru yaklaşırken düşüncelerimi şöyle toparlayayım. İlerde 2. sezonu gelir mi bilinmez ancak kendi evreninde hali hazırda trajedi dolu olan bu yetmezmiş gibi maalesef gerçekte de bir trajediye kurban giden yarım kalmış animemize bir şans vermeli ve kesinlikle mangasını da okumalısınız.

Anime açılış ve kapanışları çıkardığımızda 4 saatlik bir deneyim sunuyor ve bana kalırsa bu süreye değen bir yapım. Yaşadığı talihsizlik ile kalbimde farklı bir yer edinmiş olan Gangsta incelememin sonuna geliyorum. Bu haftalık bu kadar.  Şimdiden izleyecek olanlara iyi seyirler, sağlıcakla kalın.

-KlopX

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir