Not Alma Teknikleri : Kitap Okurken Not Almak

Kitap okurken not almak kimimize zor gelir, çünkü okurken dikkati dağıttığını düşünürüz ya da üşeniriz. Ama aslında o kadar çok faydası var ki… Bu yazı sayesinde hem not alma teknikleri ‘ni hem de not almanın faydalarını öğrenebilirsiniz! Keyifli okumalar…

not almak

Okuyunca bilgileri otomatik olarak öğrenmiş sayılmazsınız.

Az önce okuduğunuz bir şeyin %100’ünü hatırlamamak normaldir ama eğer %90’ını hatırlamak istiyorsanız, (daha çok kurgusal olmayan kitaplar için geçerli) karşılaştığınız fikirlerle ilgili düşüncelerinizi aktif ve bilinçli bir şekilde derinleştirmelisiniz.

Eğer okuduklarınızı hayata geçirmek istiyorsanız not almak, okuduklarınızı hatırlamanın en iyi yoludur. Şimdiye kadar hayatınıza geçirebileceğinizi düşündüğünüz bir kitap bölümü okudunuz mu? Ama büyük ihtimalle yapılacak şeylerinizin arasında kaybolup gitmiştir, değil mi?

Geçici hafızanızdaki neredeyse her şey unutulur ve uzun vadede kullanılamaz. Tabii ki eğer bu süreci durdurmaz ve bunları kalıcı hafızanıza aktarmazsanız…

Araştırmalar, kitaptaki önemli şeylerin özetini çıkarmanın anlamayı artırdığını gösteriyor. Okurken not almak, yazarın fikirleriyle derinden bağlantı kurmanızı sağlar. Ve bu bilgileri her zaman biriktirmenize ve saklanmanıza yardım eder.

Net bir hedef, okumayı daha etkili bir hale getirir.

not almak

Eğlenmek, kendinizi geliştirmek, daha hızlı öğrenmek, bilgi almak ya da zekâ seviyenizi ilerletmek için okuyor olabilirsiniz.

“Not alma tekniğinin başlangıç noktası, okumaya çalıştığınız şeyin bir amacı olmasıdır. Mesela ilk olarak, neden bunu okuyorsunuz? Neden not almaya çalışıyorsunuz? Neyi başarmayı umuyorsunuz?” der Scott Young.

Not almak, okumayı bir görev haline getirir- en iyi fikirleri yakalamaya çalışın ve yüzlerce sayfa arasından onları ayıklayarak hayata geçirin.

Bazı insanlar not almanın okuma akışını bozduğunu ve anlamayı azalttığını iddia eder. Bu işin hilesi farklı yöntemleri deneyip, sizin için en uygununu seçip uygulamaktır. Bu hem dikkatinizi vermenizi hem de daha hızlı öğrenmenizi sağlar. Bir not alma sistemi konsantre olmanızı çok daha kolaylaştırabilir.

Not Alma Teknikleri

Okurken nasıl not alınır?

Birkaç popüler not alma tekniği : Notları kenara yazmak, cümlelerin altını çizmek, önemli şeyleri daire içine almak, anahtar söz ve söz öbeklerini fosforlu kalemle kalemle vurgulamak, yapışkan not kâğıtlarını kullanmak, her bölümün ana fikrini yazmak için not kartları tutmak, sadece kitap özetleri için defter tutmak…

Eğer uygulama tabanlı notları kullanıyorsanız yine de düşüncelerinizi, anahtar kelimeleri, özetleri kaydedebilir ve düzenleyebilirsiniz. Her kitaptaki fikirleri ayrı notlar halinde düzenleyebilir, farklı renklerle istediğiniz kısımları vurgulama işlevi ile renklendirebilirsiniz.

Eğer amacınız bir kitaptaki fikirleri iyice anlamak ve hatırlamak ise çalışmalar gidilecek yolun kâğıtlar olduğunu gösteriyor.

Kitap okumak, öğrenmenin en iyi yoludur. Eğer amacınız okuduklarınızı sonra kullanmak için hatırlamak ise kendi belirlediğiniz yol ile not almalısınız. Fakat okumayı bölmek istemiyorsanız, fosforlu kalemler ile vurgulamak ve fikirleri aşağıya not almak en iyi yoldur. Bu beyninizi aktif olarak meşgul etmez ve sizi okuma zevkinizden uzun süre alıkoymaz.

Bu aynı zamanda harcadığınız zamanı ve not alırken kullandığınız enerjiyi azaltır, anlama ve okuma becerilerini artırır. Amaç, o sırada istediklerinizi hatırlayabilmeniz için gelecekteki benliğinize birkaç ipucu vermektir. İyi not alma öncelikle odağınızı geliştirmeli, ancak sonrasında gözden geçirilecek belge olmalıdır.

Not almak fikirlerinizi organize etmenize yardım eder, okuduğunuz şey hakkında daha iyi ve dikkatli düşünmenizi ve daha iyi sonuçlar çıkarmanızı sağlar.

“Önemli fikirleri not almakta geliştikçe bu notları büyük fikirler hatta makaleler halinde düzenleyebileceksiniz” der Nat Eliason.

Favori kişisel gelişim kitabınızda okuduğunuz fikirleri hatırlamak sizin için önemliyse ve kendi fikirlerinize sahip olmayı önemsiyorsanız not almayı unutmayın.

Okurken not almak sıkıcı bir şey olmak zorunda değil. Bu süreçten yararlanmak için hedeflerinizin ne olduğunu ve sizin için neyin uygun olduğunu düşünün. Çünkü okumak size zevkli bir deneyim yaşatıyorsa fayda sağlar.

                                                                                                            -Sura

 

Eğer ‘Şura iyi güzel anlatmışsın ama ben kitap bile okumuyorum/okuyamıyorum ki!’ diyorsanız geçen haftaki kitap okuma alışkanlığı konulu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Metnin orijinali için medium.com adresine gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir