Paprika Konusu ve Anime Film İncelemesi

Selamlar, mükemmel bir film / anime önermeye geldim: Paprika

Eminim ki bir çoğunuz ‘Başlangıç’ (Inception) filmini izlemişsinizdir, hani beyin yakan Christopher Nolan filmi. İşte onun fikir babası aslında Japon bir abimiz. Ve Başlangıç filmine adeta ilham olmaktan çıkmış direkt karbon kağıdı olarak iş görmüş. Çünkü iki filmi de izlemiş olanlar birebir sahneleri açıkça fark edeceklerdir. 

Her neyse, bahsettiğim film yönetmenliğini Satoshi Kon‘un yaptığıPaprika ’ bilim kurgu ve macera olarak kategorilendirilmiş olsa da asla kalıplara sığmayacak bir film. 

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Paprika Konusu

Anime, rüyalara internetteki gibi bir ağ oluşturarak gezinmeye imkan veren bir teknolojinin olduğu bir dünyada geçiyor. Bu buluş ortadan gizemli bir şekilde kaybolur ve insanların bütün rüyalarının ortaya dökülmesi ile düş ile gerçek arasındaki o sınır kalkar. Ve git gide dünyaya bir kaos hakim olur. Bütün bu karmaşayı ise durdurabilecek tek bir kişi vardır: genç terapist Paprika

Anime rüyaları, bilinçaltını vs konu edindiği için bazı absürtlükler gözünüze çarpacaktır. Herkesin bilinç altındaki en çarpık ve tuhaf durumları dışa vurduğu bir alemde, bazı absürt sahnelerin olması zaten gerekirdi de diye düşünüyorum. Bunlar dışında da insanların bilinçaltı karmaşaları, toplum olarak her türlü teknolojinin cılkını çıkarmak konusundaki yeteneğimiz ve bunlara bağlı komplike olaylar çok iyi işlenmiş. Olaylar oldukça iç içe ve karmaşık, sakin bir kafayla dikkatinizi vererek izlenilmesi gerekiyor. İzlerken beynim yandı diyebilirim.

Paprika Anime İncelemesi

  • Karakter İncelemesi

Filmin en kilit karakterlerinden biri olan Dr. Chiba ilk bakışta soğuk tavırları ile göze çarpıyor. Chiba’ nın insanlarla arasına koyduğu sınırlar, aslında belli etmekten çekindiği duygularını gizleme amacı taşıyor. Sımsıkı topladığı saçlarından klasik giyim tarzına kadar sahip olduğu her şey onun bu tavrını tamamlıyor.

Kendi gerçek dünyadaki benliğinin rüyalar alemindeki yansıması olan Paprika ise Chiba’ nın aksine sevecen ve neşeli tavrıyla herkesin sevgisini kazanmayı başarıyor. Bu anlamda Paprika, Chiba’ nın alt benliğinin bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Chiba’ nın sakladığı her duygunun karşılığı ayna yansımalarında beliren Paprika ’yla değişiyor. Film boyu süregelen bu karşıtlar karmaşası sonlara doğru iki benliğin karşı karşıya gelişiyle alevleniyor.

Paprika

Dr. Seijiro ise ekibin şefi yani bir anlamda temel taşı olan terapist, yaşamını tekerlekli sandalye ile sürdüren bir engelli. Kendisi diğerlerinin araştırma çabalarına karşılık beyin takımının kaptanı olarak görevini sürdürmekte. Ancak kararlarına saygı duyulan biri olmasına rağmen sahip olduklarından çok daha fazlasını istemesi olayların gidişatını bambaşka bir yöne çekiyor. Tekerlekli sandalyeye bağlı olarak devam ettiği bu hayatta yürüme yetisi yerine geçebilecek bir başarıyı elde etmek istiyor. Bunun yolu da düşündüğünüzden çok daha fazlasını içeren rüyalardan geçiyor.

Kelebeğin Sembolik Anlamı

Film boyunca sizi takip eden mavi kelebekler dikkatinizden kaçmayacaktır. Kelebeklerle ilgili anlatılagelen iki olay vardır. Biri MÖ 4. yy.’da Çin’de, diğeri de 1992’de Bosna’da yaşanmış olaylardır. Ve bu iki yaşanmışlığın ortak noktaları kelebekler ve savaştır.

Çin’in Beylikler Döneminde yaşamış bir filozof olan Zhuangzi, Taoizm felsefesi üzerine yazdığı ve kendisiyle aynı adı taşıyan kitabında şu hikayeyi anlatır:

En sevdiğim yerlerden birine gittim, bir ağacın altına. Orada oturdum, uyuyakaldım ve bir rüya gördüm. Rüyamda, kendimi bir tarlanın üzerinde uçarken buldum. Arkama baktım ve kanatlarım olduğunu gördüm. Geniş ve güzeldiler, hızla çarpıyorlardı.  Bir kelebeğe dönüşmüştüm!

Bu rüyadaki her şey  bana gerçek geliyordu. Çok geçmeden kim olduğumu, Zhuangzi olduğumu bile unuttum. Sadece basit bir kelebektim, başka hiçbir şey değil. Sonra yavaş yavaş, uyandım ve fark ettim ki ben yine Zhuangzi’ydim. İşte bu kafamı karıştırıyor.

Ya şimdi rüya görüyorsam? Seninle şu an sohbet ediyor olmamız da her açıdan gerçek gibi görünüyor. Ama rüyam da ayı şeklindeydi. Bir kelebek olduğu rüyasını gören Zhuangzi olduğumu düşündüm. Ama ya ben bir kelebeksem, o zaman şu an Zhuangzi olduğu rüyasını gören kim?”

Kayıp Mezarlar

Diğer anekdot da şöyle: Bosna ve Kosova’daki katliamlarda öldürülen sivillerin gömüldüğü toplu mezarların yeri bilinmiyordu ki pek çoğu hala bilinmiyor. Anlatılanlara göre toplu mezarların saklanmasında oldukça büyük titizlik gösterilmiş. Mezarlar hem derin kazılmış hem de üstü kapatıldıktan sonra çevrenin doğal bitki örtüsüne uygun olarak yeşillendirilmiş.

Bugüne kadar toplu mezar bulma işiyle ilgilenenlerin kullandıkları yöntemler (uydu resimleri vb) bu yüzden pek işe yaramamış. Mevcut coğrafyada bulunan toplu mezarların belli bölgelerinde kelebek nüfusunda ciddi artışlar gözlemlenmiş.

Bu bölgeleri inceleyen uzmanlar, bitki örtüsünde de alışılmadık bir zenginleşme keşfetmişler. Toplu mezarlara gömülen insanlar toprağa karıştıkça toprağın besleyiciliğini artırmışlar ve bu da bölgede bulunan misk otu ya da yavşan otu olarak bildiğimiz bitkinin (artemisia vulgaris) coşup fışkırmasına ve artan besin miktarına paralel olarak da sadece bu bitki ile beslenen mavi kelebeklerin nüfusunun artmasına neden olmuş.  Bunun nasıl olduğunu anlamak için araştırma yapılırken bu yerlerin altındaki toplu mezarlara ulaşmışlar.

Not: Kullanılan müzikler de oldukça başarılı. İzlediğiniz sahneye artı etki yaptığını hissediyorsunuz. Hem çizimleri hem de müzikleri açısından oldukça kaliteli bir yapım. Okuduğunuz için teşekkürler. Görüşmek üzere.

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın

-Özlem

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir