Perfect Blue Konusu ve Anime Film İncelemesi

Perfect Blue Konusu ve Anime İncelemesi

Bugün size insanın kafasını allak bullak eden bir film önerisiyle geliyorum. Satoshi Kon’un Perfect Blue ‘su.

Yönetmenin ilk yapıtı olmakla birlikte görsel açıdan pek doyurucu bir film. Çizimlerin göze güzel gelmesinin yanı sıra renklerin, verilmek istenen mesaja hizmet edecek şekilde, oldukça profesyonel bir kullanımı söz konusu. Hatta öyle ki, insanların yalnızca bu noktaya dair ayrıntılı analizler yaptığını bile görebilirsiniz.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Perfect Blue Konusu

Sözü çok uzatmadan konusuna gelirsek Mima adlı bir şarkıcı ile karşılaşırız. Kendisi uzun bir süre boyunca üç kişilik bir kız grubunun üyesi olarak sektörde bulunmuştur. İşinde oldukça başarılı olan Mima, aniden gruptan ayrılıp oyunculuk yapma kararı alır. Film, tam da bunu açıklayacağı konser sahnesiyle başlar.

Senelerdir şarkıcılık yapan Mima, oyuncu olmayı istiyor olsa da bu değişim onu sarsar. Yakınındaki insanlar da onun bu tercihi yapmasını istemediklerinden bu noktada kendine pek bir destek bulamaz. Yaşadığı kimlik bunalımıyla yalnız başına mücadele etmek zorundadır.  İş bununla da kalmaz. Özellikle belli yapımlarda yol almaya başlamasından itibaren, onun seçimini kabullenemeyen takıntılı bir hayranı ortaya çıkar. Bununla birlikte durum daha da karmaşık ve korkutucu bir hal alacaktır.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Perfect Blue Yorumu

Konuyu özetlediğimizde anlaşılması kolay gibi görünse de film esnasında gerçekçiliği arttırmak adına kullanılan belli tekniklerden ötürü kurguyu takip etmek zor olabilir. Buna rağmen oldukça keyifli bir ekran deneyimi olacağını düşünüyorum.

perfect blue anime izle

Sahneler arasındaki geçişler çok doğal bir şekilde yapıldığından anlaması zor olsa bile filmin içinde gibi hissedeceksiniz. Sanki tüm o karmaşayı siz yaşıyormuşsunuz gibi.  Verdiğiniz bir buçuk saatte, psikolojik açıdan gözlemlenmeye değer birçok şeyle karşılaşacaksınız.

  • Puanım 8/10.

Genel anlamda etkileyici bulsam da kurguyu anlamakta zorlandığım anları unutamıyorum. Bundan dolayı iki puanı kırdım. Sanki teknikleri güzel kullanmak adına feda edilmişti seyircinin olayları anlaması. Bu karmaşa filme büyüleyici bir hava katsa da iki noktayı kesiştirmenin bir yolu yok mudur diye düşünmeden edemedim.

İçinde sert sahneler bulunması ve seyircinin genel olarak gergin bir bekleyişle geçirdiği bir izleme süreci olduğundan hassas kişilere önermiyorum. Bu uyarıyı ciddiyetle yapmakta fayda var. Zira gerçekten rahatsız edici diyebileceğimiz sahneler mevcut.

Psikolojik bir yapım olduğundan ve durumu yansıtma amacı güdüldüğünden bir nokta yapılması zaruriyet diyebileceğimiz bir şey bu ancak seyircilerin seçerken dikkatli olması gerekiyor. Son olarak Perfect Blue yüzünden yaşadığınız karmaşayı size en faydalı olacak şekilde atlatmanızı diliyor ve iyi seyirler diyorum!

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın

-Yizzie

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir