Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri – Kilo Alamamak

Sağlıklı Kilo Alma ; Kilo Alamamak ; Kilo Almak için Ne Yapmalıyım

Çağımızın hastalıklarından biri olan obezite, insan sağlığını her yönden tehdit etmektedir. Kilo konusunda obeziteye doğru ilerlememek için insanların çoğunlukla araştırdığı konu, kilo vermek üzerinedir.

Ancak bilinmelidir ki obezite kadar tehdit edici bir sağlık sorunu daha varsa bu da zayıflıktır. Zayıflık , aynı obezite gibi farklı yönlerle ele alınabilir. Başta psikolojik ve fizyolojik olmak üzere bir çok yönünü konuşabiliriz.

Sağlıklı Kilo Alma

Kilo almak isteyen, bu sorun ile mücadele eden insanlar, çoğu zaman anlamsız bir tepki görebiliyor toplumdan. Bunun nedeni bir yerde de günümüz güzellik algısı ile bağdaşıyor.

“Zayıf olan, ince olan güzeldir.”

Hayır herkes güzeldir. Bu nedenle ölçek güzellik olmamalı, sağlık olmalı.

Umarım bir gün sağlıklı olmak da moda olur. Neyse ki yavaş yavaş bu algı değişmeye başladı.

Ya da;

“Çok zayıfsın kilo al biraz.”

Daha saymaya devam etsek yayına hiç başlayamayız.

Öte yandan tamamen sağlığın ötesinde, insanlar kendilerini zayıf buldukları için de kilo almak isteyebilir. Her şey normalken de bunu yapmak isteyebilirler. Bu kimsenin sorgulayabileceği bir şey değil.

Bloğun kurucusu ve yazarlarından olan Jaze’nin kilo almak üzerine sorunlar yaşadığından bir süredir haberdardım. Çevremde de aynı sorunla baş etmeye çalışan insanları da fark edince bu konu ile ilgili araştırma yapmak ve bloğa bir yayın yazmak benim için şart olmuştu.

Bu yayında zayıf olmaktan ve Sağlıklı Kilo Alma yollarından bahsedeceğim.

Sağlıklı Kilo Almak

Zayıf olmak ne anlama geliyor?

Zayıf olmak, beden kitle indeksinin (BKİ) 18.5’un altında olması olarak tanımlanır. Bu rakam, optimal sağlık için göz önüne alınan bir ölçektir.

Sağlıklı Kilo Alma

Yani demem o ki insanlar tarafından zayıf olarak nitelenseniz de BKİ’niz 18.5’un üstündeyse normalsinizdir. BKİ sınıflamasına göre bu böyledir.

Sizde BKİ’nizi hesaplamak istiyorsanız tek yapmanız gereken kilonuzu boyunuzun metre cinsinden (158 cm= 1.58m) karesine bölmektir. Yani aşağıdaki gibi;

Sağlıklı Kilo Almak

Ancak BKİ, sizin kas kütlenizi hesaba katan bir ölçek değildir. Bunu da belirtmeliyim.

Bilinen bir yanlışı daha bertaraf etmek istiyorum ki, zayıf olan her insan sağlıksız değildir, ya da zayıf olmak sizin hastalıklara açık olduğunuzu göstermez. Bunlar ancak tetkikler ile anlaşılabilir.

Zayıf olmanız takviyeye ihtiyacınız olduğunu göstermez. Obez insanlarda beslenme ve fizyolojik özellikleri yüzünden takviyeye ihtiyaç duyabilirler. Çok zayıf bulduğunuz insanların ise sağlık durumu gayet yerinde ve yeterli olabilir. Bunun anlaşılabilmesi de tetkiklere dayanır.

kilo alamamak

Tüm bunlardan sonra BKİ’de zayıf sınıfında bulunan kişileri bekleyen bazı riskler mevcuttur. Bağışıklık sisteminiz kısa devre yapabilir, enfeksiyonlara açık hale gelebilir, osteoporoz gelişme ve doğurganlık gibi fonksiyonlarınızda sorunlar meydana gelebilir.

Yapılan bir araştırmaya göre düşük kilo, erkeklerin %140, kadınların %100 erken ölüm riski ile ilişkilendirilen bir sağlık sorunu imiş. Aynı çalışmada, obezitenin ise %50 erken ölüm riskini taşıdığı ön görülmüş.

Bunun şakası yok.

Bu başlık altında bir konuda sizleri uyarmak istiyorum. Ortada hiçbir neden yokken, yani diyet veya egzersiz uygulamıyorken, stresli günler geçirmiyorken verdiğiniz kilolar masum olmayabilir. Bu durumdan şikayetçi iseniz, mutlaka bir hekime başvurmanızı öneririm, altından beklenmedik sağlık sorunları çıkabilir.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalı

Sağlıklı kilo alma için doğru yöntemler uygulamak çok önemlidir.

Asitli içecekler ve hamur işi yiyecekler tüketmeniz kilo almanıza yardımcı olabilir mesela. Kilo alma sürecinizi bu tip yiyecekler ile sürdürmek istiyorsanız bilmelisiniz ki kilo alacaksınız evet. Nur topu gibi bir sağlıksız göbek yağlarınız olacak.

Sağlıklı yollarla kilo almak

Sağlıklı yollarla kilo almanız sağlıksız göbek yağlarının yerine dengeli kas kütlesi ve sadece deri altı yağ dokusuna sahip olmanızı sağlayacaktır. Kilo almanın bile sağlıklı olanı makbuldür. Ha azcık göbeğim olsun diyorsanız dediğim gibi gazoz poğaça ile kilo almak gayet mümkün.

Kalori

kilo almamak

Vücudunuzun normal bir günde tükettiği kaloriden daha fazlasını tüketmelisiniz. Yani günlük kalori alımınızı arttırmalısınız.

İnternette birçok kalori hesaplama siteleri mevcut. Bunları kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz sizin için iyi olacaktır.

Mesela ilk baş bir gün içinde yediğiniz içtiğiniz her şeyi detaylarıyla not ederek başlayabilirsiniz. Gün sonunda kalori hesaplaması yapın. Tüm gün ne kadar kalori aldığınızı bir yere not edin. Bu sizin ölçeğiniz olsun. Ertesi günü ise bir önceki gün tükettiğiniz kalorilerin üzerine 300-500 fazlasını hedefleyin.

Ancak şunu da belirteyim ki kalori hesaplayıcılar her besinin kalori miktarını tahmini olarak hesaplamaktadır.

Protein

kilo almamak

Sağlıklı kilo almada en önemli besin maddesi proteinlerdir. Kas, proteinden yapılır. Proteinin olmadığı fazla kaloriye sahip besinler ile beslenmek kas yerine vücut yağına dönüşmektedir.

Yapılan  bir araştırma yüksek proteinli diyet, fazladan alınmış kalorilerin çoğunun kasa dönüşmesine sebep olduğunu göstermiş.

Ancak protein, kilo alma konusunda bir yandan iki ucu keskin bir değnek gibidir. Kas oluşumunuzu olumlu yönde etkilerken bir yandan da doyurucu ve iştahı önemli ölçüde azaltır. Bu özelliği sayesinde kilo alımınız kolay olmayacaktır. Dengeli beslenmek, her şeyde olduğu gibi kilo alımında da ön planda olması gerekendir.

Sos ve Baharatlar

kilo almamak

Sos ve baharatlar yemeklere lezzet katan bileşenlerdir. Yediğiniz öğünlerde çeşitli çeşniler kullanmanız öğününüzü daha lezzetli hale getirip daha çok yemek isteğinizi kamçılayabilir.

Bol kalori İçeren Besinler

kilo almamak

Fındık, badem, ceviz, yer fıstığı, kuru meyveler, yüksek yağlı oranına sahip süt, sızma zeytinyağı, avokado yağı, yulaf, esmer pirinç , tavuk, sığır eti, kuzu eti, patates, bitter çikolata, avokado, fıstık ezmesi, hindistan cevizi sütü, granola…

Bu yiyecekler bol kalori içerir. Doyurucudur. Azıcık bile yeseniz kendinizi çabucak tok hissedebilirsiniz. Bu yiyeceklerden aldığınız kalorileri olabildiğince maksimuma çıkarmanız kilo alımınızı kolaylaştıracaktır.

Egzersiz

Fazla alınan kalorilerin kolayca yağ molekülüne dönüştüğünü söylemiştim. Sağlıklı bir biçimde kilo almak istiyorsanız, fazla kalorilerinizi egzersiz sayesinde kasa dönüştürebilirsiniz. Eğer tıbbi olarak bir sakıncası yoksa, ağırlık kaldırmak bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Yöntemlerle Kilo Almak İçin 7 İpucu

1) Yemeklerden önce su içmeyin. Yemekten önce su içmek daha çok kilo vermek isteyen bireylere önerilen bir yöntemdir. Eğer amacınız kilo almak ise, bunu uygulamanız hedefinize ulaşmanızı zorlaştırabilir, kolayca doymanızı sağlar. Bu şekilde de, uygulanması amaçlanan yüksek kalori alımını zorlaşır.

2) Öğünlerinizi sıklaştırabilirsiniz. Özellikle yatmadan önce bir şeyler atıştırabilirsiniz.

3) Susuzluğunuzu gidermek için su yerine kimi zaman tam yağlı süt içmeye çalışabilirsiniz. Böylelikle hem kalori alımınızı arttırabilirsiniz, hem de yüksek kaliteli protein almış olursunuz.

4) Öğünlerinizde daha büyük tabaklar kullanın. Küçük tabakta yemek yemek otomatik olarak az yemenize neden olacaktır. Fazla kalori alma hedefiniz başarısızlık ile sonuçlanabilir.

5) İçtiğiniz kahveye krema ekleyebilirsiniz. Kalori alımınızı arttırmanızın basit bir yoludur bu da.

6) Kaliteli uyku kas gelişimi için çok önemlidir. Kendinize bir uyku düzeni oturtmalısınız bunun için.

7) Yapılan birçok araştırmada sigara içenlerin içmeyenlere göre daha zayıf olduğu görülmüştür. Sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız, böylelikle yemeklerin üzerine daha çok düşebilirsiniz.

kilo almamak

Kilo almak vermek kadar zordur. Her ikisi için ise yapılan uygulamalardan ziyade istikrar çok önemlidir. Süreç uzun. Tok hissetmenize rağmen bazen yemeye devam etmek zorunda kalabilirsiniz.

Vücudunuz değişimlere ilk başlarda direnecektir. Siz yedikçe metabolizmanız hızlanabilir, kilo almaya çalışırken yerinizde saydığınızı hissedebilirsiniz. İstikrar çok önemli her konuda olduğu gibi. Vazgeçmeyin ve hedeflerinize odaklanın.

Zayıf olmak ve sağlıklı kilo alma konularına değindiğim yayının sonuna geldik.

Umarım okurken keyif almışsınızdır. Herkese sağlıklı günler.

Sağlık Konulu Daha Fazla Yazı İçin TıkTık.

-Ceren

Ceren

Ceren

Hemşirelik son sınıf öğrencisiyim. Birbirinden bağımsız ilgi alanlarına sahibim. Araştırmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Araştırdıklarım ışığında sizler için ilginç ve dikkat çekici yayınlar yazmaya çalışıyorum. İyi okumalar.

2 thoughts on “Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri – Kilo Alamamak

  • 14/05/2021 tarihinde, saat 20:45
    Permalink

    Öncelikle kapanıştaki motivasyon çok hoş detaylı anlatım ve derin bilgilerle gayet anlayışlı bir anlatım olmuş uğraşınız için teşekkürler 🙂

  • 16/05/2021 tarihinde, saat 21:04
    Permalink

    rica ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir