Caligula Konusu ve Anime İncelemesi – Farklılık Arayanlara

Merhabalar, bu gün sizinle izlemesi oldukça keyifli bir müzikal aksiyon serisiyle geldim. Bildiğimiz müzik temalı animelerin aksine müzik grubu olmak isteyen bir grup ergenin etrafında geçmeyen, daha fantastik ve distopik bir dünyada özgürlüklerini geri almak için müzik yapan bir grup aydınlanmış insanın Caligula effect isimli oyundan uyarlanma hikayesini inceleyeceğiz.

Caligula Konusu

Konusundan bahsetmeden önce size tarihte Caligula kimdir ve Caligula etkisi nedir ondan bahsedeyim; Caligula aslıda bir lakap, Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus yani Romanın üçüncü imparatoru. Roma’nın en gaddar, en hırslı ve acımasız imparatoru olarak bilinen Caligula, şimdilerde bu yaptığının beynindeki bir rahatsızlıktan kaynaklı olduğu iddia edilse de kendini tanrı, kız kardeşlerini tanrıca olarak ilan etmesi ve benzer bir çok deliliğiyle nam salmıştı. Aynı şekilde bir çok hastalığından sonra paranoyaklığı da baş göstermiş etrafındaki herkesi öldürterek tek tanrı olmaya çalışmış. Ve zaman geçtikçe de zalimliğinden zevk almaya başlamıştı.

Caligula etkisi ise, üçüncü imparatorun sahip olduğu hastalığın alternatif bir sendromu aslında, anlamı ise yapmaman gereken bir şeyi yapmanın getirdiği suçluluk ve heyecan, yani zevk.

Caligula Anime İncelemesi

Bütün bunları bildiğinize göre artık animenin konusuna geçelim. Baş karakterimiz Ritsu sıradan bir hayatı olan sıradan bir lise öğrencisidir. Arkadaşları, mutlu bir hayatı vardır hatta fazla mutlu, hayatında ters giden hiçbir şey yoktur. Ta ki birden ortaya çıkan ve sadece kendilerini görebilen insanları yok eden yaratıklar ortaya çıkana kadar.

Bu noktadan sonra Ritsu’nun hayatı, kendi gibi o canavarları görebilen insanları bulup öldürülmelerini engelleyerek bu işin arkasındaki asıl kişinin peşinde düştüğü müzikal bir dramaya dönüşmektedir.

Anime Önerileri İçin Buraya Tıklayın

Caligula Anime İncelemesi

Caligula aslında felsefik olarak gerçekten çok mutlu olmak bizi tatmin edecek mi? Sorusuna cevap arayan bir anime. Ritsu’nun mutlu ve sorunsuz hayatı aslında bir yalan. Vocaloid dediğimiz yapay zeka verilmiş sanal idollerden biri olan Mu tarafından geliştirilmiş sanal bir dünya.

Mu insanların mutsuzluklarını görmezden gelemeyip onları sanal dünyanın içine çekerek hepsine yeni bir hayat veriyor. Ve eski hayatlarını unutturuyor. Yani bir nevi kendi yaratığı simülasyonun tanrısı oluyor. Gayet güzel bir düşünce biçimi gibi gelebilir kulağa. Mutsuzluk ve acının olmadığı bir dünya hiç de fena olmayabilir. Fakat Ritsu’nun de içinde olduğu burada bir yanlışlık olduğunu anlamaya başlayan insanlar simulasyonda sorun yaratmaya başlıyor. Ve virüsler onları yok ediyor. Yine Mu’nun kontrolünde tabii ki, bu da Mu’yu bu yeni sanal dünyanın Caligula’sı yapıyor.

Bu noktada aslında Vocaloid tabanlı bir yapay zeka olduğundan Mu insanları kontrol etmek için şarkı söylüyor. Ritsu ve gerçeğin peşindeki arkadaşları ise ateşe ateşle karşılık verip Mu’nun şarkısındaki kodları kırıp bastıracak şarkılar yapıyorlar.

Caligula

Anime kısaca gerçekten hayatımızda; Her şey iyi gitse, mutluluğumuzu bozacak hiçbir şey olmasa bununla yaşayabilir miydik ? Yoksa içimizde bir boşluk olur muydu ? Onu tartışan iki tarafı izlettiriyor.

Animenin ve esinlenildiği oyunun bir diğer güzel tarafı ise çoklu karakter kategorisinde muhteşem bir iş çıkartmış olmaları. Çok fazla karakter var ve hepsi de olağanüstü tasarımlar içeriyor.

Tasarımların yanı sıra çizimleri alışılmışın dışında olmakla birlikte zaten animenin sorumuluğunu Fairy Tail, Log Horizon, Hellsing gibi yapımlarla profesyönelliğini kanıtlamış olan Satelight stüdyosu alıyor.

Anime konusu

İncelememizin sonuna gelirken, bu seri için size mutlaka izleyin gibi bir dayatma yapamam. Herkesin beğeneceğine garanti edeceğim bir anime değil. Fakat ostları kesinlikle çok kaliteli ve müzikal yapımları seviyorsanız bir göz atmanızı öneririm. Şimdiden iyi seyirler…

Vante

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir