Squid Game Dizi Yorumu – Hayrete Düşüren Bir Dizi!

Kasvetli bir günden hepinize merhabaaaa! Böyle kasvetli bir güne, böyle kasvetli bir dizinin incelemesi yakışır diye düşünerek oturdum bilgisayarımın karşısına. Ve evet tüm bölümlerini bir solukta bitirdiğim Squid Game dizisini  ‘ Squid Game Yorumu ‘ başlığı altında inceleyeceğim bugün.

Squid Game dizisi bilgilerini çevirdiğim ilk anda dikkatimi çekmiş, Netflix ‘de yayınlanacağı güne alarm kurdurtmuştu bana. Konusu o kadar ilgi çekciydi ki ortaya nasıl bir işin çıkacağını gerçekten merak etmiştim. Ki ben romantik komedi dışında nadiren dizi izlerim. Sonuç olarak gerek dizi konusu olsun gerekse ilk yayınlanan fragman olsun daha dizi başlamadan benim beklentilerimi aya göğe çıkarmış, heyecanla bekletmişti.

Şimdi bana haklı olarak Jaze Jaze Squid Game beklentilerini karşıladı mı diye soracaksınız. Bu soruya yazımın ileri ki kısımlarında yanıt vereceğim. Öncelikle dizi konusuna ufaktan değinip, dizi yorumuna öyle geçelim istiyorum. Hadi o zaman başlayalım!

Kore Netflix Dizi Önerileri İçin Buraya Tıklayın.

Konusu

Squid Game

Dizi işsiz güçsüz borç batağına düşmüş insanların 40 Milyon Dolar ödüllü bir oyuna girmelerini ve bu oyunda yaşananları konu alıyor. Bu oyunu oluşturan insanlar bunu gizemli bir adada herkesten gizli yapıyor. Bunu gizli yapmalarında ki asıl neden ise oyunun normal bir oyun olmaması. Her bir oyun çocuk oyunlarından oluşuyor, oyunda hayatta kalabilmek için ise oyunu başarı ile tamamlamak gerekiyor. Başarısız olanlar katledilip, cesetleri yakılıyor. Yüzlerce insanın katıldığı bu oyunu yalnızca 1 kişi kazanacak, sadece 1 kişi hayatta kalacak…

Dizinin Detaylı Bilgileri için Buraya Tıklayın.

Dizinin yönetmen, tür, bölüm sayısı vs gibi bilgilere daha önce yazdığım yazıdan ulaşabilirsiniz, link yukarıda. Sonuç olarak konudan da anlayacağınız üzere oldukça ilginç bir dizi. Ki bu konunun yalnızca çok çok çok ufak bir kısmı. Burada konuyu hiç uzatmayalım gelin hemen dizi yorumu başlığı altında diziyi yorumlayalım.

Bu Kısım Spoiler İçermemektedir, Spoiler İçeren Kısma Geçince Uyaracağım, Şimdilik Rahat Rahat Okuyabilirsiniz.

Squid Game Yorumu

Diziyi zaten tek solukta heyecanla izlediğimi yukarıda belirtmiştim. Dizi için sadece şunu söyleyeyim son zamanlarda izlediğim en en en heyecanlı ve bende en merak uyandıran diziydi. Konu zaten ilgi çekiciydi ama beni bu kadar tatmin edeceğini hiç beklememiştim.

Öyle ki normalde atlaya atlaya dizi izleyen ben, son iki bölüme kadar hiç sahne atlamadım. Her bir sahneyi pür dikkat izledim. Yani anlayacağınız üzere diziyi çok sevdim.

squid game oyunları

Bunun yanı sıra çocuk oyunlarının bu şekilde canice düşünülüp, yazılması beni hayrete düşürdü. Kırk yıl düşünsem oyun oynadığım arkadaşımın oyunda sözde ölüp oyundan çıkmasının gerçeğe dönüşeceğini düşünmezdim. Senarist gerçekten harika bir fikirden yürüyüp senaryoyu yazmış, bu müthişti.

Tabi tüm bunların yanı sıra adada bulunan her bir oyuncunun bulunduğu psikolojik durumu düşünmek, empati kurmaya çalışmak da farklıydı. Özellikle iyi olduğunu düşündüğüm karakterlerin bir bir canileşmesi beni hayrete düşündü. Ancak karakterleri yadırgamadım da aynı durumda olsam muhtemelen aynısını yapardım.

Dizi de sevdiğim bir diğer yön ise karakterlerin hayatına derinlemesine girmemesi oldu. Son zamanlarda çıkan her bir dizi iyi – kötü tüm karakterlerin geçmişine derinlemesine giriyor. Bu durum beni bir hayli sıkılıyor. Gerçek hayatta kötü bir insanın neden kötü olduğu çok umurumuzda olmaz, yani benim olmaz bunu dizilerde de seyretmek bana pek keyif vermiyor. Adam kötü işte, sempati duymam için neden adamın geçmişine götürüyorsun beni? Sonuç olarak dizimiz böyle derinlemesine konulara girmemiş, iyi yapmış.

Dizi hakkında spoilersız yorumlarım bu şekildeydi. Diziyi izlemediyseniz eğer bir sonra ki durağı es geçip son durakta diziye verdiğim puanı görebilirsiniz.

Aşağısı Spoiler Dolu İnmeden Önce İyi Düşün!!!

Dizi İncelemesi

Yukarıda tatlı tatlı spoilersız yorumumu yaptım. Ancak şimdi gözlerimi kapayıp parmaklarımı çalıştırıp dizide gözüme çarpan her şeyi bir bir yazacağım.

squid game oyuncuları

 • Öncelikle dizinin ana karakteri olan Ki Hoon, oyuncu numarası ile 456 numaraya acayip kıl oldum.

Öyle böyle değil dizi boyunca acayip sinirlerimi bozdu. Hayır yani gelmişsin koca yaşa, hala daha annenin sırtından geçiniyorsun, yetmiyor kumar oynuyorsun o da yetmiyor bir de tefeciye borçlanıyorsun. Vah vah! İşe yaramaz sevimsiz bir karakterdi.

Ki Hoon‘un oyun içinde ki hal ve tavırlarını da pek beğenmedim açıkcası. Oyunun ciddiyetini bile bile oyuna 2.kez katılıp, yine oyunu kurallarına göre oynamayan biriydi. Gereksiz bir vicdan duygusuna sahipti. Hayır yani sona kalana kadar 454 adam ölmüş, geriye 1 adam kalmış sen oyunu bırakalım diyorsun. Oldu gözlerim doldu. Bu nece saçma bir iştir.

Ayyyyy ben bu karakteri gerçekten hiç sevmedim. Sona kalması da bir hayli sinirlerimi bozdu. Dizi bu karakterle başlayınca bu bey abimizin sona kalacağını biliyordum ama belki belki belki finalde ölür diye düşünmüştüm ama… İlk defa bir karakterin ölmediğine üzüldüm sanırım, nerelere geldik…

squid game karakterleri

 • Yukarıda bahsettiğim Ki Hoon’u ne kadar sevmediysem Sang Woo‘yu da bir o kadar sevdim. Bu sözümden ne kadar ne kadar sevdiğimi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Bu arada oyuncu numarası 218.

Sang Woo‘yu sevmemde ki en büyük etken kesinlikle zekası oldu. Adam tam bir zehir küpü. Zekasının yanı sıra oyunu ortalayana dek tatlı bir vicdana da sahip. Yarısına kadar diyorum çünkü dizinin yarısında öyle bir şey yapıyor ki… Evet evet Ali ‘den bahsediyorum, bu nasıl bir kalleşliktir…

squid game Ali

Doğruyu söylemek gerekirse Ali’nin ölümüne çok çok üzüldüm. Ancak Sang Woo’nun yaptığını da yadırgamadım zira adam oyunu kurallarına göre oynadı. Ne yapsaydı, ölse miydi? Yok artık!

Sang Woo için bende soru işareti olarak kalan tek şey çocukluk arkadaşı olan Ki Hoon’a olan tavrı. Hayır neden adama bu kadar uzak davrandı, neden ondan haz etmiyormuş gibi bir tavır sergiledi hiç bir şey anlamadım. Senarist bu kısımda en azından bu ikilinin neden birbirlerine karşı tavırlı olduklarını bizlere aktarabilirdi diye düşünüyorum. Bu kısım bende hep soru işareti.

Squid Game 2.Sezon

squid game hwang in ho

 • Dizide eleştireceğim diğer bir nokta ise dedektif beyciğimizin rahatça adaya girmesi olacak.

Dizidir olur böyle saçmalıklar falan filen folan ama yani yine de güvenlik önlemlerinin üst düzey olduğu böyle bir yere dedektifin bu şekilde rahatça girmesi az buçuk beni tatmin etmedi. Adaya girişi daha farklı olabilirdi sanki.

squid game cast

 • Diğer yandan dedektifin abisinin kara böcek çıkması ise beni hayrete düşürdü…

Yani sen gel koca adaya abini aramak için gir, ölümü göze al ama abin bu suç örgütünün liderlerinden biri çıksın. Bunu geçtim kalbine bir kurşun sıksın. Yok artık! Bu arada söylemeden geçemicem ama bence dedektif ölmedi, bir şekilde 2.sezon sağ bir şekilde karşımıza çıkacak diye düşünüyorum.

squid game

 • Şu amcaya da dizinin başından sonuna kadar sinir oldum, finalde de nefretimi yedi.

Gelmişsin altmışına yetmişine otur evinde çayını böreğini yiyip Running Man izle. Senin ne işin var oyunda amca, öleceksin öleceksin diye diye söylenirken finalde kalbimden vuruldum… Yani ne diyeyim, bu amcanın yorumunu sizlere bırakıyorum.

Squid Game Finali

Senariste bu kısımda sinirlenmediğimi söylesem yalan söylemiş olurum. Finali daha farklı, daha açıklayıcı ve daha mantıklı bekliyordum. Finale berbat diyemeyeceğim çünkü ucu açık bitti muhtemelen bi 2.Sezon gelecek. Ancak bu haliyle final eksikti benim için.

Amcanın oyunu başlatan olması, baş karakterin parasının tek bir kuruşuna dokunmaması ( En saçma olan kısmı bu kısımdı), Amerika’ya dönecekken bir anda oyuna yeniden girmek istemesi de bla bla… Doğruyu söylemek gerekirse finali atlaya atlaya izledim. Beni hiç sarmadı, hiç mi hiç sarmadı.

netflix kore dizileri

Hayır yani sen oyuna girerken sona kalan tek bir kişinin parayı alacağını biliyorsun, herkesin öleceğini de biliyorsun buna rağmen kazanıyorsun oyunu eeee. Eee yani niye harcamıyorsun parayı. Bu kadar merhametli bir insansan neden girdin oyuna? Senarist adeta nefret edilmelik bir baş karakter çıkarmış ortaya, 2. Sezon neler olur tahmin edemiyorum.

Son olarak çok fazla Squid Game ve Alice in Borderland karşılaştırılması yapıldığı için yarım bırakmama rağmen sırf bu ayrımı yapabilmek için Alice in Borderland ‘ı finalledim. Bana kalırsa farklı kulvarlarda dolanan iki farklı dizi, karşılaştırılması çok saçma. Ancak karşılaştırmadan ziyade hangi diziden daha çok zevk aldın Jaze? diye soracak olursanız cevabım net Squid Game olur.

Alice in Borderland Deyatlı Konusu ve İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Squid Game Puanı

Diziye vereceğim puana geldi sıra. Diziyi her ne kadar uzun uzadıya eleştirsem de genel anlamda sevdim. Hatta çok mu çok sevdim. Bu nedenle puanım dırırıırırım;

JZTP ( JAzetel Zevk Tespit Puanı ) : 9,1

Evet diziye verdiğim puan bu şekildeydi. Genel olarak dizi hakkında ki yorumlarım da bu şekildeydi. Sizlerin de dizi hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Mutlaka yorum kısmına yorumlarınızı bırakın. Farklı bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın, sağlıacakla kalın ve hep Jazetel’de kalın!!!

Kore Netflix Dizi Önerileri İçin Buraya Tıklayın.

Jaze

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

2 thoughts on “Squid Game Dizi Yorumu – Hayrete Düşüren Bir Dizi!

 • 23/09/2021 tarihinde, saat 01:38
  Permalink

  Yorumlarının büyük bir kısmına katılıyorum. Ama aliceyi ben daha çok sevmiştim bana daha ilgi çekici gelmişti. 2.sezonunu beklediğim bir drama alice ama squid game için bu kadar heyecanla beklemiyorum gerçi squid gameyi de sevdim ama alice bambaşkaydı

 • 23/09/2021 tarihinde, saat 17:12
  Permalink

  Düşüncelerime adeta tercüman olmulsun Jaze. Tam olarak düşüncelerim bu şekildeydi. 2.Sezonda tüm bu soru işaretlerinin kaybolacağını düşünüyorum. Şuan için aklımda tek soru vae Squid Game 2.sezon ne zaman?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir