Sweet Home Konusu ve Yorumu – İzlemezsen Olmaz!

Sweet Home Webtoon / Sweet Home Konusu

Bu hafta netflix ‘de daha çok yeni yayınlanmış olan Sweet Home ’un incelemesi ile karşınızdayım. Dizi 10 bölümün hepsi sezonluk olarak yayına girdi. fazlasıyla ilgi gören dizi dünya çapında yayınlandığı haftanın ilk 10 içeriği arasında yerini buldu. Yönetmeninin ikinci sezon için olumlu konuştuğu hakkında bir bilgi de geçti elime. Zaten öyle bir yerde bıraktılar ki her şey ikinci sezon içindi hissi ile bitirdik tüm sezonu.

Sweet Home apartman sakinlerini tanıtarak başlıyor. Fazlasıyla büyük olan apartmanın tüm sakinleri tanıdık diyemeyeceğim. Ama hikayeye katkı vermesini bekleyeceğimiz herkesi tanıdık dizinin ilk 30 dakikasında. İlk bölümü olayın gelişimi ve karakterlerin ufak tanıtımlarını yaparak geçirdi yönetmen. Ki bu da o kadar yerindeydi ki sonrasında karakterlere bu kim ne diyor diye düşündüğümüz hiç olmadı.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Sweet Home güçlü kadınları ve güçlenen kadınları da olmak üzere bir çok toplumsal alana parmak basabilmiş iyi bir dizi idi. Diğer diziler gibi kocaman bir dünyası yoktu karakterlerin. Bir apartmanda dışarıdan bir tür virüs veya lanet kapma tehlikesi altında kısılmışlardı. Ama alan daha nasıl iyi kullanılabilirdi bilmiyorum gerçekten.

Sweet Home Konusu

Olayı basitçe anlatmak gerekirse hikaye Hyun-Su’nun gözünden başlıyordu. Hyun-Su dizide ilk gördüğümüz ve çoğu zamanda olayların kendisine bağlanması gereken ana karakteriydi. Ailesini kaybettiğini bildiğimiz karakter Green Home apartmanına daha çok yeni taşınmıştı. Oyun oynamak yemek yemek ve intihar edeceği tarihi beklemekten başka yaptığı bir şey olmadığı açıkça gözümüze sunuldu. Çevreye karşı sessiz ve çekingen tutumunun altında yaşına göre de büyük bir şeye hazırlanıyordu.

Hyun-Su’nun çatı sahnesi ile bir diğer ana karakterimiz olan Eun-Yu ile tanıştık. Çatıda Hyun-Su’nun bir nevi arazi keşfi sırasında ilk iletişimlerini gerçekleştirdiler. İkisi de okula gitmek gibi bir dertleri olmayan daha büyük sıkıntılar ile boğuştuğu iddia eden ergenleriydi hikayenin.

Kızımız çatıda bale çalışması yaparak kendisi ile ilgili ilk bilgiyi geçirmiş oldu izleyiciye. Sonrasında abisi olduğunu fark ettiğimiz tıp öğrencisi girdi hikayeye Eun-Hyeok. İlk bölümde kendisi ile ilgili tıp öğrencisi oluşu dışında bir bilgi edinemedik. Ama bölüm sonunda hikayenin gidişatını ve kendisinin bu gidişata liderlik edeceğini açıkça belli etti.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Karakterler / Oyuncular

Sweet Home konusu

Bir yandan ise Ji-Su ile apartman sakinlerini tanıyorduk. Ji-Su gitar çalan gotik bir tip olarak girdi. işine gideceği sırada asansör önünde bebeğini kaybetmiş Myung-Sook ile tanıştı. Bu tanışmada iki karakter ile ilgili de bilgi edinmiş olduk. Bu da bana dizinin kalitesinin çok yüksek olduğunu düşündürtüyor. Sanki karakterler yazılı bir şeyi okumuyordu da normal bir yaşam sürecinde tanışıyorlardı.

Sweet Home oyuncuları

Bebek arabalı kadından korkması ve asansöre binmeyip diğer asansörü beklemesi ile de bir diğer karakter olan Jae-Heon ile tanıştı. Kendisi kilise ve tanrı emirlerine fazlasıyla önem veren karakterimizdi. Onun da hikayesini adım adım izlemek çok keyifliydi. ‘Her takıntının altında bir sebep yatar’ın hikayedeki ayağıydı.

Sweet Home oyuncular

Okula gitmek için evden çıkan ve aşağı da tüm kapıların kilitli olduğunu gören Eun-Hyeok ve hikayeye birbirinden ince detaylar ile katkı verecek diğer karakterlerin karmaşası ile dizi benim adıma ikinci bölümde başladı.

Genel olarak izlemeye alışık olmadığım tercih etmediğim bir konusu olan dizinin, bir çeşit salgını konu aldığı için pandemik süreçte izlenip keyif alınabilecek bir dizi olduğunu düşünüyorum.

Sayın Okuyucu Buradan Sonra Fazlasıyla Spoiler Olan Şeyler Yazılacak. Ona Göre Devam Etmeni Söylemek İiçin Araya Girdim. Şimdi Devam Edebilirsin Eğer, İzlediysen…

Sweet Home Yorumu

 • Uzun zaman tek başına yaşamış ve bir çok yaşamsal becerisinde geri kalmış Hyun-Su’nun çocuklarla nasıl konuşacağı konuşunda aşırı açık olması ve çocuklara şak şak her şeyi söylemesi olayın gerçekçiliğine gerçekçilik kattı. Ve ilk bağı da çocuklarla kurmuş olması da çok inceydi. Çocuklar hikayeye güzelce dahil oldular.

Sweet Home izle

 • İntihar etmek için kendine tarih belirlemiş karakterin aslında gerçekten ölmek istemediğini, kapısına gelen ramenlerin ve yan komşusunun akıbetini delikten gördükten sonra anlaması da fazlasıyla ironikti.

İçimden Madem intihar günün bile hazır, nereden atlayacağına bile karar vermeye çalışıyorsun. Aç madem kapıyı korkusuzsan’ diye geçirmedim diyemem. Zaten ölmeye karar vermek zor bir kararken hayata tutunmayı böyle bir zamanda seçmekte ilginçti benim açımdan.

 • Dizideki her apartman sakininin bir hikayesi vardı. Ama ben insanlara zara vermeyen dönüşüm geçirmiş canavardan bahsetmek istiyorum: Bebeğini kaybetmiş Myung-Sook ’tan. Virüsün insanı ele geçirmemesi için kuvvetli bir zihne ihtiyaç var. Bu ablada iste kuvvetli bir annelik duygusu vardı. Çocuklara zarar vermemek için geldiği ve dönüştüğü canavarın da plasenta gibi görünmesi harika bir ayrıntıydı.
 • Bir şekilde yolları asansörden sonra bu olaylar yaşanırken kesişen Ji-Su ve Jae-Heon ikilisi hikâyeye o evreden sonra daima birlikte devam ettiler. Birinin alkolik olduğunu diğerinin ise büyük kaybını öğrendik. İkili birbirine oldukça zıt olsalar da o olağandışı halde diziyi çoğu zaman yumuşama ve gerginlikten sıkılmamamız için çok iyi anlarda gösterildiler.

Sweet Home blog

Sweet Home

 • Zamanla birbirlerini sevmeye başladıklarını anlasak da bu ikiliden Jae-Heon’nun gerçekten kahramanca ölümünden sonra gösterilen ve hoşlantısını itiraf ettiği sahne herkesi daha da dağladı muhtemelen.  Ben açıkçası ‘ya bunların o şapşal hallerini görsem ne olurdu be senarist’ demeden edemedim. Görüldüğü üzere hayatta kalma ile ilgili bir şey olsa bile bir yerlerde romantizm bekliyorum. Daima beklentim var.

Sweet Home blog

 • Eun-Hyeok’un çağrısından sonra herkesin apartmanın ilk katına gelmek için toplanıp aşağı inmesi ile Hyun-Su’nun dönüşüyor olduğu belli oldu. Bunu fark eden aşağıdakiler yani daha hiçbir canavarla karşı karşıya kalmamış tayfa çocuğu öldürelim mi yaşatalım mı oylamasına karar verdi.

Sweet Home

 • Eun-Hyeok’un seçici cümleleri ile bir şekilde yaşamasına izin verilse de çocuğu resmen maşa gibi üst katta ihtiyaçlarına aldırmaya gönderdiler vb. bir sürü tehlikeli işe koşmasını istediler. Geldikten sonra da her şeyi bırakıp odaya giriyordu kendi isteğiyle. Bu sahnede izleyicinin düşüncesini sesli söyleyen Eun-Yu oldu. Aferin Eun-Yu başka kim koruyacak senin ilk aşkını zaten….

Sweet Home

 • Seri katil abinin hikayesine gelirsek ne denir ki hayat insanı gerçekten bazen bu duruma getiriyor. Adaleti sorgulamak her millette var. Son görevini yaparken bu olayın başına gelmesi ve olayı çözdükten sonra adamı öldürüşü ile içim o kadar rahatladı ki. Seni kurtarmayacaklardı bunlar ölüp gidecektin acı içinde. Bak pişman etti abim seni daha acı öldürerek.

Sweet Home

 • Ufak bir teori yapacağım. İtfaiyeci ablanın doktor nişanlısının bulaşıcılığı ilk fark edenlerden olması ve 15 gün dayanma ile dönüşümün tamamlanacağını fark etmiş olması. Ama ablanın hiçbir şeyden habersiz hamile hamile girdiği dertleri izledik bir süre.

Sweet Home Kore Dizisi

Son iki bölüm gelen etenin içinden Hyun-Su’yla aynı olan adamın vücut değiştirebildiğini de biliyoruz. Acaba bu siyah yaygın şey ablanın nişanlısı mıydı başta? Ben en azından konuştuğum izleyen arkadaşlarımın da böyle düşündüğünü fark ettim. Sizler ne düşünüyorsunuz yorumlarda bekliyorum fikirlerinizi canlar….

 • Dizide demiştim ya herkesin duygusuna şahit oluyoruz herkesin gözünden görüyoruz diye. Olaya çok dahil olmayan yemek işleriyle ilgilenen topluluktaki gözlüklü abinin geçirdiği cinnet ile onların gerginliği de gözler önüne serildi. Abi çok haklıydı hayatını birilerine emanet etmek hiçte kolay bir durum değil. Ve onların açısının havada kalmaması da dizinin kalitesine kalite kattı.

 • Dizinin isminin gitar çalma sahnesi ile geçirilmesi inceydi. Ve duraklanan anda ilk defa sakin bir aksiyon çocukların olmadığı bir sahnede gerçekleşmiş oldu. Ve ben gitar solosunu çok beğendim Sweet Home ’un.
 • İşlerin yine çığırından çıkacağı o anda Ji-Su’nun apandistinin patlaması açıkçası beklediğim bir zorluk değildi. Bir zorluk bekliyordum ama ameliyat beklemiyordum. Hayatında ameliyat izlememiş Eun-Hyeok’un kardeşinin güçlendirmesi ameliyat yapması da kardeşler arasındaki ilişkinin katıldığı ciddi ama eğlenceli bir aksiyondu. Ji-Su ve Eun-Yu arasında ki abla kardeş gibi olan çatışmalı ilişki de bu sahnelerde ufak ufak keyif için katılmıştı.
 • Eski asker dedenin korku hikayesi anlattığı sahne de tam bu tip filmlerde olan bir klasikti bir nevi klişe denebilir. Belki tek klişe de buydu. Göze batmak yerine hoşluk katmıştı.

Dizi hakkında düşüncelerim bu şekildeydi. Kalite ve görüntü yönünden benden yana çok iyi not aldı dizi. Açıkçası diziye 10 üzerine 9 verebilirim bile. Oyunculuklara övgü için ayrı bir yer açmadım beğenmedim oyunculuğunu diyeceğim kimse yok herkes çok çok iyisini gösterdi. Açıkçası Song Kang’ın kendini diğer projelerinde harcamış olduğunu düşünüyordum. Burada ben oyuncuyum diyebildiğini de düşünüyorum.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Sweet Home 2.Sezon

Genel olarak ikinci sezonun her konu da daha açıklayıcı olacağını düşündüğüm dizinin yorumunu burada bitiriyorum.

sweet home cast

Sizleri dizinin harika oyuncularının bir kolajı ile uğurluyorum. Haftaya görüşmek üzere.

-Meya

Daha fazla Asya Dizisi için tıktık

3 thoughts on “Sweet Home Konusu ve Yorumu – İzlemezsen Olmaz!

 • 28/12/2020 tarihinde, saat 07:02
  Permalink

  siyah yaygın şey dediğin ne anlamadım bu arada. teorileri falan çok güzel olmuş ben diziyi ilk çıktığı gün 18 Aralık ta bitirdim çok güzeldi. bence kadro mükemmel uyumlarını söylemiyorum bile her karakterin hikayesini öğrenmek ayrı hoşuma gitti eğer yapmasaydı acaba bu napıyodu gibi sorular sorardım kesin ama her haliyle güzeldi. hayatta kalma, zombi, canavar dizi ve filmlerini hep sevmişimdir.

 • 29/12/2020 tarihinde, saat 02:02
  Permalink

  Hyun-su ile aynı şekilde dönüşmüş karakter vardı ya siyah bir kan halinde vücuttan vücuda geçiyordu ondan bahsetmiştim. Dizi olarak da katılıyorum karakter duygularını daha iyi yansıtamazlardı bizlere kaliteli bir dizi izledik. İkinci sezonun çabucak onay alıp gelmesi gerekiyor bu tip teorilerimizin gerçekliği anlayabilmek için. yorumun için çok teşekkürlerrr…

 • 23/06/2023 tarihinde, saat 00:03
  Permalink

  Son bölümün son dakikalarında cha hyun-su askeri arabadayken gangsterin arabayı kullandığını görüyoruz ama gangsterin yanağında yara yok. Cha hyun-su nunda yaraları canavarlaştığı için kapanıyordu. Bence çetedeki adamla gelen insanların içine giren şey gangsterin içine girmiş son bölümde ve cha hyun-su yu askerlerden kurtardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir