Timeless Konusu ve Yorumu – Toplanın Geçmişe Gidiyoruz

Mantık hataları ve şaşırtıcılığın mükemmel birleşimi ; Timeless Netflix Dizisi.

Yabancı Dizi İncelemeleri için Buraya Tıklayın.

Timeless Konusu

Dizi, 2016’da yayınlanmaya başlamış televizyon dizisidir. 2017’de iptal kararı gelse de 2018’de ikinci sezonu seyirciyle buluşmuş ve final vermiştir. Oyuncuları arasında Abigail Spencer, Matt Lanter, Malcolm Barrett, Paterson Joseph, Sakina Jaffrey, Claudia Doumit ve Goran Visnjic yer almaktadır. IMDB puanı 7,7‘dir.

Garcia Flynn, Amerika başta olmak üzere dünya tarihinin geçmişini değiştirerek geleceğe bunu yansıtmak ister. Yararına kullanmak  için zaman makinesini (MotherShip) çalar. Geçmişe yolculuğa çıkar. Onu engellemek için Lucy Preston, bir tarih profesörü; Wyatt Logan, bir asker ve Rufus Carlin, bir bilim adamı, peşinden gider. Bu, titizlikle seçilmiş takım hem Flynn‘i yakalamak hem de geleceği etkileyebilecek her türlü önlemi almak zorundadırlar.

Timeless Konusu

Flynn, MotherShip’i kaçırdıktan sonra kovalamaca başlar. Lucy, Wyatt ve Rufus’u toplayan Denise Christopher, görevlere çoktan başlamıştır. Hindenburg Felaketi, Abraham Lincoln Suikastı, Watergate Skandalı, Ay’a ilk iniş… Birçok önemli tarihi olaya değinen dizi, bizi her bölümde şaşırtıyor. Ufacık bir tarihi olay, elimizden çok değer verdiklerimizi alabiliyor.

Yabancı Dizi İncelemeleri için Buraya Tıklayın.

Dizi İncelemesi

Genel olarak olayların akış sırası, insanda sürekliliği uyandırması ve bir şekilde kendini izlettirmesi bence dizinin en iyi yanlarındandı. Düşünsenize bir ekip topluyorsunuz ve aradığınız her şeyi karşılayabilecek güçteler. İnanılmaz.

Çoğu bölüm neler olacağını tahmin dâhi edemedim. “Sırada ne var acaba?” diye heyecanla bekledim. Dizinin bende bu etkiyi bırakması yeterince etkileyiciydi. Aynı zamanda Supernatural ile yapımcılarının aynı olması bende bir sempati kazandırdı. Bunun yanında sanki oyuncuları hep bir yerden tanıyormuş hissiyle izledim, resmen. Dizi 2 sezon olmasına rağmen zamana yayarak izlediğim için uzun süredir bağlandığım bir dizi oldu. Oyuncularının, belki yapımcılarından kaynaklı, ünlü dizilerde oynaması dediğim gibi bana hiç yabancılık çektirtmedi.

Timeless dizi incelemesi

Ancak dizi hep mükemmel hep mükemmel değildi tabii. Dizideki mantık hataları genel olarak şöyleydi: Ekip geçmişte bir olayı değiştirdiğinde anında dünya etkileneceği için ya şirket yok olsaydı? O zaman oraya kadar olan zaman yaşanmazdı ve onlar da geri dönecek bir yere sahip olmazlardı.

Timeless netflix dizisi

Ve bana en ama en garip gelen yanı: İkinci sezonda Lucy ve Jiya, Denise’in kendi zamanlarındaki işini yapmasına ikna etmeye çalışıyorlar. Denise’in daha önceden Lucy’ye verdiği flash belleği kullanarak bunu bir şekilde sağlıyorlar. Denise, 37 yıl boyunca kızlarla tanışmaya sabırsızlandığını anlatıyor. Peki, kızlar 80’ler zamanında Denise’i ikna ettiyse, kızlar o kadar göreve gitmeden önce yani ilk karşılaştıklarında, zaten kızlarla tanışıyordu. Neden sakladı?

Timeless Yorumu

Diziyi izlerken bana kattığı, en azından anladığım, durumlardan biri her anın farklı zaman çizelgesi olduğunu göstermesiydi. Bazı olaylar aynı kalırken bazıları sürekli değişiklik gösterdi çünkü. Ve de, sevdiğim insanlara her daim onları sevdiğimi söylememi ve hissettirmemi gerektiğini gösterdi. Bum! biri ölmüş ve biz yokuz. Birbirine güvenmenin her şey olduğunu anladım.

Anlattığım gibi ufak tefek ayrtıntılarda eksiklikler görsem de genel olarak tarihi çok iyi uyarlayabilmiş bir dizi kendileri. Ve, en sevdiğiniz karakter kimdi? Flynn, tabii ki. İzlerseniz bizimle görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!

Kinnonamida

Daha Fazla Dizi İncelemesi için Buraya Tıklayın.

kinnonamida

╮(^▽^)╭

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir