10.Yıl Anısına : Dream High Konusu Yorumu Detaylı İncelemesi

Yıl sonuna yaklaştıkça aklıma eski izlediğim, unutmaya yüz tutmuş diziler geldi. Bu hafta hep beraber yorumunu yapacağımız dizi; Dream High

Dream High benim izlediğim ilk 10 k-drama arasında yer almıştı. 10 yıl önce çıkmış olduğuna inanmak güç gerçekten. Dizi kadrosuyla bana School 2013 yorumlamasında yaptığım övgüyü hatırlattı. Öyle geniş ve popüler bir kadroya sahip ki, sonrasında diziden onlarca idol aktör ve aktris çıktı. Aynı zamanda müzikaliteyi karşılamak için oyuncuların k-pop idollerinden seçilmiş olması da fazlasıyla dönemin fanları için ilgi çekici bir durumdu.

En basit örneği ile IU dizide sadece yan rolde bulunuyordu. Şuan da başrollerin kraliçesi olup, müzik kariyerine sahip oyuncular arasında.

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Dream High Konusu

Dizimiz bir Kore okul dizisi ama bildiğimiz okullardan değil. Eğitimi müzik ve dans üzerine kurulu bir liseden bahsediyoruz. İlk bölümde karakterler isteğe bağlı olsun veya başka sebeplerle olsun okulun düzenlediği seçmelere giriyorlar ve sonrasında hayatlarında bir çok şey değişiyor.

Kimi en iyi arkadaşını kaybederken, kimi babasıyla sorunlarını gün yüzüne çıkarıyor kimi ise sıfırdan yeteneğini keşfediyor. Bu olaylar şartların getirisiyle aynı evde yaşayan aşk üçgeninin taraflarının etrafında gelişiyor. Her aşamasını keyif alarak izlediğin bir yapım olarak göze çarpıyor. 10 yıl önce de böyle keyifle izlemiştim, 10 yıl geçti yine aynı keyfi vermeye devam ediyor. Yıllar eskitememiş gibi görünüyor bu diziyi.

Şöyle bir karakterlerden bahsedecek olursak;

Kore Dizi Önerileri için Buraya Tıklayın.

Dizi Oyuncuları

 • Go Hye-Mi ; Suzy’nin canlandırdığı karakterimizdi. Kendisinin aşk üçgeninin esas kızı olmasının yanında bir sürü şeyi öğrendiğini izledik.

Dream High karakterleri

Başlarda kardeşi dışında herhangi bir endişesi olmayan Hye-Mi zamanla çevresindekilere değer vermeyi ve onlar için bir şeyler yapmayı öğrendi. Bunlarla beraber duygularını açıkça yaşamadı da öğrendi diyebiliriz. Dizinin başında şımarık ve tek tavizi küçük kız kardeşine veren Hye-Mi son bölümlerde nasıl değiştiğini gözler önüne seriyordu. Bu adım adım değişim sırasında partnerinin taşralı olması ve yeni dünyaya alışması da o değişimi yumuşatıp izleyiciye keyifli sahneler verdi.

 • Song Sam-Dong ; Kim Soo-Hyun’un canlandırdığı karakterimizdi. Köyde annesiyle yaşayan ve inanılmaz bir müzik kulağına sahip olduğunu her bölüm daha iyi gördüğümüz karakterdi. İlk gördüğü yaşıtı olan Hye-Mi’ ye bağlanışı ve koruyucu tavrı çok güzeldi.

Dream High aşk

Yaptığı şive 10 yıl önce ilk kore dizilerini izleyen bana ‘başka dil mi bu acaba?’ sorusunu sıkça sordurtmuştu. Ama bu izleyişimde bana CLOY ’daki kuzey kore şivesi gibi diziye iyi bir eklenti olduğunu gösterdi.(İkinci turun faydaları)

Yaşadığı zorluklarda başkalarının yanında olmasına rağmen, ikinci üçüncü kez birilerinin yanında olması için sormaya çokça çekiniyordu. Zaten bu sebeple ipleri eline aldığını net şekilde göremedik. Daha çok bir başkasının bu halini anlayıp ona destek çıkması ile bir şeylere adım atan bir tipti. Ama seni de sevdik Sam-Dong….

 • Jin-Gook ; 2PM üyesi Taecyeon tarafından canlandırılan karakter evrende ne kadar yanlış an ve zamanlama varsa onlara takılıp ikinci erkek olmak için elinden geleni yapan k-drama karakterinin ilk örneği idi.

İnanılmaz ince düşünen bir çocuktu ama ayarı yoktu ve bu ayarsızlıktan incelikleri ya geç anlaşıldı ya da hiç haberi dahi olmadı karşı tarafın. Babası yönünden birkaç sorunu vardı, ancak bu sorunları da  uzatmadan çözüp iyi baba oğul görmemiz dizinin kalitesine kalite kattı.

Hye-Minin en yakın arkadaşı ve dizide değişen dengelerle rakibi Yoon Becky’sinden tutun Jason’ına kadar her karakterin iyi bir altyapısı ve gençlere hitap eden sorunları vardı. Bu sebeple ne zaman izlenirse izlensin kendinden bir parça bulabileceğin bulamasan da izlerken keyif alabileceğin seyir keyfini 10 yıl sonra dahi koruyan bir diziydi Dream High

SEVGİLİ OKUYUCU TÜNELE GİRİYORUZ, BURDAN SONRA SİNYALLER HEP SPOİLER İÇERİYOR. ONA GÖRE DEVAM ET…

Dream High Yorumu

Kang Oh-Hyuk’tan karakterler kısmında bahsetmek istemedim gençlik dizisi ana rollerinden bahsetmek yeterli diye düşünerek ama burada biraz kendisine övgü yağdırmak istiyorum. Çok iyi dizayn edilmiş bir karakter var karşımızda. Başında kötü bir karakter olarak tanıtılıyor zira başrolün annesini ayarttığı iddia edilirken giriyor diziye.

Kang Oh-Hyuk

Aslen bir öğretmen olan karakterimiz idealleri bulunan ama baskı altında fazlasıyla kenara çekilmiş bir öğretmen. Seçmeler için okul müdürlüğü yapan Jung Ha-Myung tarafında bu yönü fark edilip kendisine idealist öğretmenliğe geri dönüş şansı tanınıyor.

Bu şansı geri tepmeyip ilk tanıtılışına rağmen öyle naif ve düşünceli hallerde çıkıyor ki karşımıza izlerken yine School 2013 ’ten In-Jae hocanın izlenimini bırakmış bir kez daha. Tabi yayınlanmaya bağlı olarak esinlenme tam tersi olarak da düşünülebilir. Zamanla karakterin aslında daha da iyi bir insan olduğunu anlamamız da ‘ya daha ne kadar kalpleri fethedeceksin be adam’ dedirtti.

Dream High

 • Kilo Sorunu

Karakter olarak yine bahsetmediğimiz b-side aşk hikayemizin kahramanları Jason ve Pil-Suk. Bu ilişki de baştan sona kadar beni rahatsız eden tek bir durum oldu. Bu konu ise 200 gün içinde o zayıflamanın motivasyon kısmı.

Dizinin gerçekten sağlığı için zayıflamak isteyen seyirciler üzerinde olumsuz yönden çok fazla etkisi vardı. Motivasyonun apaçık yanlış seçildiği bu durumda kilo verme gerçekleştikten sonra da ikili arasındaki ilişkinin eviriliş şekli de kişilerin aklında ‘ Zayıf olmadığım sürece istediğim sevgiyi alamam veya değer göremem’ gibi bir alt metin bırakıyordu.

dream high zayıflayan kız

Bu sebep ile keşke 200 günlük o süreç ve sonrasında yaşana olumluya dönüş daha önce olsaydı. Farklı yaş gruplarındaki obez bireylere olumsuz örnek teşkil eden bu durumun önüne geçilmeliydi. Ben açıkçası Hye-Mi ile Sam-Dong’u başından beri yakıştırdığım için bir çeşit ikinci erkek sendromum yoktu. Bu konuda yakınılabilecek bir alan arasam bulamıyorum. Zaten beklediğim ikili yeteri kadar zaman sahip oldu ve iyi anıla biriktirdiler.

Tek soru bu konumda Jin-Gook’un karakterine çok fazla şans verip asıl ikilinin ilişkisini güçlendireceğim derken seyirciyi yordukları o bölümler oldu. Ama o kısımları da öyle tatlış sahneler ile süslediler ki  Hye-Mi’nin çabalarını izlerken bundan şikayet edemedim.

Güzel bir dizi olarak akıllarda kalan DREAM HİGH ’i izlemeyi es geçmeyin ve izlediyseniz de bir 2.tur zamanı geldi artık derim ben.

Haftaya bir başka dramada görüşmek üzere kendinize güzel bakın kızçeler. Bu hafta da sizleri liseli gibi göründüğüne kalpten inan JYP ile uğurluyorum:

JYP

-Meya

Daha Fazla Asya Dizisi için Buraya Tıklayın.

2 thoughts on “10.Yıl Anısına : Dream High Konusu Yorumu Detaylı İncelemesi

 • 31/03/2021 tarihinde, saat 19:03
  Permalink

  aşk üçgeni olduğunda içim acıyor ama…

 • 08/04/2021 tarihinde, saat 02:34
  Permalink

  kimin acımıyor ki üstelik bu dizide üzülüyorum hala olanlara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir