İran Sineması : Öneri İran Filmleri İle Dünya Sineması

Film Listesi / Öneri İran Filmleri / İran Sineması Dünya Sineması

İran Sineması

Benim İran sineması ile tanışmam çok klasik de olsa Marjane Satrapi ‘den ‘ Persepolis ‘ adlı animasyon filmiyle olmuştu. İzlediğim film beni içine çekmişti ve böylece benzer, başka film arayışına girmiştim. Bu sayede gerçekçi, eleştirel, orijinal ve çarpıcı birçok iyi filmi keşfetme şansı yakaladım ve bazılarını sizinle de paylaşmak istedim.

İran Sineması

“Ben bu sahneyi daha önceden görüştüm” dedirten klişe Hollywood filmlerinden farklı bir soluk arayıp dünya sinemasını keşfetmek isteyenler için çok da uzak bir coğrafyada olmayan fakat bir o kadar da yabancısı olduğumuz İran sineması ‘ndan seçtiğim birkaç filmden bahsedeceğim. Alışılanın aksine buradaki filmleri eğlenceli, romantik ve hatta biraz da gotik bulacaksınız.

What’s the Time In Your World? – Senin Dünyanda Saat Kaç?

İran Sineması

Dram ‧ 1 saat 41 dakika

IMDb 7.1/10

Ressam Guli (Leyla Hatemi) 20 yıl sonra Fransa’dan memleketi Reşt’e döner. Ve yıllardır kendisine âşık olan ancak bunu hiç belli edememiş çerçeveci “Divane Ferhat” (Ali Musaffa) ile tanışır. Film bu noktadan sonra Ferhat’ın Guli’ye her şekilde sevgisini belli etmeye çalışması ile devam eder.

İlginç tavırları ve sempatik hareketleri ile Guli’nin dikkatini çekmeyi başaran Ferhat, çocuklukta aynı sınıfta okuduğu Guli’ye dair tüm anıları biriktirmiştir. Guli’ye ait bütün eşyaları 20 yıl sonra Guli’ye gösterdiğinde Guli’ye gerçekten de deli gibi aşık olduğunu ispatlamıştır.

Where Do We Go Now? – Peki Şimdi Nereye?

İran filmleri

Dram / Komedi ‧ 1 saat 50 dakika

IMDb 7.5/10

Ortadoğu’nun diken üstündeki coğrafyasında dinsel çatışmalara ve savaşın anlamsızlığına kadınların zeki ve pratik çözümleriyle cevap veren Labaki kamerasını Lübnan’da hiçliğin ortasında küçük bir köye çeviriyor.

Savaş sonrası Müslüman-Hristiyan ayrımı yapmadan yaşamaya devam eden köylüler, çatışma haberlerinin gelmesi üzerine birbirlerine düşman kesilmeye başlarlar. Şiddeti çıkartan erkekleri yatıştırma görevi ise kendilerine has yöntemleri ile kadınlara düşer.

2011 Cannes Film Festivali‘nde beğeniyle karşılanan film bu seneki Toronto Fim Festivali’nden de Halk Ödülü almıştı.

A Girl Walks Home Alone at Night – Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız 

Korku/Gerilim ‧ 1 saat 47 dakika

IMDb 7/10

İran’ın Bad City adlı şehrinde tuhaf şeyler yaşanmaktadır.

Bu hayalet kasabada uyuşturucu bağımlıları, kadın tüccarları ve daha birçok sefil ruh kol gezmektedir. Ölümün ve umutsuzluğun kol gezdiği bu kasabada bir kadın vampir, kasabanın azılı suçlularının peşine düşer…

Arash, babasının uyuşturucu bağımlılığı yüzünden arabasını bir torbacıya kaptırmıştır. Kendisi de bir torbacı olan Arash, arabasını geri almaya gittiğinde adamın öldürüldüğünü görür. Adam, “Kız” adında, şehri lanetli insanlardan arındırmayı amaçlayan bir vampir tarafından öldürülmüştür. “Kız” bir yandan Arash’ın babasını da takip etmektedir. Çılgın bir parti sonrası yolları kesişen ikili, ummadıkları bir aşk yolculuğuna çıkar.

Umarım keyifle izlersiniz.

Görüşmek üzere.

-Özlem

 

Son yazım : İçinizi Isıtacak Filmlerden Oluşan Bir Film Listesi

Daha fazla film önerileri için buraya tıklayın.

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

2 thoughts on “İran Sineması : Öneri İran Filmleri İle Dünya Sineması

  • 05/01/2021 tarihinde, saat 15:01
    Permalink

    ilk film ilgimi çekti ilginç bir deneyim olacak

  • 08/01/2021 tarihinde, saat 16:32
    Permalink

    Umarım keyifle izlersiniz, ben çok samimi bulmuştum ve severek izlemiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir