Wes Anderson Filmleri : Rengarenk Film Önerileri

Wes Anderson Filmleri ‘nden Öneriler

Selamlar, neşeli, renkli ve eğlenceli film arayanlara ithafen Wes Anderson’dan derlediğim birkaç filmden bahsedeceğim.

Filmlerde kullandığı renk skalasıyla ve simetri takıntısıyla bilinen Wes Anderson ile Büyük Budapeşte Oteli ile tanışmıştım ve tarzını çok orijinal ve hayal gücünü de oldukça renkli bulmuştum. 

Wes Anderson Filmleri

Kendini karakterleri üzerinden tasvir etmektense eşsiz kişiliğini dışa vurmanın çok daha sofistike yollarını bulan bir yönetmen-senarist-yapımcı Wes Anderson. Seçtiği kıyafetlerde, çaldığı müziklerde, yeniden yarattığı mekanlarda hep kendine has estetiği var. 

Wes Anderson Filmleri

     

Büyük Budapeşte Oteli

Masal dünyası tatlılığındaki filmlerden birisi Büyük Budapeşte Oteli. Sıcacık renkleri, samimi oyuncu ekibiyle 1 saat 40 dakika için bu dünyadan alıp bambaşka hayatlara seyahat ettiriyor sanki. Büyük Budapeşte Oteli, bir dağın tepesinde, sanki masal prensesinin yaşadığı büyüleyici bir otel. Olay tamamen hayal ürünü olan Avrupa’da Zubrowka Cumhuriyetinde geçmekte. Hikayenin geçtiği yerler ne kadar hayal ürünü olsa da yaşanan tarihsel olaylar gerçek.

Filmin ana konusu ise  Büyük Budapeşte Otelini büyük profesyonellikle işleten konsiyerj görevlisi Gustave ile otele yeni gelen ve bellboy olarak çalışmak isteyen Zero Mustafa’nın maceralarını ele alıyor. Filmde hem macera, hem dostluk, hem aşk, hem renk, biraz üzüntü, çokça sevinç ve çok güzel sahneler yer alıyor. İzledikten sonra ‘acaba bu otel gerçekten var mı?’ diye düşündüm fakat ne yazık ki böyle bir otel yok. 

Wes Anderson Filmleri

Tenenbaum Ailesi

Oldukça ilginç bir ailenin hayatına konuk oluyoruz, kemerlerinizi bağlayın. İzlerken ne yaşanıyor şu an diye sorgulayabilirsiniz ama girince alışıyorsunuz. Filmdeki hikâyenin temeli, Wes Anderson ’ın annesinin ve babasının boşanmasından esinlenerek ortaya çıkmış. Tenenbaum isminin filmde kullanılma sebebi ise Wes Anderson ’ın, arkadaşının soyadını çok sevmiş olması ve böylece sinema tarihinin ikonik ailelerinden birinin yaratılmış oluyor.

Wes Anderson Filmleri

Royal Tenenbaum ve karısı Etheline, uzun yıllardır ayrı yaşamaktadırlar. Tenenbaum çiftinin Chas, Richie ve Margot isimli üç yetişkin çocukları vardır ve her biri ayrı birer deha olan çocukların üçü de ilk gençlik yıllarında önemli başarılar elde etmişlerdir.

Ancak Tenenbaum kardeşlerin gençlik yıllarındaki bu başarısı fazla uzun sürmemiş, başarı pırıltıları kısa sürede yerini başarısızlıklara ve hayal kırıklıklarına bırakmıştır. Bunun sebebi de ailenin son 20 yılının sürekli ihanetler, hatalar ve felaketlerle dolu geçmesidir.

Bu hataların çoğu da babaları Royal Tenenbaum’dan kaynaklanmıştır. Bir gün baba Tenenbaum, aile üyelerine kendisinin ölümcül bir hastalığa yakalandığını ve son günlerini ailesiyle birlikte geçirmek istediğini söyler. “The Royal Tenenbaums” bu ailenin soğuk bir kış gününde yıllar sonra beklenmedik bir şekilde yeniden bir araya gelişinin öyküsünü komedi biçiminde anlatıyor.

Küs Kardeşler Limited Şirketi (The Darjeeling Limited)

Babalarını ölümü üzerine bambaşka yapılarda üç kardeş bir gün uzun bir yolculuğa çıkacak olduklarından habersizdirler. Hindistan’a yolculuğa çıkarlar ve yolculuk oldukça renkli, gürültülü ve maceralı geçecektir. Ayrıca son derece zengin bir oyuncu kadrosu söz konusu diyebiliriz rahatlıkla. Bol kahkaha vaat eden bir film. Hint kültürünü de görebileceğiniz, kaliteli oyunculukların ve diyalogların olduğu çok eğlenceli bir film.

Okuduğunuz için teşekkürler, umarım siz de keyifle izlersiniz.

Görüşmek üzere.

-Özlem

Özleme ait son yazı: İran Sinemasından Film Önerileri

Özlem

Özlem

Gazi'de İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisi, yedinci sanat dalına düşkün biri. Sinemanın gücüne inanır, zamanını anlamak ve anlatmak için harcar, arada yazar, çokça düşünür. Keşfetmeyi ve yolculuğu seven biridir.

2 thoughts on “Wes Anderson Filmleri : Rengarenk Film Önerileri

  • 16/01/2021 tarihinde, saat 16:54
    Permalink

    Öneriniz ile Üç kardeşler filmine başladım şimdi. Teşekkür ediyorum ?

  • 16/01/2021 tarihinde, saat 19:37
    Permalink

    Çok sevindim, keyifli izlemeler ❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir