Yeşilçam Konusu ve Film Yorumu – Eski Zamanlar

Eski zamanları anlatan filmleri sever misiniz? Ben severim ama savaş, kırma dökme konulu olanları değil. Daha günlük yaşama odaklanan eski zaman dizilerini severim. Bugün ise tam da böyle bir mini dizi hakkında konuşacağız: “ Yeşilçam

Yeşilçam Konusu

KISACA “Yeşilçam

  • Sezon: 1
  • Dil: türkçe
  • IMDb: 8.1/10

KONUSU : Sinema işine girmiş iki kişi olan bir ortak vardır. Bu ortakların isimleri Vehbi ve Semih’tir. Semih şirketi Vehbiye kaptırır ve olaylar gelişmeye başlar. Semih bu olaydan gaz alıp kendi başına devam etme kararı alır. Bu yolda Semih’in eline eşi benzeri olmayan bir senaryo geçer. Ve bu senaryodan film çekmeye karar verir. Fakat sonrasında gelişen olaylar Semih’in yoluna taş koyar. Semih ise asla pes etmeden tüm engellerin üstesinden gelmeye çalışır.

Oyuncular – Karakterler

  • Semih

Ana erkek karakter. Çağatay Ulusoy bu karakterimizi ekranlara taşıyor. İddialı ve kendine güveni olan bir karakter. Hep istikrarlı bir şekilde istediğinin peşinden gidiyor dizi boyunca. Karakterin gelişimi açısından pek fazla bir şey görmüyoruz. Bu karakter için daha ağır bir isim gelebilirdi diye düşündüm ama Çağatay Ulusoy da kötü olmamış.

Yeşilçam konusu

  • Mine

Önemli kadın karakterlerden biri. Bu karakteri Selin Şekerci temsil ediyor. Karakterimiz dizinin geçtiği zamanlarda baya tanınmış olan bir kadın karakteri temsil ediyor. Kendince bir ağırlığı var. Yeri geldiğinde lafını esirgemeyen bir karakter. Selin Şekerci’nin güzel bir şekilde bu karakteri taşıdığını düşünüyorum. Kendi havasıyla uyuşan bir karakter olmuş. Oyunculuğunu da beğendiğimden olumsuz bir şey söyleyemeyeceğim. 

  • Tülin

Önemli kadın karakterlerden biri. Afra Saraçoğlu bu karaktere can veriyor. Bu karakter ise gerektiği anlarda parlayan ve ağırlığını koyan bir karakter. Dizide ara ara melankolik halleri ile karşılaşıyoruz. Afra Saraçoğlu’nun bu karaktere uyum sağladığını ve mimikleriyle de güzelce ifade ettiğini düşünüyorum.

  • İzzet

Bir erkek karakter. Özgür Çevik’i “İzzet” karakteri ile görüyoruz dizimizde. Bu karakter diziye sonradan girse de ben yer vermek istedim. Bence girişi göz ardı edilemeyen bir karakterdi. 

Yeşilçam Film Yorumu

İlk olarak dizideki kostümlerden bahsetmek istiyorum. Kostüm seçimlerini beğendim. 1960 giyiniş şekli hakkında çok derin bir bilgim yok ama bildiğim kadarıyla karakterin giyimleri uyumluydu. Bir tek kadın karakterlerin evdeki giyinişlerini pek uyduramadım. Genel olarak seçilen mekanlar açısından bazı mekanlar çok uyumlu, tam oturmuş gibi geldi. Fakat bazı mekanlar ise gereksiz bir modern görüntü içindeydi. 

Yeşilçam konusu

Geçiş kesimleri açısından da kesin bir sonuca ulaşamadım. Çünkü bazı geçiş sahneleri beni çok etkilerken bazılarında ise hiçbir geçiş efekti bile yoktu. Yerdeki suya odaklanıp bir sonraki sahneye geçmesi gibi geçişleri çok beğendim. Fakat dediğim gibi alakasız yerlere hiçbir geçiş koymadan direkt atlaması izlerken beni rahatsız etti.

Ayrıca bazı sahneler bana çok klasik geldi. Ve izlerken çok tahmin edilebilir ilerledi dizi. Bazı bölüm bitirişleri de sanki bir anda diziden kopmuşuz gibi hissettirdi. Yani, sanki dizi devam etmiyor da o an bitmiş gibi bir hava verdi bana. Daha önce olanlar başlığı hakkında özetleyen kısımı beğendim. Tam önemli olan noktalara parmak basılarak kısa bir kesit gösterilmişti. Yani, olayı tam özetleyerek geçti gerçekten.

Arka plandaki şarkılar, sesler açısından ise daha kaliteli olabilirdi diye düşünüyorum. Jenerik kısmındaki müziği hiç beğenmedim ve diziyle bağdaştıramadım. Sanırsam eski tarz film/dizi müziklerine benzetilmeye çalışılmış. Ve giriş kısmında çift ekran şeklinde gösterilmesi hoşuma gitmedi.

Ve dizi ortasında bir klasik olarak eski anıları gösterilmesi kısmı… Hoştu ama çok klasik kaçmış. Ve bir anda renk tonunun biz izlerken oynaması da bence profesyonelliğini almış o ufak kaçamak kısımların.  Dizi boyunca kullanılan konuşmalar hoşuma gitti. Özellikle Semih karakterinin söylediği sözler ilham verici tarzdaydı. Ama, bence, bu sözlerden sonra direkt bir müzik girmesi ve iki üç saniye sürüp bitmesi çok çirkin olmuş. 

Kimler İzlemeli

Bence bu diziyi klasik türk dizi/filmlerini seven kişiler sevebilir. Klasik tarzda işlenen bir mini Türk dizisiydi. Yemek yerken arada izleyebileceğiniz bir dizi de olabilir.

Pell

Daha Fazla Film İncelemesi için Tıklayın.

Pell
ily

Pell

Merhaba ben Pell. Her türlü yorumunuza ve önerinize açığım! Twitter adresimden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir