Alchemy of Souls Konusu ve Yorumu

Alchemy of Souls Kore Dizi Konusu , Yorumu , Dizi İncelemesi , Oyuncuları , İkinci Sezonu

Yaşamımız boyunca bize o acı felaketi hatırlatacak 2023 yılı şubat ayını bugün itibariyle geride bıraktık. Çok fazla bahsedip sizleri yine o günlere götürmek istemiyorum, zira biliyorum ki birçoğumuz o günlerin getirdiği psikolojiden çıkmak istiyor. Kimimiz kitaplara sığınarak bunu yapmaya çalışıyor, kimi spor, kimi dizi ve filmler ile ya da farklı bir aktivite ile… Ben ise elimden geldiğince haberlerden uzak durarak, uzun süredir ara verdiğim hobilerime dönerek bunu yapmaya çalışıyorum. Önce plates, sonrasında bitki filizlendirme, örgüler ve şimdiyse bloğum.

Giriş yazısını çok fazla uzatıp sizleri sıkmak istemiyorum. En son 24 Nisan da Gece Yarısı Kütüphanesi kitabım için bir inceleme paylaşmışım. Yazmayalı çok uzun zaman oluyor, bu nedenle biraz heyecan ile kaleme aldığım bir yazı oldu benim için. Alchemy of Souls ile ilgili yahut incelemem ile ilgili eleştirilerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Keyifli okumalar;

Daha Fazla Dizi İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Alchemy of Souls Konusu

alchemy of souls poster

 • Türkçe İsim: Ruhların Simyası
 • Ülke: Güney Kore
 • Senarist: Hong Jung Eun , Hong Mi Ran
 • Yönetmen: Park Joon Hwa
 • Tür: Aksiyon , Tarihi , Romantik , Fantastik
 • Bölüm Sayısı: 20 (1.Sezon 10 Bölüm, 2.Sezon 20 Bölüm. Toplam 20 Bölüm)
 • Yayın Tarihi: 18 Haz 2022 – 28 Ağu 2022
 • Orijinal Kanal: Netflix , tvN

Konusu: Alchemy of Souls büyü ve büyücülerin fazlasıyla önemli olduğu kurgusal bir evrende geçmekte. Bu kurgusal evrende Naksu olarak bilinen ‘Katil’ büyücünün peşinde olan diğer büyücüler, Naksu’yu yakalayamaz fakat ölümcül bir şekilde yaralar. Naksu, öleceğini anladığında ‘ruh değiştirici’ ile ruhunu kör zavallı bir kölenin vücuduna aktarır. Hikaye de tam da burada işlemeye başlar.

alchemy of souls dizi incelemesi

Rahmetli babası zamanının en iyi büyücülerinden olan Jang Wook, babası tarafından lanetlenmiştir. Bu lanet nedeniyle hiçbir büyücünün Jang Wook’a büyü öğretmesine izin verilmez.  Bu nedenle Jang Wook, hocası olarak bir katil olan Naksu‘yu seçmiştir. Fakat Naksu’ya ulaşması imkansızdır. Ancak biliyorsunuz ki diziler tam da imkansız denilen noktaları hikayeleştirir. Evet herkesin deli gibi aradığı, öldürmek istediği Naksu; tesadüfen Jang Wook‘un karşısına çıkmıştır. Sizce Jang Wook, Naksu’yu bir köle bedeninde tanıyabilmiş midir? ( Yukarıda ki görüntü, ikilinin ilk karşılaşması)

Alchemy of Souls

Alchemy of Souls konusunu spoiler vermeden, elimden geldiğince anlaşılır bir şekilde aktarmaya çalıştım. Elimden geldiğince diyorum çünkü, oldukça farklı bir kurgusu olan, izlerken dahi beyninizden dumanların çıktığını hissedeceğiniz bir diziden bahsediyorum. Bu söylediklerim sizi korkutmasın. Zira bölümler ilerledikçe kendinizi gerçekten o kurgusal evrenin içerisinde buluyorsunuz.

Alchemy of Souls dizi yorumumdan bahsedeceğim ancak öncesinde oyuncu ve karakterlerden de bahsetmek istiyorum;

Daha Fazla Dizi İncelemesi için Buraya Tıklayın.

Oyuncular

alchemy of souls oyuncular

Alchemy of Souls Oyunculardan ayrı ayrı bahsetmeden önce şunu söyleyeyim; K drama tarihinde Moon Lovers ‘tan sonra her bir karakteri ayrı ayrı sevdiğim, benimsediğim ve empati yapabildiğim tek Kore Dizisi sanırım Alchemy of Souls .

Empati yapabildiğim diyorum çünkü, hiçbir karakter kendi karakterinden dizi boyunca uzaklaşmadı, zıt kutupları olmadı daima belli bir çizgi içerisinde ilerledi. Bu da dizinin aslında ne denli kaliteli olduğunu gösteriyor bizlere. Alchemy of Souls için en büyük artılardan biri de kesinlikle karakterlerin gelişimi ve ilerleyişiydi.

alchemy of souls netflix

 • Jung So Min – Mu Deok (Naksu)

İlk karakterimiz, Mu Deok. Jung So Min‘in canlandırdığı Mu Deok karakteri, kuşkusuz ki dizinin en sevilen, en fazla güldüren karakterlerinden biri.

Mu Deok, aslında Naksu’nun ele geçirdiği kör bir köle. Naksu, Mu Deok’un bedenini ele geçirdikten sonra beden ilginç bir şekilde görmeye başlıyor. Fakat ne yazık ki Naksu, Mu Deok’un bedenine geçmesi ile eski gücünü kaybediyor. Eski gücüne kavuşabilmek için mücadele ederken, kendini Jang Wook’un hocası olarak buluyor Mu Deok.

Dizi özellikle Mu Deok ile Jang Wook arasında ki çekişmeli ilişkiye odaklı bir şekilde ilerliyor. Mu Deok, ikinci sezonda yer almıyor.

Jang Wook

 • Lee Jae Wook – Jang Uk

Lee Jae Wook‘un canlandırdığı Jang Uk, büyücülerin dört gezdiği kurgusal evren büyü yapamayan zavallı bir karakter. Ancak Naksu ile karşılaşması, tüm hayatını değiştiriyor. Daha fazla detay ile spoiler vermek istemiyorum.

Jang Uk karakterinin gelişimi izleyicide harekete geçme isteği uyandıracak derecede kaliteli bir şekilde işlenmiş. Karakter özellikle 2.sezonda çok farklı bir boyuta ulaşıyor.

 • Hwang Min Hyun – Seo Yul

Hwang Min Hyun ‘un canlandırdığı Seo Yul karakteri, dizi de özelilkle kendimle özdeşleştirdiğim ve en sevdiğim karakterlerden biriydi . Gerek yol bilgisinin zayıflığı, gerek dalgınlığı ve gerekse her şeyi içinde yaşaması ve sessizliği ile her haliyle bana beni hatırlattı.

Saf halleri, temiz aşkı ve asla karakterinden kopmaması ile benden tam puan alan karakterlerden biriydi Seo Yul. İkinci sezonda izliyiciyi sinir krizlerine soksa da, buna rağmen sempatisini kaybetmedi. En azından bende kaybetmedi 🙂

 • Go Youn Jung – Naksu / Cho Yeong 

Alchemy of Souls Birinci sezonda Naksu, ikinci sezonda Cho Yeong ismi ile karşımıza çıkıyor karakter. Evet Naksu’nun gerçek bedenini aslında Go Youn Jung canlandırıyor, karakteri ikinci sezonda çok daha aktif bir şekilde görüyoruz.

alchemy of souls seasons 2

Gerek güzelliği ve gerekse gücü ile izleyiciye seyir zevki veriyor Naksu. Karakter ile ilgili tek eleştirim, ikinci sezonda Naksunun var olan gücünü çok fazla görmememiz üzerine olacak. Görsek daha güzel olabilirdi.

Bu dörtlünün dışında ön planda olan diğer Alchemy of Souls oyuncuları – karakterleri;

 • Shin Seung Ho – Go Won
 • Yoo Joon Sang – Park Jin
 • Oh Na Ra – Kim Do Ju
 • Yoo In Soo – Park Dang Gu
 • Arin – Jin Cho Yeon
 • Jo Jae Yoon – Jin Mu
 • Park Eun Hye – Jin Ho Kyung
 • Lee Do Kyung – Heo Yeom

Yazıyı daha fazla uzatmamak adına ayrı ayrı değinmek istemedim bu karakterlere.

Jazetel’de Yer Alan Tüm Asya Dizileri için Buraya Tıklayın.

Alchemy of Souls Yorumu

en iyi kore dizileri 2023

-Öncelikle bu başlık altında yapacağım yorumumun daha yüzeysel olacağını ve spoiler içermeyeceğini söylemeliyim. Diziyi izlemediyseniz eğer, gönül rahatlığı ile yorumumu okuyabilirsiniz. Spoiler içeren yorumuma, eleştirilerime geçmeden önce uyarı yapacağım.-

aksiyon kore dizileri

Alchemy of Souls için hiç tereddüt etmeden son yılların en iyi dizilerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Hatta daha fazla abartıp, 2022 Yılının en iyi tarihi dizisi de diyebilirim. Müthiş bir hikaye, müthiş bir ilerleyiş ve karakter gelişimi. İzleme noktasında tereddütte kalıp, buraya uğradıysanız eğer; direkt başlayın, emin olun pişman olmayacaksınız.

alchemy of souls jang uk

Alchemy of Souls ‘u tamamlayalı aylar oldu ancak hala daha ara ara sevdiğim bölümlerden sahneler açıp açıp izlerim. Karakter işlenişi o kadar güzel ki, kötü tam kötü, iyi tam iyi öyle kötüyü iyi gösterme, iyiyi kötüleştirme durumları yok. Aynı şekilde bir çizgide başlayan karakteri farklı çizgilere sokma, karakterin aslından uzaklaştırma durumları vs de yok. Bu konuda benim gibi hassas olanlara bu konuda garanti verebilirim.

Diğer yandan hikaye konusunda ise; oldukça sürükleyici farklı bir konuya sahip dizi. Hikayenin farklı olması sizi irite edip, anlaşılmazlığa neden olmuyor. Aksine öyle bir evrende yaşasak nasıl olurdu? vb düşüncelere sokuyor izleyiciyi. (Hatta diziyi izlerken ara ara avuç içimi havaya kaldırıp mavi ışığı görmeye çalıştım. Tabi olmadı.) Dizinin ilk birkaç dakikasında bir şaşkınlık olsa da izledikçe konu da hikaye de oturuyor.

Alchemy of Souls

Hikayeden bahsetmişken dizinin senaristlerinin Hong Kardeşler olduğunu da söylemeliyim. Dizinin aslında kalitesini buradan anlayabilirsiniz. Bilmeyenler için Hong Kardeşler; My Girl , You’re Beautiful  , My Girlfriend Is a Gumiho , The Greatest Love  , Big  , The Master’s Sun , A Korean Odyssey , Hotel del Luna gibi hit olmuş kült yapımların senaristi.

Hong Kardeşler, Kore’de ne kadar favorim olan dizi varsa her birinde parmağı olan senaristler. Bu nedenle aslında diziye başlarken de iyi olacağına dair bir şüphem yoktu. İzlemek sadece düşüncelerimi tasdiklememe neden oldu. Bu kardeşlerin parmaklarının değdiği bir dizinin kötü olma ihtimali yok. 2023’te karşımıza nasıl bir dizi ile çıkacaklar, özellikle merak ediyor ve takip ediyorum bunu.

alchemy of souls jung uk

Dizinin senaristlerinden de bahsettiğime göre aslında dizi için yeterince övgü yapmış sayılırım, şimdi biraz da eleştiri yapmak istiyorum. Dizi farklı bir evrende geçiyor olmasından ötürü, dizinin belli bir bölümünde artık mantık hataları aldı başını götürdü.

Tamam farklı bir evren, bunlar şunlar olabilir dediysem de belli başlı konular da ciddi mantık hataları bulunuyordu. Bu mantık hataları çoğunlukla 2.sezondaydı. 1.sezon su gibi akıp geçse de 2.sezon biraz sancılıydı. Birinci sezonda hatırladığım tek mantık hatası final bölümünde yer alıyordu.

netflix kore dizileri

Finalden bahsetmişken, final bölümlerinin hayal kırıklığı olmadığını söyleyebilirim. Dizi 2 ayrı tatmin edici finale sahip. Bu konuda tatmin olacağınızı düşünüyorum.

Son olarak dizinin görüntü, çekim kalitesi efectler, kıyafetler her biri ayrı ayrı çok iyiydi. Bu konuda da tatmin olacağınızı söyleyebilirim.

Alchemy of Souls hakkında ki genel yorumum bu şekildeydi şimdi spoiler içeren yorumuma geçmek istiyorum 🙂

Dizi için Puanım (JZTP) : 9/10

Alchemy of Souls

Başlık ile birlikte bol SPOILER içeren bir evrene girmiş bulunmaktayız. Yok ben uyarıyı görmedim, bana spoilerı yedirdin Jazei senin yüzünden izleyemicem demeyin diye özellikle yazıyı kırmızıya boyuyorum; SPOILER SPOILER SPOILER içeriyor bu kısım.

alchemy of souls final bölümü

Yukarıda finalden bahsederken şu sahneden bahsetmemek için kendimi çok zor tuttum. Allahım bu nasıl bir sahneydi! Bu sahnenin bana hissettirdiği ile Moon Lovers‘ta Baek Hyun’un eşi ile birlikte öldürüldüğü sahnede hissettiklerim tamamen aynıydı. Bakınız o sahne;

Diziye başlarken finalde olumsuz bir şeyler olacağını düşünüyordum. Ancak asla bu kadarını beklememiştim. Sen gel adamı sevdiği tarafından öldürt. Oldu gözlerim doldu, bu ne? Evet tamam etkileyici güzel bir sahneydi ama Naksu’nun bu hali asla beni tatmin etmedi.

Hocasının onun üzerinde böyle bir etkisi, büyüsü var ise, neden daha önce; yaşadığından şüphelendiği zaman bunu uygulamadı? Burası bende derin bi soru işareti olarak kaldı ve yeterince tatmin etmedi.

asya dizileri

Dizi de beni tatmin etmeyen konulardan diğeri ise kötü karakterlerin finale dek doğru düzgün cezalandırılmamış olması oldu. Hayır yani en azından ufaktan bi vurgun olsaydı, en azından kalplerine bir kılıç girseydi. O da olmayacaksa görevlerinden alınsaydı ama yok senaristimiz buna izin vermedi, son noktaya kadar izleyiciyi krizden krize soktu.

Jazetel’de Yer Alan Tüm Asya Dizileri için Buraya Tıklayın.

Alchemy Of Souls Yorumu

alchemy of souls izle

Diğer yandan Mu Deok’un ikinci sezonda yer almaması beni kahretti. Dizi boyunca o kadar alıştırmış ki kendisine, tüm ikinci sezon boyunca yokluğunu çok derin hissettirdi. Bunda tabiki de Jung So Min‘in payı büyük. Kadın müthiş bir oyuncu, oynadığı her karaktere izleyiciyi o kadar alıştırıyor ki kopmak zor oluyor.

alchemy of souls jung uk

Ayrıca bu ikilinin sahnelerini de ikinci sezonda görmemek tabiki de eksik hissettirdi. O kadar uyumlu tatlı bir çift kaleme almış ki senarist, son zamanların en iyi çifti olduğunu söyleyebilirim. Mükemmellerdi!

Jazetel’de Yer Alan Tüm Asya Dizileri için Buraya Tıklayın.

Alchemy of Souls Dizi İncelemesi

Alchemy of souls 2.sezon

Ay bir de Yeol konusu vardı. Karakter dizi de gerçekten en sevdiğim karakterlerden biriydi ama o ikinci sezonda ki hali neydi öyle? Zavallım Mu Deok’un ölümünden sonra içinde kurmuş kurmuş neredeyse kendisi ile birlikte Naksu’yu da öldürtecek kıvama gelmişti. Eh yok artık!

Alchemy of Souls Kore Dizisi

Hayır yani kendini düşünmüyorsun da sevdiğin kadını öldürmek nasıl aklından geçebiliyor? O sahnelerin beni sinir krizlerine soktuğunu çok net biçimde hatırlıyorum.

Alchemy of Souls Yeol

Diğer yandan karakter ile ilgili hiçbir problemim yoktu, tatlı mı tatlı soft bir karakterdi. Gerek aşkını içinde yaşaması, arkadaşlığını bu aşkın önünde tutması ve aşk üçgeni oluşmasına izin vermemesi, her detayı karakteri gözümde şahlandırdı diyebilirim.

alchemy of souls king

Veliaht Prense değinmeden tabiki de yazımı sonlandırmayacaktım. İlk sahnede korkunç bir kral olup, çiftimize zarar vereceğini düşünsemde senarist tüm izleyicileri şaşırttı. Mu Deok ne yaptı etti, kralı iyi bir adama dönüştürdü resmen. İkilinin sahneleri o kadar tatlıydı ki…

alchemy of souls mu deok

Kuşkusuz ki dizi ile birlikte zihne kazınan karakterlerden biriydi Veliaht prens. 2.Sezon finalinde yaptıkları ile bence tüm izleyicileri kendine aşık ettirdi. Kaplumbağa ile olan ilişkisi ve daha birçok sahnesi ile hatırlayacağımız bir karakterdi veliaht prens.

Jazetel’de Yer Alan Tüm Asya Dizileri için Buraya Tıklayın.

Alchemy of Souls 2.Sezon

Yazımı sonlandırmadan ikinci sezona da kısaca değinmek istiyorum.

alchemy of souls kesit

Alchemy of Souls birinci sezonu inanılmaz merak uyandırıcı bir şekilde son bulmuştu… Öyle ki ikinci sezon için resmen alarm kurmuştum kaçırmamak için, o denli bir beklenti oluşturmuştu bende. Peki bu beklenti mi karşıladı mı?

Kesinlikle karşıladı! Ancak daha da farklı olabilirdi diye eleştirmeden de edemiyorum.

Öncelikle Alchemy of Souls 2.sezon gerçekten kaliteli bir şekilde başladı. Uk’un daha haşin ve güçlü bir şekilde dizi de rol oynaması, hatta evrenin en güçlü büyücüsü olması oldukça havalıydı. Fakat Naksu’nun kendi bedeninde dönmesi, Mu Deok’un tamamen birinci sezonda kalması beni ne yazık ki tatmin etmedi. İster istemez Mu Deok karakterinin yokluğu hissedildi.

alchemy of souls naksu

Hadi Mu Deok gelmedi, tamam. Peki niye Naksu’nun güçlü halini göstermediniz? Evet ikinci sezonun başından sonuna kadar kızın gücünü herkese göstereceği anı bekledim ama olmadı. Bu da haliyle bende hayal kırıklığı oluşturdu.

Jazetel’de Yer Alan Tüm Asya Dizileri için Buraya Tıklayın.

Alchemy of Souls 2.Sezon Yorumu

alchemy of souls yorumu

Bunun yanı sıra Uk’un tüm tesadüflere rağmen Naksu’yu tanıyamamış olması beni sinir krizine soktu. Her bir sahne de kız resmen ‘Ben Naksu’yum , ben Naksu’yum’ diye bas bas bağırıyordu. Hadi tanımadın kızı, ne diye aşık oldun? Hani tek ve sonsuz aşkın ve karın Naksu’ydu. Dizinin bu kısmı aslında tam anlamıyla erkeklerin gerçek yüzünü ortaya koyuyordu. Naksu, tekrar tekrar yeniden tek aşkı olan Jang Uk’a kalbini açarken, Uk onun gözlerinde yabancı olan bir kız ile evleniyordu…

alchemy of souls first

Her neyse tamam dedim, herhalde finale doğru Uk’un jeton düşecek. Dediğim gibi de oldu ancak asla istediğim heyecanda bir sahne olmadı. Daha heyecanlı, ağlamaklı duygu yüklü bir sahne bekliyordum bu ikili için. Bu da yine ikinci sezonun eksilerindendi benim için.

alchemy of souls yul

İkinci sezonda hoşuma giden en güzel nokta da, Yul’un Naksu’yu Uk’dan önce tanıması oldu. Çok tatlı soft bir ayrıntıydı bu. Tabi sonrasında yaptığı saçmalıkları yok sayıyorum.

tarihi kore dizi önerileri

Yine yukarıda da tekrarladığım gibi Yul’un Naksu’ya olan aşkının Uk ile dostluğu arasına girmemesi dizinin en iyi olaylarındandı. Evet Naksu’ya ilk aşık olan oydu ancak hiçbir zaman öne geçmeye karşılık bulmaya çalışmadı. Bu hoş bir detaydı.

alchemy of souls oyuncuları

Son olarak tüm yukarıda yer alan eleştirilerime rağmen diziyi severek büyük bir heyecan içinde izledim. İzlediğime pişman olduğum tek bir an bile olmadı. Beni eski k drama günlerime götürdü. İzlemeyip, spoiler dolu bu yorumumu okuduysanız eğer, buna rağmen izlemenizi şiddetle tavsiye edeceğim. İzleyin izlettirinli kaliteli dizilerden.

Yazımı Alchemy of Souls ‘da favori sahneme ait olan bir görüntü ile sonlandırmak istiyorum;

kore dizi incelemeleri

Jazetel’de Yer Alan Tüm Asya Dizileri için Buraya Tıklayın.

Alchemy of Souls İzle

Son olarak diziye nereden ne şekilde ulaşacaklarını bilemeyenler için bu başlığı açmak istedim. Dizi bir Netflix Dizisi , bu nedenle NEtflix’ten kolaylıkla Türkçe Altyazılı bir şekilde izleyebilirsiniz. Aynı şekilde google üzerinden korsan sitelerden de Türkçe altyazılı bir şekilde diziye ulaşabilirsiniz.

Kendinize güzel bakın, farklı bir yazı da görüşmek üzere!

-Jaze

Daha Fazla Dizi İncelemesi için Buraya Tıklayın.

jaze
Takip Et !

jaze

İçinde bulunduğu evrende ait olduğu konumu aramaya çalışırken 'geleceğe farklı bi yatırım yapmalıyım' düşüncesiyle bir yandan da blog açmış biri işte... Hakkında yazılacak pek bir şey yok, Jaze sadece Jaze işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir