Arte Konusu ve Anime İncelemesi – Sanata Doyacaksınız

Hep kan, hep vahşet, hep birilerinin ölüp birilerinin intikam duygusunu beslediği animeler öneriyorsun demeyin diye bu hafta sizlere 12 bölümlük kesinlikle bırakamayacağınız tatlı bir tarihi sanat animesini inceliyorum; Arte Konusu ve Anime İncelemesi

Arte Konusu

arte anime konusu

Anime, 16.yüzyılda yeniliğin ve sanatın özgürleştiği rönesans döneminde bile kadınların her işe burnunun sokmaması gerektiği algısını yıkıp ressam olmaya çalışan genç bir kızın hikayesi. Arte, Floransa’da aristokrat bir ailenin kızı olarak doğuyor. Kendini bildi bileli resim yapmayı çok seven Arte, babasının ölümünden sonra resim yapmasına karşı çıkan annesinin evini terk edip gerçek dünyada ressam olmak uğruna attığı adımları anlatıyor.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Arte Anime İncelemesi

Annesinin resimlerini yakmasından sonra eşyalarını toplayıp gerçek bir ressam olabilmek için şehre gelen Arte’nin karşılaştığı ilk sorunun cinsiyeti olması, dönemin kadınlara bakış açısı olan güzel görün, zayıf ve çekici ol, sesli kahkaha atma ve hanımefendi ol kurallarını çok güzel yansıtıyor. Bu dayatmalara karşı çıkmak için kendisini cinsiyetinden dolayı çırak olarak yanına almayı reddeden ressamların önünde saçlarını kesip kendilerinden bir farkı olmadığını göstermeye çalışan Arte’nin azmi huysuz ve kaba ressam Leo’nun ilgisini çekiyor ve yanında çırak olarak çalışmasına izin veriyor.

Arte’nin Leo’nun yanında kalıp çıraklığa başlamasıyla atıldığı macerada bir kadının erkek egemen bir toplumda neler başarabileceğini birinci gözden görüyoruz. Arte bu yolda hem resim yeteneğini geliştirirken hem de yaşadığı olaylarla hem gülüyor hem de kurduğu arkadaşlıklara özeniyoruz.

Erkeklerin yapabildiği her şeyi kendisinin de yapabileceğini herkese gösteren, bunun için bazen saçlarına veda eden bazen eteğini yukarı kıvırıp kil çuvalları taşıyan bazen de parmakları kızarana kadar tuval törpüleyen Arte’nin bu azmi sanata olan bağlılığından geliyor. Uğruna yaşadığı tek şey resim çizmek, belki de bu yüzden benim gibi asıl mesleği resim üzerine olan izleyiciler varsa kesinlikle favoriniz olacak bir anime.

Animenin konusundan biraz çıkıp karakterlere odaklanacak olursak bolca renkli karakterler var. Hepsi de dönemin bir parçasını temsil ediyor. Katı sistem, özgürlük arayışı, soylular ve şehir halkı arasındaki düzen ve hepsinin ötesindeki burjuva kavramına çok güzel değinilmiş.

Kısacası romantizmi bir kenara bırakıp gerçek bir güçlü kadının etrafında dönen bir anime izlemek istiyorsanız aradığınız anime kesinlikle Arte. Ayrıca, sanata ve tarihe de ilginiz varsa bu iç kavramın çok güzel harmanlandığı bu anime benim gözümde 8/10du.

Arte’yi Kimler İzlemeli?

Bu animenin genel bir kitlesi olduğunu düşünmüyorum. Öncelikle romantizim yok. Sanata, tarihe ilginiz varsa ve imkansızlar döneminde bir şeyler başarmaya çalışan genç bir ergenin sisteme karşı resim çizerek açtığı savaşı ve bu yolda edindiği dostlukları görmek hoşunuza gidecekse şiddetle önereceğim bir anime, ayrıca 12 bölümden oluşuyor tek günde bitirilebilinecek mutlaka izlenmesi gereken animeler arasında benim için, şimdiden iyi seyirler…

Vante

Genel Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir