Hotarubi no Mori e Konusu ve Anime İncelemesi

İlk olarak 17 Eylül 2011 tarihinde gösterime giren Hotarubi no Mori e filmi, adını duyduğumda bile gözlerimi doldurup beni gülümsetebilen bir anime filmi. İzlerken hem güldüğüm hem ağladığım hem de uzaklara daldığım, kısacası tüm duyguları bana yaşatabilen bu anime, kendini 45 dakikaya sığdırmış. Yönetmen Takahiro Omori‘nin elinden geçen bu eser, IMDb’de 7,9/10 alırken My Anime List’te 8,4/10 almış durumda.

Hotarubi no Mori e Konusu

Hikâye, Hotaru’nun Yamagami Ormanı’nda kaybolmasıyla başlıyor. Yolunu bulamadığından dolayı kaybolan Hotaru, ormanda ağlamaya başlıyor. Ağlamasına gelen maskeli biri Hotaru’ya neden ağladığını soruyor. Maskeli, yarı ruh yarı insan olan bu çocuğun adı Gin. Hotaru durumu açıkladıktan sonra bu maskeli çocuğumuz Hotaru’ya yardım ediyor ve çıkış yolunu gösteriyor.

Sonraki gün teşekkür hediyesiyle gelen Hotaru, Gin’i oldukça şaşırtıyor. Yazları Hotaru’nun, amcasının yanına gelmesi sayesinde yazları beraber geçiren bu ikili gel zaman git zaman birbirlerine yakınlaşıyorlar. Yakınlaşmak dediysem de bedenlerinden çok ruhlarından söz ediyorum. Hi, yoksa kimse size söylemedi mi? Gin, bir insana dokunursa yok olur. Hotaru, ilk tanıştıklarından beri kafasına yediği ağaç dallarından dolayı bunu kavramış olsa da diğer insanlar bunu bilmiyorlar. İşte, böyle devam eden bir anime.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Anime İncelemesi

Gerek başkarakter Takegawa Hotaru‘nun çocuksu neşesi ve sevincinin olgunlaşarak dingin bir sevgiye dönüşmesiyle, gerek bir diğer karakterimiz olan Gin’in yardımseverliliği ve fedakârlığını hiç kaybetmeyişiyle olsun kendini hayata adapte edebilmiş bir eser. İzlerken en çok etkilendiğim detay sanırım bana fark ettirmeden vermek istediği şu mesajdı: “Göğsüm acıyacak. Gözyaşlarım taşacak. Ama ellerimdeki bu sıcaklık ve tüm yaz anıları sonsuza dek benimle yaşayacak. Öyleyse, gidelim. Devam edelim.” Bu söz bana çok umut veriyor her izlediğimde. Sanki biri orada; beni, yaşadıklarımı, hissettiklerimi biliyor ve pes etmememi fısıldıyor.

Hotarubi no Mori e anime filmi

  • Ya böyle olsaydı?

Konusu ve işleyişi bakımından çok çok beğendim. Ancak… Şimdi bildiklerimizi konuşalım. Eğer bir insan Gin’e dokunursa veya Gin bir insana dokunursa Gin, yok olacak. Tamam, bu konuda hemfikiriz. Hotaru, Gin’in maskesine dokunup onu çıkardığında, aynı odun parçasının farklı uçlarından tuttuklarında veya bileklerine şal bağladıklarında Gin yok olmadı. Demek ki değmemesi gereken tek şey tenleri. Peki tenlerini tamamen örtecek şekilde giyinselerdi, el ele tutuşabilirler miydi? Doyasıya sarılabilirler miydi? Buna mantık hatası değil de, karakterlerin bunu düşünemedikleri/seçmedikleri bir yöntem olduğunu düşünmekteyim. Düşünselerdi belki de çok farklı biterdi, değil mi?

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Hotarubi no Mori e

Benim bu anime filmi hakkında düşüncelerim genel olarak böyleydi. Her ne kadar olumusz eleştirilerim de olsa benim için önemli olan bana neler hissettirdiğiydi. Bu yüzden bende yeri çok ayrı. Eğer siz de izlediyseniz bizimle görüşlerinizi paylaşın, böylece böyle güzel yapıtların daha çok insana ulaşmasını sağlayabiliriz!

-Kinnonamida

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

kinnonamida

╮(^▽^)╭

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir