Babylon Konusu ve Anime İncelemesi – Yetişkinlere Özel

Selam, bu gün sizlerle anlamak için iki kere izlediğim fazlasıyla karışık ve kelimenin tam anlamıyla yetişkin animesi olan fakat anladığınızda kesinlikle hayran kaldığınız bir seriyi inceleyeceğiz; Babylon .

Babylon Konusu

Babylon , Tokyo bölgesince savcı olan Zen Seizaki‘nin yasa dışı bir klinik davasını araştırmasıyla başlıyor. Soruşturma sırasında bulduğu bir dosya Zen’i bunun sadece yasadışı bir klinik davası olmadığını ve yaklaşan belediye başkanlığı seçimiyle bağlantılı olduğunu düşündürür. Fakat anime kesinlikle bununla kalmıyor. Gelin incelemeye şöyle bir göz atalım;

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Anime İncelemesi

İncelemeyi olabildiğince spoilersız yapmaya çalışacağım. Fakat Babylon öyle bir anime ki görünen tanıtımın altında çok daha fazlası var. Bu nedenle ilk birkaç bölümü kapsayacak birkaç spoiler içerebilir.

Büyük bir ideoloji savaşını anlatan toplamda 12 bölümden oluşan Babylon ‘da benim nazarımda iyi ve kötünün ne kadar göreceli olduğunu, daha ciddi ve doğaüstü olmayan bir evrende L ve Kira savaşını görüyoruz. Serimizin kötü karakteri Magase Ai isminde inanılmaz zeki ve kılık değiştirme ustası bir kadın. Açıkçası bu kadar güçlü ve yenilmesi imkansız bir kadın villain görmek, izleyen herkesin beğenisini toplasa da Magase sempatimizi kazanabilmiş bir karakter değil.

Babylon Anime İncelemesi

Kurgusu akıllıca işlenmiş, ağır hikayeli bu animenin asıl konusu; yeni belediye başkanı seçildikten sonra intihar etmeyi yasal hale getirmesini ve bunun ardından insanların topluca intihar etmeye başlamasını anlatıyor. Peki bu insanlar gerçekten isteyerek mi intihar ediyor? Magase burada devreye giriyor. Ne kadar animede pek üzerinde durmamış olsalar da benim fikrimce klinikte geliştirdikleri ilaçla insanların zihnini kontrol ediyor. Ve onların kafalarındaki intihar etmekle ilgili şüphe ve tedirginlikleri siliyor.

Animenin bize gösterdiği ideoloji savaşı işte bu, intihar istek doğrultusunda iyi bir şey olabilir mi? Değer ve etik anlayışımızı bir kenara bırak animeyi izlemeye başlayın acaba diyecek misiniz? Yoksa baş karakterimiz Zen gibi buna şiddetle karşı mı çıkacaksınız. İntihar eden bütün insanların yüzündeki kocaman gülümseme, gerçek ölürken mutlu olduklarına mı işaret yoksa bu da Magase’nin bir oyunu mu? Savcı Zen ile birlikte bu gizemin peşine düştüğümüz bu anime, kesinlikle izlenmesi gereken bir seri Fakat başta da belirttiğim gibi ahlaki ve etik değerlerin farkında, hukuki ve siyasi terimlere en azından kulak aşinalığı olan, kendine göre iyi ve kötüyü oturtmuş bir yetiştin değilseniz animeyi anlamakta güçlük çekersiniz. Kesinlikle ergenlere ve çocuklara göre değil.

Babylon konusu

Anime ilk çıktığı ekim 2019’da tek seferde üç bölüm birden yayınladılar. İddialı bir girişti ve hakkını da verdi. Sinematografik ve görsel yönetim açısından uzun zamandır bir animeyi bu kadar beğenmemiştim. Çizimleri ve arka planları da hayranlık uyandırıyordu. İşin inanılmaz tarafı stüdyo Revoroot’un ilk profesyonel işi! daha önceki yıllarda tek bölümlük iki animenin sorumluluğunu üstlenmişliği olsa da uzun soluklu ilk animesi Babylon. Umarız ileride de daha fazla böyle yapıtlarda kendilerini görürüz.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın

Babylon

Siyasal gerilim türündeki animemizin karakterleri ve hikayeleri de kendi içinde hayranlık uyandırıcı bir şekilde kaliteli geliştirilmiş. Aşırı gerçekçi ve hayatımızın her yerinde görebildiğimiz sevdiğimiz bazen de midemizi bulandıran her türlü karaktere yer verilmiş. Animeyi ilk yedi bölüm ve sonrasında olanlar olarak ikiye ayırabilirim. Yedinci bölümden sonra asıl konu büyüyüp küresel bir hale gelip tadımızı kaçırsa da özellikle son üç bölüm noluyor ya diyerek soluksuz izleyeceksiniz.

Babylon’dan biraz da kendi gözümden eleştirecek olursam da sonlara doğru biraz gereksiz hikayelere yer verildiğini düşünüyorum. Fakat bu animenin geri kalanı için o kadar önemsiz bir detay ki; Animedeki kovalamaca, ideoloji savaşı, ağzınız açık izleyeceğiniz ölüm sahneleri ve animenin temeli olan felsefi anlayış o kadar dolu ki birkaç boş bölümü görmezden gelebilirim. Son olarak animenin finaline gelirsek, söyleyecek çok fazla şeyim var. İyi ve kötünün, kime göre iyi kime göre kötünün muhteşem bir şekilde gözler önüne serilmesi ve Fedakarlığın bu kadar iç içe girip hayran bırakabileceği başka bir seri daha yok.

Kimileri polisiye kurguları uluslararasına taşımayı hoş bulmuyor. Bu yüzden animeyi beğenmediklerini söylüyorlar. Öncelikle Babylon siyasal gerilim, polisiye değil. İkinci olarak da istenilen mesajın başka bir şekilde verilmesinin imkanı yoktu. Benim için akıllıca ve kusursuz tasarlanmış bir finaldi. Ve yine son sahnesinde Magase yine hepimizi kandırmayı başardığında sürüklendiğiniz trajikomik durum yaşanmaya değerdi.

Kısacası yine kanın gövdeyi götürdüğü bu anime, fazlasıyla siyasal ve hukuksal terimler içermekle birlikte ahlaki ve etik yargılarınızı sorgulatacak ve sizi aslında bizimkinden çok da farklı olmayan bir dünyada acaba nasıl olurdu? sorusuna itecek. Şimdiden iyi seyirler…

-Vante

Daha Fazla Anime İncelemesi için Tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir