Hunter x Hunter Konusu ve Anime İncelemesi

Merhabalar, bu gün çok sevdiğim ve iki kere reanimeted yapılan shounen diyince belki de akla ilk gelen animelerden biri olan hunter x hunter ‘ı inceleyeceğiz.

Hunter x Hunter Konusu

Hunter x Hunter , özel bir ayrıcalık olan avcılık mesleğinin etrafında şekilllenen bir evrende geçiyor. Bu dünyada avcı kimliği kazanmış herkes hemen hemen her konuda uzmanlaşmıştır. Ve dünyanın her yerinde inanılmaz bir ayrıcalığa sahiplerdir. Fakat Avcı olmak o kadar kolay değildir ve avcı olmak isteyenler acımasız bir sınava girmek zorundadır. Baş karakterimiz Gon Freecss ise hakkında sadece avcı olduğunu bildiği babasını bulmak için kendi de avcı olmaya karar vererek sınava katılır.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

Anime İncelemesi

Hunter x Hunter ‘ın temel konusu aslında arkadaşlık ve bağlar üzerine. Gon’un babasını bulmak için girdiği sınavda edindiği arkadaşları ve birlikte çıktıkları maceraları konu alıyor. Biri 1999 biri ise 2011 de olmak üzere iki kere tekrar çekilen animenin hangi versionunu izlerseniz izleyin çizimlere hayran kalacaksınız. Estetik güzellikten nasibini hiç almayan karakterler bile o kadar ustaca tasarlanmış ki gözlerinizi alamayacaksınız.

hunter x hunter konusu

Yaş itibariyle ana karakterimiz 12 yaşında olsa da anime unsur bakımından çocuklar için uygun değil. Hatta fazlasıyla on altıdan büyükler için daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Bunun en büyük nedenlerinden biri de kesinlikle shounen tarihinin en iyi kötü karakterlerini barındırıyor olması. Farklı hikayelerde karşımıza çıkan villainlerle kimi zaman aynı tarafa geçmek zorunda kalan baş karakterlerimiz kötülerin karşısına geçtiklerinde vahşi ve acımasızlıklarını sonuna kadar hissediyor ve hissettiriyor.

Animenin bir diğer güzel tarafı ise çok fazla fantastik unsur barındırmasına rağmen realistik olması. Kimse tam anlamıyla kötü, kimse tam anlamıyla iyi değil. Kötülerin duyguları olduğunu, iyi şeyler yapabildiklerini ya da birilerini sevebildiklerini görebildiğimiz gibi iyilerin de yanlış şeyler yapabildiklerini hatta intikam uğruna kararan gözleriyle cinayet işleyebildiklerini de görüyoruz. Ben bu detayı seviyorum.

Hunter x Hunter Karakterleri

Karakterlerden biraz bahsedecek olursak; Gon ve Killua’dan ayrıca bahsetmek istiyorum. Biri babasını bulmak uğruna biri suikastçı ailesinden farklı bir yol çizmek için katıldığı avcılık sınavında karşılaşan ve her geçen gün gelişen arkadaşlıklarına imrenerek baktığınız ikisi gerçekten keşke benim de böyle bir arkadaşlığım olsa dedirten cinsten.

Son bölüme kadar Killua’nın ailesinin ona aşıladığı ‘benim arkadaşım olamaz’ baskısından kurtulma yolu ve Gon için yaptığı birçok fedakarlığı görüyoruz. Bu da bize muhteşem bir karakter gelişimi hikayesi sunuyor.

Gon ve Killua yolculuklarında bir çok arkadaş edinse de önemle bahsetmemiz gereken isimler Kurapika ve Leorio.

Kurapika klanı yok olmuş ve kalan tek kişi olarak intikam isteyen ve bu yolda ihtiyacı olan şeyin avcı kimliği olduğunu düşünmesi. Leorio ise doktor olmak için maddi açıdan en rahat yolun avcılık olduğuna karar vermesiyle sınava giren ve sınav esnasında Gon ve Killua ile taşınan diğer sevdiğimiz karakterler.

Özellikle Kurapika için animeyi izlettiren kişi diyebilirim. Fakat maalesef ki kendi arcı bittikten sonra kendisini görmek pek mümkün olmadı. Leorio ise hepimizin Gon’un babasından daha çok Gon’un babası olduğuna hemfikir olduğumuz ve animenin en çok güldüren sevimli karateri.

hunter x hunter konusu

Hisoka, İllumi, Chrollo ve Hayalet takımı, Meruem ve gardiyanları gibi esas kötülerimize ayrı ayrı değinmeyeceğim fakat başta da belirttiğim gibi kötü karakterler inanılmaz başarılı yaratılmış olsa da öncelikli Hisoka olmak üzere birçok karakterde hoşuma gitmeyen daha önce de belirttiğim japonların artık olmazsa olmazı hale gelen pedofili unsurları gibi şeyler olması insana bu kadar güzel bir seri yaratmışken mangakanın neden bunu böylesine katlettiğini sorgulatıyor.

Hunter x Hunter

Eminim okuyucuların arasında hayır o aslında pedofili değil istediği şey güç diyenler olacaktır. Ki haklılar da Hisoka karakteri Gon’da gördüğü potansiyel gücün peşinde bunu herkes anlayabilir. Fakat o gücün 12 yaşındaki bir çocukta bulunduğunu unutmayın. Ne amaçla olursa olsun 12 yaşındaki bir çocuk söz konusu. Tabii ki serinin büyük hayranı olarak ben de bahsi geçen karakterin animedeki kimseye karşı sexual bir şey beslediğini düşünmüyorum. Durum tamamen öldürme isteği olsa da mangakanın yansıtma şeklini inkar edemez ve savunamazsınız.

Bu konuda birkaç yaşı küçük ve eğitimsiz izleyiciyi eğitebildiysek biraz da çizimlerden bahsetmek istiyorum. Belki bu dediğim çoğunuz tarafından hoş karşılanmayacak. Ama ben belki biraz da 90ların animeleriyle büyümüş ve tam olarak bu çizimlere aşık biri olarak 1999 yapımı olan animenin çizimlerini daha çok beğeniyorum.

İncelemeyi bitirmeden önce birkaç eleştiriye daha değinmek istiyorum. Kimera arcı hemen hemen bütün izleyici kitlesi tarafından en kötü arc olarak bilinse de açıkça söylemeliyim ki böyle düşünüyorsanız gidin Doraemon izleyin. Hem karakter işleyişi hem de hikayesi en oturmuş arc kesinlikle Kimera arcıydı tek kötü yanı gereksiz uzatılmış ve o kadar hikaye içinde farklı noktalara da değinilmişti ki izleyicilerin ana fikri kaçırdığı olabiliyordu.

Fakat, ne kadar en başarılı arc olsa da, ne kadar Meruem’un hikayesi hepimizi etkilese de animenin en sağlam kötüleri kesinlikle hayalet takımıydı. Bu yüzden Yorknew arcı herkesçe kabul edilmiş en iyi arctı.

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

Kimler İzlemeli?

Peki bu animeyi kimler izlesin? Bir kere Shounen seven herkese şiddetle önerebileceğim bir seri olmakla birlikte efsaneler tahtında oturuyor. Yani izlemezseniz çok şey kaçırırsınız. Arkadaşlık ilişkileri, karakter tasarımları, kendine hayran bırakan villainler ve tabii ki ağzınızdan düşmeyecek diyaloglarla sizi kendisine bağlayacak muhteşem bir anime sunuyorum bu hafta, izleyip izlememek size kalmış. Şimdiden iyi seyirler!!

Vante

Anime Önerileri için Buraya Tıklayın.

2 thoughts on “Hunter x Hunter Konusu ve Anime İncelemesi

  • 10/08/2021 tarihinde, saat 13:37
    Permalink

    Bu sitede nice eleştiri yazısı gördüm, hiçbiri bu kadar hoşuma gitmedi. Dili olsun, anlatış şekli olsun, değindiği noktalar olsun gerçekten enfes bir yazı olmuş. Her noktaya değinmiş, kurgusundan çizimine kadar çok güzel bir inceleme olmuş. Şimdi yazarken aklıma geldi, mangası ile ilgili de birtakım bilgiler, karşılaştırmalar okusak çok daha güzel olabilirdi ama bu haliyle bile sitedeki en beğendiğim incelemelerden biri. Teşekkürler, ellerinize sağlık.

  • 10/08/2021 tarihinde, saat 13:51
    Permalink

    Teşekkür ederim, belki ileriki zamanlarda bunun üzerine ikinci bir manga incelemesi yazabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir