İlginç Yılbaşı Gelenekleri : Duyduklarınıza Çok Şaşıracaksınız

İlginç Yılbaşı Gelenekleri

İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Herkese Merhaba sevgili ve bir o kadar da kıymetli okurlar.

Son yazımdan sonra döndüm dolaştım ne yazabilirim, ne anlatabilirim diye bir bakındım. Allah biliyor derslerime bile baktım ama sizi sıkıntıdan boğmak istemedim değerli okurlarım.

Lütfen değerimi bilin ve hazır yeni bir yıla girmek için hazırlanırken az sonra okuyacağınız yazının keyfini çıkarın.

Bugün buraya toplanmamızın sebebi: Yılbaşına girerken ilginç geleneklerle işi farklı boyutlara taşıyan ülkeleri incelemek olacak.

Evet, başlayalım bakalım.

İlginç Yılbaşı Gelenekleri

1. Almanya

İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Almanlar içinde gizli Türklük taşıdığı için bizdeki kurşun dökme işini yılbaşına uyarlamışlar. Erittikleri kurşunu suya atarak aldığı şekilden yeni yılın nasıl geçeceği hakkında tahminde bulunuyormuş bu ülke.

2. İskoçya

İlginç Yılbaşı Gelenekleri

İskoçya’nın vatandaşları da tıpkı annem gibi eve ilk adım atan kişiler konusunda çok titiz belli ki. Ben kendimi bildim bileli, annem bizi her yılbaşında gece yarısı kapının önüne salar, iki dakika yürütüp geri alır. Hatta eve sağ ayak ile girdiğimizden de emin olur.

İskoçlar da bu geleneği sevdiklerinin evine giderken yapıyorlarmış. İlk giren kişi olmak için koştur koştur ellerinde tuz, viski, kömür gibi bereket getireceğine inanılan ürünlerle giderlermiş. Ben öyle duydum.

3. Kolombiya

Bu Kolombiya halkı, ellerinde boş valizlerle geziyorlarmış yeni senede daha fazla yer görebilmek için. Bana mantıklı geldi, bi bakayım buna.

4. İtalya

İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Şu her sene muhabbeti dönen kırmızı iç çamaşırı olayı var ya, işte o İtalyanların işiymiş. Aşk, iyi şans, refah gibi dilekler için yapıyorlarmış bu geleneği.

5. Danimarka

Danimarka halkı, şans getirmesi için komşularının evinin önünde tabak-çanak kırarak yeni yıla giriyormuş. Kırılan her tabak daha fazla şans anlamına geliyormuş onlara göre.

6. İrlanda

İrlanda’da bekarlar yeni yılda eş bulma istekleri için yastık altına ökse otu koyarak başlıyorlarmış seneye. Evin duvarına ekmek asmak da kötü ruhları kaçırmak için kullanılan yöntemlerden birisiymiş.

7. Brezilya

Brezilya’da yılbaşı okyanusun kenarında kutlanırmış. Denizlerin Tanrıçasına sunulan beyaz çiçekler ile kutlama yapılırmış her sene.

Evet arkadaşlar her ülke kendi gelenekleriyle yeni yılı karşılıyormuş belli ki. Bizim evde de her evde olduğu gibi nar kırma, sağ ayakla eşikten geçme gibi gelenekler uygulanır.

Umarım bu senede olan bu senede kalır ve hepimiz yeni yıla önce sağlık, sonra da mutluluk, aşk, para gibi güzel niyetlerle gireriz. Malum bu sene biraz(!) zorluydu.

Evet bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz sanırım. Umarım keyif almışsınızdır.

Herkese sıcacık, az biraz da kar yağışlı günler diliyorum.

Öptüm…

-ごきげんよう , Gamze.

 

Bir önceki yazım: Sen Hangisini Seçeceksin: Alice in Borderland Konusu ve Yorumu

Gamze

Gamze

Henüz kitabi bilgilerin dışına çıkamamış, hayatı başkalarından dinleyen biriyim ben. Ben Gamze. Psikoloji öğrencisi, gelecekten korkan, gelişmeyi, geliştirmeyi seven benim. Çevirmenlik de yaparım ama keyfi şeyler, onda bile kendime yeterince güvenemem. Yıldızları severim, yıldız gibi parlayan insanları da. Umarım siz de beni seversiniz çünkü dediğim gibi, ben zaten yıldızları seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir