Marilyn Monroe’nun Beyaz Elbisesinin Arkasındaki Karanlık Sır

Tüm Amerika Marilyn Monroe ‘nun o elbisesine hayran kalmıştı fakat aynı durum kocası için geçerli değildi.

15 Eylül 1955’te saat gece 1 sularında 52. Cadde ile Lexington Avenue arasındaki metro ızgarasının üstünde Marilyn Monroe , kimsenin aklına gelmeyecek olan o şeyi yapmak için bir esinti bekliyordu.

İlk esinti ile Marilyn’in elbisesi uçuştuğunda, Marilyn Monroe bir kızın “Ne kadar güzel görünüyor değil mi?” dediğini duydu.

Marilyn’i izleyen diğer 5000 kişi de aynı şeyi düşünüyordu.

Leziz…

Kalabalığın uğultusu ve gelen ıslık sesleri yüzünden Marilyn Monroe yönetmenin sesini duyamaz olmuştu.

Evet, bu bir çekimdi…

The Seven Year Itch filminin çekimleri yapılıyordu. The 7 Year Itch, evli bir adamın baştan çıkarıcı komşusuyla eşini aldatmasını anlatan bir romantik komedi filmiydi. Marilyn, baştan çıkarıcı komşuyu oynayan sarışın ve güzel vücutlu bir kadını oynuyordu. Filmde sadece ‘kız’ olarak geçiyordu. Filmin karakterlerini çoğumuz pek hatırlamaz ama elbise… Bugün bile Hollywood’un en meşhur elbisesidir.

Beli çaprazlayarak saran, elle dikilmiş, fil dişi rengindeki o elbise, metrodan gelen o sıcak esintiyle beraber Marilyn’in narin vücudunda adeta bir sıvıymışçasına dalgalanmıştı.

Sonraki haftalarda, Marilyn’in o unutulmaz elbiseyle çekilmiş fotoğrafları Times Meydanı’daki devasa reklam panolarında sergilendi.

Herkes kafasını yukarı kaldırıp o resmi incelerken, muhabirler de insanlarla röportaj yapıp fotoğraf hakkındaki düşüncelerini öğrenmeye çalışıyordu. Marilyn Monroe ’i o çuvala benzer iğrenç elbisesiyle hiç de beğenmeyen bir kadın şöyle söyledi.

Marilyn Monroe diğer kadınların sahip olduğu ve göstermemeyi tercih ettiği neye sahip?”

Sahiden, neye sahipti?

Bu sorunun cevabı yakında ortaya çıkacaktı. Marilyn, moda dünyasını sarsmaya daha yeni başlamıştı.

Marilyn Monroe’nun Elbisesi

O Küçük Aptal Elbise

Tasarımcı William Travilla meşhur beyaz elbiseyi ilk tasarladığında ona “O Küçük Aptal Elbise ( That Silly Little Dress)” ismini takmıştı. Aptal olarak adlandırdığı o elbisenin tarihte en çok kopyalanan elbise olacağını tabii ki bilmiyordu.

Tabii ki de kimse elbiseyi kopyalamayı doğru düzgün becerememişti. Tasarımcı Travilla’ya göre elbise beyaz değil kemik rengiydi. O zamanlarda görüntüler sadece siyah-beyaz olarak çekilebildiği için elbise gri görünüyordu ve gerçek rengini anlamak çok zordu. Hatta zamanla elbise ekru bir renge dönüştü.

Elbisenin kumaşı ağır bir asetat krepiydi. Marilyn’in çoğu kostümü gibi ince ve ucuz bir kumaştan mâl edilmemişti. Daha önce Marilyn Monroe eteği üflediyseniz ne dediğimi anlayacaksınız. Üfleyince ağır kumaş dalgalanır, hafif kumaş ise dümdüz havaya uçar.

Marilyn’in elbisesinin dolgulu olma ihtimali çok yüksek. Çünkü tasarımcı William Travilla çoğu zaman elbisenin üst kısımlarına dolgu dikerdi. Bunun amacı göğüsleri büyük göstermek değil, daha güzel ve şekilli göstermekti.

Marilyn’in göğüsleri, o zamanın güzellik standartlarına çoook uzak ve alçaktı. Bu yüzden Travilla, göğüs uçlarının daha yüksek ve dik görünmesi için elbisenin üst kısmına düğmeler dikerdi.

Kariyerinin ilerleyen zamanlarında, mide şişkinliği için tehlikeli tedaviler gördüğü zaman bile fazla kilosu fazla değildi. Hiçbir zaman şişman olmadı.

Elbisenin yanı sıra, New York’da en çok hatırlanan anlardan biri Marilyn Monroe ’nun kahkahasıydı. Marilyn Monroe ’nun en iyi yeteneği yasaklarla oynamaktı. Maalesef ki, herkes bu yeteneği takdir etmedi.

Marilyn Monroe’nun Kocası

Şiddete Neden Olan O Aptal Elbise

Marilyn’in  toplumsal normlarla oynaması, onu gözetleyen kalabalıktaki herkesin hoşuna gitmedi. O anın izleyicilerinden biri de Marilyn’in eşi Joe DeMaggio idi.

Yönetmen Billy Wilder’a göre Joe, karısının eteklerinin havaya uçuştuğunu görünce kıskançlık ve sinirden kıpkırmızı olmuştu. Adeta gözlerinden ateş fışkırıyordu. Ama Marilyn’in çekimi bitene kadar sabredebilmeyi başardı.

marilyn ve eşi

Beraber otele döndüklerinde Joe, kadına bir hafta boyunca işkence etti.

Aslında gerçekte, oynadığı aptal sarışın rollerinden çok uzak biriydi. Aptal değildi, bir esintinin eteklerini dalgalandırmasına kendisi izin verebilir, tacizcilerin itibarını ve hayatını zedelemesine de imkan tanımazdı. Bu olaydan kısa bir süre sonra pek sevgili(!) eşi Joe’ya boşanma davası açtı.

Bugün, Marilyn’in ironik elbisesini ve uçuştuğu anları cinsel normları yıkmanın bir sembolü olarak biliyoruz. Ama bu cinsel özgürlüğün bir bedeli vardı. Marilyn Monroe kıkırdamayı bıraktığında karşısında kıskançlıktan canavara dönmüş bir koca buldu.

Oyunculuktan, cilveli çekimlerden uzak durmasını talep eden bir koca.

Marilyn’in ağırbaşlı bir ev hanımını oynamasını isteyen bir koca.

Ve istediği olmayınca karısını mahvetti. Aslına bakarsanız, bu sayede kadın, adamın gerçek yüzünü görmüş ve bir elbise sayesinde ondan kurtulmuş oldu. Kim bilir, adam belki ileride kadına daha kötü şeyler yapabilirdi.

O zamanlarda, Debbie Reynolds gerçek elbiseyi 200 dolara satın aldı. Elbise, Haziran 2011’de bir açık artırma ile 5.52 milyon karşılığında yeni sahibine kavuştu. Küçük ve aptal bir elbise için hiç de fena değil, değil mi?

Birbirinden ilginç gerilim hikayeleri okumak için buraya tıklayarak Jazetel’in Gerilim Köşesi’ne göz atmanızı öneririm.

Yazının orijinaline ulaşmak için Medium sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Çeviri: Sura

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir